Zlew jest najważniejszym elementem każdej kuchni, dlatego jego wybór jest kluczową kwestią przy projektowaniu i urządzaniu tego wnętrza. Na rynku dostępnych jest wiele modeli zlewów. Dziś zajmiemy się zlewem z widocznym frontem. Stawiają na niego głównie miłośnicy stylów retro, rustykalnego oraz wnętrz utrzymanych w stylu prowansalskim. Coraz częściej można go również zobaczyć w kuchniach nowoczesnych i minimalistycznych. Czy zlew z widocznym frontem to dobra opcja? Poznaj jego zalety oraz wady.

Czy warto wybrać zlew z widocznym frontem?

Zlew z widocznym frontem to rozwiązanie, które ma wiele zalet. Po pierwsze można go samemu zamontować, nawet bez specjalnych umiejętności w majsterkowaniu — wystarczy nałożyć go na gotową szafkę. Fartuch, czyli wychodzący poza blat front zlewu, łączy w sobie estetykę i funkcjonalność. Na rynku dostępne są fronty z ozdobnym wykończeniem w formie stylizowanych kwiatów lub wzorów geometrycznych.

Taki zlew spełnia również ważną funkcję praktyczną. Ponieważ od krawędzi nie oddziela nas blat bądź szafka, możemy stanąć bliżej zlewu, dzięki czemu nie musimy wyginać się ani schylać podczas mycia naczyń. Chroni to również przed zabrudzeniami, a sam blat jest bardziej odporny na uszkodzenia niż front wykonany z drewna lub innego tworzywa. Zlew nakładany może również występować z tzw. fartuchem tylnym, czyli wygiętą tylną krawędzią, która chroni okolicę kranu przed dostaniem się tam wody i zabrudzeniami.

Zlew ceramiczny z widocznym frontem – zalety i wady

HAVSEN Zlew z widocznym frontem, biały, Dodaj do listy zakupów - IKEA
Zlew z widocznym frontem

Zlew ceramiczny z widocznym frontem jest niezwykle wytrzymały — nie strasznie mu są ani wysokie, ani niskie temperatury. Dzieje się tak, dlatego że ceramika powstaje podczas wypalania szlachetnej glinki w bardzo wysokich temperaturach. To najtrwalszy produkt dostępny na rynku, który jest praktycznie niezniszczalny. Ponadto, lśniący, biały zlew ceramiczny jest odporny na zabrudzenia i plamy, przez co bardzo łatwo utrzymać go w czystości.

Wadą zlewu ceramicznego jest waga oraz wysoka cena. Taki zlew jest dużo cięższy od zlewów wykonanych ze stali czy granitu. Warto jednak rozważyć zakup zlewu ceramicznego, ponieważ żaden model nie prezentuje się tak efektownie w kuchni.