Rolety w salonie stają się coraz popularniejszym rozwiązaniem. Decydują się na nie zarówno osoby, które mają dosyć wszechobecnych firan i zasłon, jak i inwestorzy, którzy uwielbiają firany, jednak chcą ochronić swoje wnętrza przed nadmiarem słońca czy ciekawskimi spojrzeniami przechodniów i sąsiadów. Rolety do salonu to strzał w dziesiątkę. Prezentują się bardzo nowocześnie i wpisują się idealnie w założenia stylu minimalistycznego. Są praktyczne i funkcjonalne. Jednak konkretny wybór rolet może być nieco utrudniony ze względu na ich budowę oraz sporą rozbieżność stylistyczną. Jeśli zastanawiasz się, które rolety mogą sprawdzić się w Twoim salonie, koniecznie skorzystaj z naszego przewodnika po dostępnych rozwiązaniach!

Drewniane żaluzje na wymiar – piękno samo w sobie

Salon to wyjątkowe miejsce, w którym spędzamy sporo czasu samotnie lub całą rodziną. Relaksujemy się po pracy, odpoczywamy od obowiązków domowych, oglądamy ulubione filmy czy przyjmujemy gości. Chcemy, aby o każdej porze dnia i nocy wyglądał dobrze. Dlatego tak ważne jest, by zwrócić uwagę na ogólny styl pomieszczenia, dobierając do niego rolety czy żaluzje.

Ciekawym wyborem mogą okazać się żaluzje drewniane. Jest to dość uniwersalne rozwiązanie, które można dopasować do różnego typu wnętrz. Można tego dokonać dzięki mnogości wzorów, rozmiarów oraz kolorów lameli. W salonie urządzonym w stylu nowoczesnym świetnie będą się prezentować lamele drewniane w odcieniach szarości, czerni lub antracytu. Jeśli Twój pokój dzienny urządzony jest w stylu naturalnym, idealnie dopasujesz do niego żaluzje drewniane w kolorze kremowym lub białym. Naturalna drewniana barwa będzie fantastycznym rozwiązaniem do tego stylu. Salon rustykalny będzie wymagał z kolei użycia rolet w odcieniach bieli.

Drewniane żaluzje można dopasować względem swoich wymagań także w kwestii szerokości lameli. Główne wymiary to 25 mm i 50 mm. Szersza opcja prezentuje się znacznie lepiej w każdym wypadku, sprawiają wrażenie masywniejszych, dzięki czemu nie chowają się we wnętrzu, a odpowiednio się z nim komponują. Lamele o szerokości 50 mm doskonale prezentują się na oknach tarasowych, a użycie ich na nieco mniejszych sprawia, że te optycznie się powiększają.

Decydując się na żaluzje drewniane, trzeba zdecydować o typie montażu. Najwolniejszy jest montaż do sufitu, ale daje gwarancję optycznego powiększenia pomieszczenia. Mechanizm można schować we wcześniej przygotowanych wnękach, co pozwoli uzyskać wrażenie żaluzji wypływających z sufitu. Drugi typ montażu jest bardzo podobny, jednak zamiast do sufitu, montujemy żaluzje do ściany. Odmiennym sposobem instalacji jest montaż do ramy okna, który nie cieszy się równie doskonałym efektem.

Rolety rzymskie w Twoim salonie – kwintesencja dekoracyjności i stylu

Rolety rzymskie to niesamowite piękno, które ewoluuje od tysięcy lat. Jak sama ich nazwa mówi, powstały wieki temu, jeszcze w czasach starożytnego Rzymu. Obecnie możemy cieszyć się roletami w wersji manualnej, jak i elektrycznej, które dominują nad innymi roletami wewnętrznymi pod względem estetyki, dopasowania do wnętrza oraz klimatu, jaki wprowadzają.

Rolety rzymskie do salonu posiadają charakterystyczną budowę. Tkanina, z której są szyte, jest dzielona poziomo na równe pola, dzięki którym zyskują swój nieszablonowy, bardzo oryginalny wygląd. Regulacja rolet to doskonale przemyślany mechanizm, który gwarantuje odporność na uszkodzenia, lekkość działania na co dzień oraz uniwersalne rozwiązania w czasie montażu.

Jak są zbudowane rolety rzymskie? To połączenie solidnej kasety z taśmą z rzepu oraz profilu z rolkami ze specjalnym sznurkiem. Całość scalona została przy pomocy aluminiowych prętów i mechanizmu z przekładką. Do tego dochodzi łańcuszek koralikowy, który odpowiada za unoszenie i zaciąganie rolet. Po podniesieniu rolety, materiał układa się w idealne fałdki. To one odpowiadają za niezwykły urok rolet.

Najlepszą tkaniną, z której można zbudować rolety rzymskie, jest poliester, który charakteryzuje się wytrzymałością oraz łatwością czyszczenia. Wartą rozważenia propozycją są rolety duo, które działają niczym standardowe rolety dzień noc.

Rolety rzymskie dają możliwość zamontowania ich na trzy sposoby. Najpopularniejsza praktyka to montowanie rolet do sufitu. Aby zdało to egzamin, pomiędzy oknem a sufitem nie powinno być więcej, jak 25-50 cm. W innym wypadku proporcje zostałyby zaburzone, a uzyskany efekt nie byłby zbyt atrakcyjny. Montaż na ścianie to kolejna opcja, jednak i w tym przypadku trzeba spełnić warunki dotyczące odległości – 25-50 cm nad oknem. Ostatnią możliwością jest montaż na ramie okiennej, na co pozwalają uniwersalne uchwyty.

Rolety rzymskie w wersji elektrycznej – wygodniejsza opcja przy wysokich oknach

Nie wszystkich przekonuje mechanizm koralikowy. Przy zbyt wysokich oknach mechanizm ten może być niekomfortowy. Z tego powodu lepiej wybrać rolety rzymskie w wersji elektrycznej. Zamiast mechanizmu koralikowego, który odpowiadał za podciąganie i opuszczanie rolet, zainstalowany jest mechanizm elektryczny. Można nimi sterować przy użyciu pilota, jednak obecne czasy pozwalają także na sterowanie przy użyciu smartfona czy tableta. Całość działać będzie przy pomocy jednego kliknięcia.

Elektryczne rolety wewnętrzne dla zautomatyzowanego domu

Rolety elektryczne wewnętrzne to propozycja dla osób, które wysoko cenią sobie wygodę i komfort użytkowania dodatków we wnętrzach. Ich cechą charakterystyczną są wysokiej jakości, nowoczesne silniki, które służą do odsłaniania i zasłaniania. Można nimi sterować przy użyciu pilota, jak i smartfona czy tableta, o ile zostanie zainstalowana odpowiednia aplikacja. Pozwala ona na programowanie godzin zasłaniania i odsłaniania, co we współczesnym świecie jest bardzo pożądane. Efektem wow w przypadku rolet elektrycznych wewnętrznych jest cicha praca oraz szybkość pracy.

Niezwykle istotnym elementem rolet elektrycznych są kasety, ponieważ pełnią dwie istotne funkcje. Kaseta nie pozwala osiadać kurzowi na materiale, kiedy roleta jest zwinięta, a poza tym chowa uchwyty i rolki, które stanowią niezbyt ciekawy element wystroju.

Jakie rolety wybrać do salonu?

Znajomość dostępnych możliwości pozwala na mądre, przemyślane wybranie rolet, które będą pasować do salonu najlepiej. Z pewnością nie warto iść ścieżką gotowych produktów – znacznie lepszą opcją są rolety szykowane na wymiar, które będą spełniać nawet najbardziej wygórowane wymagania, indywidualne potrzeby domu i jego mieszkańców. Zamiast wybierać wyłącznie rolety, podejmuj decyzję dotyczącą firmy, która oferuje montaż, a także późniejszą konserwację rolet. Doskonałym przykładem wyspecjalizowanej w temacie firmy jest Małgorzata Firany. Specjaliści z Poznania doskonale znają się na swoim zadaniu, podchodzą profesjonalnie do aranżacji okien w domach swoich klientów, niezależnie od lokalizacji.