Jesteś pasjonatem gotowania? Z pewnością chcesz, aby wszystkie czynności wykonywane w kuchni były przyjemnie i szybkie. Możesz to osiągnąć decydując się na zamówienie kuchni na wymiar, mebli idealnie pasujących do danego wnętrza i metrażu.

Trójkąt pracy w kuchni na wymiar

Koncepcja trójkąta pracy jest bez dwóch zdań najlepszą formą planowania kuchni na wymiar dla pasjonatów gotowania. Podstawowym jej założeniem jest umożliwienie wygodnego i efektywnego poruszania się po całym pomieszczeniu. Mowa tutaj przede wszystkim o tym, aby samo gotowanie było procesem przemyślanym i komfortowym dla użytkownika. Dlatego też najlepiej, jeżeli zlewozmywak zostanie umieszczony w połowie szafki kuchennej, dokładnie między płytą grzewczą i lodówką. Płyta grzewcza z kolei powinna być blisko samego zlewozmywaka oraz lodówki. W ten sposób przetwarzanie żywności będzie stosunkowo najszybsze. Na koniec warto wspomnieć o lodówce, która oprócz wcześniej wspomnianych wytycznych, powinna znajdować się blisko blatów roboczych, aby zaraz po wyjęciu produktów spożywczych, można było je umyć, a następnie przyrządzić (np. pokroić). 

Szafki kuchenne – funkcjonalny zestaw przestrzenny

Kluczową rolę w Twojej kuchni z pewnością będą odgrywać szafki kuchenne. To w nich znajdą się wszystkie najpotrzebniejsze naczynia, sztućce czy też pozostałe przybory i akcesoria. Dostęp do tego rodzaju produktów powinien być szybki i wygodny, co pozwoli osiągnąć maksymalną ergonomię w kuchni. Wybierając szafki lub szuflady, warto decydować się na wersje głębokie, aby duże garnki, patelnie czy talerze miały odpowiednią ilość miejsca. Rozwiązania, takie jak uchylne drzwiczki czy system Tandembox również będą mile widziane. Dobrze, jeśli półki w Twojej kuchni będą wysuwane, co ułatwi poruszanie się po pomieszczeniu, zagwarantuje ponadto dogodny dostęp do całej ich zawartości. Jeżeli chcesz, aby Twoja kuchnia przetrwała lata użytkowania, zdecyduj się na korpusy szafek wykonane z materiału odpornego na szkodliwe czynniki zewnętrzne, takie jak wilgoć. Jeśli szukasz mebli kuchennych na wymiar, o których pisaliśmy, postaw na sklep AMS Meble.

Dodatkowe elementy w kuchni – o czym jeszcze powinieneś pamiętać?

Meble na zamówienie do kuchni mogą być wyposażone w dodatkowe elementy, które także wpłyną na ergonomię pracy. Będzie to na przykład oświetlenie kuchenne, które może znaleźć się, między innymi pod szafkami. Warto tutaj także wspomnieć o wygodnych krzesłach, najlepiej o znormalizowanej wysokości i kształcie oparcia. Uchwyty w szafkach i szufladach powinny mieć łagodne krawędzie, dzięki czemu unikniesz nieprzyjemnych otarć. Sam blat kuchenny musi być wykonany z wysokiej jakości materiałów, które będą odporne na uszkodzenia mechaniczne, ale również wilgoć. Dzięki tym wszystkim poradom masz szansę stworzyć kuchnię idealną dla Ciebie, jeśli jesteś pasjonatem gotowania i w tym pomieszczeniu spędzasz wiele godzin każdego dnia.