Czerń jest kolorem eleganckim i ponadczasowym, a użyta we wnętrzu, nadaje mu niepowtarzalnego klimatu. Najczęściej spotyka się ją w stylach glamour, industrialnym oraz loftowym. Dla wielu osób jednak kuchnia czarno drewniana jest zbyt przytłaczająca i trudna do utrzymania w czystości. Czy słusznie? Poniżej przedstawiamy mocne i słabe strony takiego wnętrza. Sprawdź, jak stworzyć piękną i przytulną kuchnię w czarnym kolorze.

Kuchnia czarno drewniana — zalety i wady

Zastanawiasz się, czy meble w czarnym kolorze są praktyczne? To zależy od materiału, z jakiego zostały wykonane. Błyszczące fronty trudniej utrzymać w czystości, niż matowe, czy drewniane — trudno z nich zmyć ślady palców, a plamy oraz kurz są bardziej widoczne. Nie zmienia to jednak faktu, że każda kuchnia wymaga dbania o porządek, niezależnie od koloru. Białe czy kremowe kolory również należy regularnie przemywać.

Czy mała czarna kuchnia to dobry pomysł? Jak najbardziej. Wystarczy, że dobierzesz do niej blaty w innym kolorze, najlepiej drewniane. Tylko pamiętaj, że w tym przypadku warto wybrać meble na wysoki połysk — ich blask optycznie powiększy pomieszczenie.

Czarne meble najczęściej zestawiane są z drewnem. Takie połączenie nie jest wybierane bez powodu. Drewno ociepla czarną kuchnię, nadaje jej bardziej domowego i przytulnego charakteru, odbierając jednocześnie nieco surowości. Jeśli do takiego wnętrza dodamy jeszcze ścianę z cegieł lub betonową, stworzymy nowoczesny wystrój, o charakterze industrialnym lub loftowym.

Drewniana kuchnia na 20 sposobów
Kuchnia czarno drwniana

Kuchnia czarno drewniana — fronty

W przypadku dużej kuchni najlepsze będą fronty matowe — ślady palców są na nich mniej widoczne. Uchwyty mogą być kontrastujące, np. złote, srebrne, a nawet białe. Dobrym pomysłem są też fronty bez uchwytów. Jeśli chodzi o sprzęty AGD, to najlepiej będą pasować te w kolorze czarnym. Jeśli jednak z jakiegoś powodu jest to niemożliwe, warto wybrać sprzęt AGD pod zabudowę — pozwoli to uspójnić wygląd pomieszczenia. W przypadku podłogi to do czarnych frontów najlepsza będzie drewniana, która ociepli pomieszczenie. Fani typowo nowoczesnych wnętrz mogą postawić na szachownicę lub podłogę wzorzystą.

Kuchnia czarno drewniana — wyspa kuchenna

W kuchniach otwartych na salon można pokusić się o umieszczenie wyspy w czarnym kolorze, która nada wnętrzu ekskluzywnego i nowoczesnego charakteru. Jest t również rozwiązanie bardzo praktyczne. Wyspa może pełnić funkcję blatu roboczego lub być głównym miejscem przeznaczonym do spożywania posiłków.

Kuchnia czarno drewniana — stół

W przypadku czarnej kuchni najlepiej sprawdzi się drewniany stół, który rozjaśni pomieszczenie, doda wnętrzu przytulności i ułatwi zachowanie porządku.

Kuchnia czarno drewniana — blat roboczy ze zlewem

Często wybieranym wariantem, i to nie tylko w przypadku czarnych kuchni, jest blat drewniany, który fantastycznie ociepla wnętrze. Jego atutami są uniwersalność i wytrzymałość, ponadto drewno jest piękne i ponadczasowe. Warto wybrać gatunek drewna odporny na zarysowania i wilgoć, np. dębowe lub bukowe. Drewno można wielokrotnie odnawiać, tak aby po pewnym czasie użytkowania znów mogły cieszyć oko i wyglądać jak nowe.

Do czarnej kuchni z drewnianym blatem świetnie pasuje zlew ceramiczny, który dodatkowo nieco rozjaśnia wnętrze. Ponadto jest niezwykle odporny na wysokie temperatury, plamy, detergenty oraz zarysowania. Do zlewu warto dopasować baterię pasującą do designu pomieszczenia. Nowoczesne baterie dostępne są w wielu kształtach i kolorach, a w industrialnej kuchni pięknie będzie prezentował się złoty.

Kuchnia czarno drewniana — oświetlenie

Kuchnie z czarnymi meblami warto dodatkowo rozjaśnić. Przy projektowaniu wnętrza należy zwrócić szczególną uwagę na kwestię stref oświetlenia i dobór żarówek ledowych o odpowiedniej mocy. Lampy mają również duże znaczenie dla designu pomieszczenia, dlatego warto dobrać je również pod kątem wizualnym. Do czarnej kuchni pasują szczególnie lampy industrialne i geometryczne.

Kuchnia czarno drewniana — dodatki

Czarną kuchnię z pewnością ożywią zielone rośliny. Tutaj jednak warto rozważnie dobrać ich gatunki. Muszą to być rośliny, które wytrzymają specyficzne warunki panujące w kuchni: wysoką temperaturę i dużą wilgoć, a przede wszystkim opary z kuchenki. Przykładowe gatunki to aloes, kalanchoe, wężownica oraz skrzydłokwiat.

Dobrym pomysłem jest również powieszenie na ścianach różnych grafik i obrazów (np. pop-artowych), które będą przykuwać uwagę, dodając wnętrzu charakteru i ożywiając je.

Funkcję dekoracyjną mogą również pełnić designerskie lampy w kontrastujących kolorach, a także drewniane akcesoria, takie jak pojemniki czy pudełeczka.