Domowa pralka emituje około 50–55 decybeli podczas rutynowej pracy i nawet 70–80 w trakcie wirowania. Jej głośne dźwięki mogą wywoływać dyskomfort wśród domowników, którzy pracują w trybie home office lub mają małe dzieci. Co zrobić, aby ograniczyć hałas, i czy stosowanie mat wygłuszających pod pralkę jest dobrym rozwiązaniem?
Dlaczego pralka hałasuje przy wirowaniu?
Przyczyn hałasowania pralki może być przynajmniej kilka. Niektóre z nich właściciele urządzeń wykryją samodzielnie, inne wymagają pomocy fachowca lub oddania sprzętu do serwisu.
Nieduży hałas podczas wirowania (ze względu na zwiększone obroty) jest naturalny. Jeśli jednak sprzęt AGD się przesuwa, warczy lub wydobywa się z niego stukanie, warto przyjrzeć się mu bliżej.
Najczęstsze przyczyny hałasu
Podstawowym błędem jest zachowanie zabezpieczeń zakładanych w nowych pralkach, które zapewniają amortyzację podczas transportu. Znajdują się one z tyłu urządzenia i chronią bęben. Jeśli nie zostaną usunięte, pracuje ono „na sztywno”, co może doprowadzić do uszkodzenia innych podzespołów. Koniecznie trzeba zdjąć te zabezpieczenia przed pierwszym użyciem.
Innym powodem może być nieprawidłowe rozłożenie prania wewnątrz bębna. Wepchnięcie do pralki skotłowanych ubrań lub wypełnienie jej jedynie w niewielkim stopniu powoduje, że odzież swobodnie przemieszcza się w wolnej przestrzeni. Przez to urządzenie hałasuje bardziej. Aby uniknąć problemu, pranie warto rozkładać równomiernie i proporcjonalnie mieszać odzież drobną i dużą.
Jeszcze inną przyczyną hałasów mogą być niewyregulowane nóżki do pralki. W tym przypadku można użyć wmontowanych w nie śrub, aby ustabilizować sprzęt. Nóżki warto również zabezpieczyć nakładkami antywibracyjnymi. Nie tylko pomagają one ustabilizować pralkę, ale też ograniczają jej przemieszczanie.
Warto zwrócić uwagę, w którym momencie pralka hałasuje najbardziej. Jeśli dzieje się to podczas odpływu wody, winna temu może być uszkodzona pompa odpływowa. Gdy problem występuje przy jej nabieraniu, należy sprawdzić, czy na elektrozaworze, pompie lub grzałce nie osadził się kamień.
Jak rozpoznać zużyte łożyska w pralce?
W pralkach, które mają już za sobą kilka lat pracy, może dojść do wyeksploatowania łożysk. To dzięki nim bęben z praniem się obraca. Ryzyko ich uszkodzenia jest większe, kiedy sprzęt wpada w silne wibracje. Zużyte łożyska można rozpoznać przede wszystkim przez głośne działanie urządzenia i coraz wolniejszą pracę bębna. Z biegiem czasu łatwo zauważyć też zwiększone zużycie energii elektrycznej.
Uszkodzone łożyska mogą być przyczyną awarii innych podzespołów, w tym silnika napędowego, paska klinowego, bębna albo koła pasowego, które się za nim znajduje. Ich wymiana bywa kosztowna, dlatego warto zwracać uwagę na wszelkie ślady rdzy na obudowie urządzenia.
Zużyte lub zniszczone łożyska należy jak najszybciej wymienić. W tym celu warto skorzystać z pomocy fachowca, który wykona kompleksowy przegląd pralki. Nie należy ryzykować samodzielnego montażu komponentów. Może się też okazać, że w nowoczesnym sprzęcie wymiana pojedynczego elementu będzie po prostu niemożliwa.
Jak skutecznie ograniczyć głośne dźwięki emitowane przez pralkę?
Jeśli pralka nie jest uszkodzona, a mimo to hałasuje, warto skorzystać z prostych metod ograniczających ten problem. Osoby, które uruchamiają cykl prania często, ale z bardzo małym wkładem (np. rodzice małego dziecka), mogą zainwestować w antypoślizgowe podkładki pod pralkę. Zapobiegną one przemieszczaniu się sprzętu poprzez jego stabilizację na podłożu.
Innym sposobem jest zastosowanie specjalnej podkładki antywibracyjnej pod pralkę (https://filtrosfera.pl/akcesoria-do-pralek/podkladka-antywibracyjna-do-pralki). Działa ona wygłuszająco i eliminuje mikrodrgania, które z biegiem czasu mogą doprowadzić do uszkodzenia urządzenia. Taka mata powinna mieć grubość przynajmniej 1 cm i być wykonana z pianki lub gumy.
Zamiast maty można też zastosować specjalne, niewielkie podkładki antywibracyjne lub gumy pod pralkę. Umieszcza się je w newralgicznych punktach tak, aby podpierały i stabilizowały urządzenie.
Niektóre podkładki antywibracyjne są jednocześnie wyposażone w warstwę zapobiegającą ślizganiu się pralki po podłodze. Mogą być nieco droższe, ale pełnią jednocześnie dwie funkcje. To szczególnie pomocne rozwiązanie, jeśli pralka stoi na śliskich kafelkach.
Zakup antywibracyjnej podkładki pod pralkę znacząco zmniejsza liczbę drgań, a tym samym ryzyko uszkodzenia jej podzespołów. Dzięki temu sprzęt służy dłużej, a kultura jego pracy jest wyższa.