Większość młodych osób postrzega dziś wieszanie dywanów na ścianach jako kiczowate, tandetne i zupełnie niezrozumiałe. Skąd w ogóle ten pomysł i dlaczego małymi krokami wraca moda na naścienne dywany?

O co chodzi z dywanami na scianie?

Pytanie, o co chodzi z dywanami na ścianie zadają z jednej strony osoby młode, które nigdy dotąd z czymś takim się nie zetknęły, a z drugiej ci, których interesują oryginalne pomysły na aranżację wnętrz, nawet te wydające się zupełnie szalonymi! Po co więc wiesza się dywany na ścianach? Odpowiedź jest prostsza, niż się zdaje! Chodzi po prostu o oryginalną dekorację, coś nietypowego, zawierającego w sobie nutę dawnych inspiracji oraz… o dodatkową izolację mieszkania!

Dlaczego w Rosji mają dywany na ścianach?

Ponad dwa tysiące lat temu w Rosji, a dokładniej w jej południowych regionach zaczęto tkać pierwsze dywany – to zresztą właśnie ten kraj często wskazuje się jako ich kolebkę. Wytwarzany produkt był jednak dobrem głównie dla zamożnych i  „szary człowiek” rzadko mógł sobie pozwolić na jeden, ręcznie tkany dywan, a co dopiero kilka. Można powiedzieć, że z biegiem czasu dywany zaczęły stanowić symbol luksusu i statusu społecznego. Krążą wręcz legendy o tym jak dywany na ścianach wieszała nawet rodzina carska.

Tu warto wziąć pod uwagę rosyjski klimat! Powieszony na ścianie dywan skutecznie odgradzał wnętrze pomieszczenia od bijącego od ściany chłodu, tym samym ją izolując. Im większa powierzchnia dywanów na ścianach – tym w domach było cieplej, co w przypadku surowych, rosyjskich zim miało nie lada znaczenie. Dla popularności tego rozwiązania szczególnie przyczyniły się w Rosji lata 60’ ubiegłego wieku. To właśnie wtedy rozpoczęły się masowe migracje ludzi z małych wsi do miast, a co za tym idzie, poszukiwanie taniej możliwości udekorowania nowych domów.

Odpowiadając na pytanie dlaczego w Rosji mają dywany na ścianach, a przynajmniej dlaczego mieli, bo dzisiaj oczywiście nie jest to już tak częsty widok: dla nietypowej dekoracji mieszkania oraz jego ocieplenia. Dodatkowo zauważono też wytłumiające zalety wieszanych na ścianach dywanów – dekoracja ta tłumiła dźwięki i minimalizowało charakterystyczne dla pomieszczeń echo.

Jak nazywa się dywan na ścianie?

Czy są jakieś szczególne określenia, które pozwolą obejrzeć w sklepach dokładnie tego rodzaju dywany? Jak nazywa się dywan na ścianie? Najczęściej używaną nazwą są po prostu „dywany na ścianie”, ale możemy też spotkać się z takimi określeniami jak:

Tapiseria – kojarzona w Polsce głównie z latami 80. i 90. oraz okresem PRL, w czasie którego dywany na ścianach były całkiem modne. Tapiserie pochodzą z Bliskiego Wschodu i są dywanami mocno orientalnymi zarówno w swej formie, kolorach i wykonaniu. Ich historia sięga XV wieku, kiedy były wprost synonimem luksusu i często przekazywano je sobie z pokolenia na pokolenie.

Arras – to bardziej tkanina dekoracyjna wieszana na ścianie niż dywan, ale to określenie jest dość popularne, więc warto je znać. Cecha charakterystyczne: złote nici! Ciekawostka: w Polsce ścienne arrasy prosto z Francji zamówił do zamku na Wawelu król Zygmunt II August.

Kilim – tkanina dwustronna, ręcznie tkana, wykonana z wełny lub osnowy wełny i lnu. Kolorystycznie nawiązująca wprost do klimatów orientalnych. Największą popularność ten dywanów ściennych miał w Europie w czasie XX-lecia międzywojennego. Kilimy masowo wyrabiała m.in. ludność wiejska, inspirując się tematyką i pomysłami orientu.

Jak powiesić dywan na ścianie?

Jeśli wybraliśmy do swojego mieszkania konkretny dywan ścienny, pamiętajmy, że jego powieszenie najlepiej sprawdzi się w salonie i sypialni. Ciekawie może też wyglądać w przedpokoju. Miejsca polecane przez dekoratorów wnętrz: nad sofą, łóżkiem czy fotelem (ożywią ścianę, tworząc przyjemny, nastrojowy kącik), na ścianie w salonie lub jadalni (pozytywnie wpłyną na wytworzenie miłej, rodzinnej atmosfery). Jak powiesić dywan na ścianie? Tak, żeby nie zdominował całej powierzchni, a był jedynie jej efektowną dekoracją. Dodatkiem!

Ciężkie dywany wiesza się na ścianę przy pomocy kilku sprawdzonych patentów:

Rama – zamykając dywan w ramie pełniącej rolę stelaża, mamy pewność, że nie będzie się rolował i zawsze utrzyma ten sam kształt.

Stelaż wykonana z aluminium, karnisza, stali – na górnej i dolnej krawędzi dywanu

Podklejenie – wybieramy mocny, dobrze wiążący klej, łączymy dywan z kawałkiem płyty, drewna czy styropianu i dopiero taki element mocujemy do ściany (wiertarka, wkręty itd.) Niestety musimy się tu liczyć z uszkodzeniem tylnej powierzchni dywanu, więc nie stosujmy tego rozwiązania jeśli dywan ma wartość historyczną i kosztował kilkadziesiąt tysięcy zł.

Stalowe oczka – przyszywane do krawędzi dywanu, a później przeciąga się prze nie stalowe linki i te mocuje do ściany. Metoda czasochłonna, albo bardzo skuteczna!