Wyposażenie pracowników w odpowiednio dobrane obuwie robocze to nie tylko działanie zgodne z przepisami BHP, ale też wyraz troski o ich bezpieczeństwo i komfort pracy.

Jego najważniejszym zadaniem jest ochrona stóp przed urazami spowodowanymi zmiażdżeniem, uderzeniem, przebiciem lub upadkami ciężkich przedmiotów. Użycie butów roboczych jest także konieczne podczas pracy z agresywnymi substancjami. Odpowiednio dobrany materiał chroni stopy przed poparzeniami i podrażnieniami. Duże znaczenie ma też antypoślizgowa podeszwa zapobiegająca upadkom na śliskich powierzchniach.

Buty robocze są projektowane z myślą nie tylko o bezpieczeństwie, ale także o komforcie pracownika. Ergonomiczny design i odpowiednie dopasowanie sprawiają, że noszenie takiego obuwia przez długie godziny nie jest męczące. Dzięki temu pracownik może zachować pełną efektywność, skupiając się na wykonywaniu powierzonych mu zadań, a nie na dyskomforcie wynikającym z niewygodnego obuwia. Jak jednak wybrać odpowiednie modele? Gdzie kupić wysokiej jakości buty w Strzelcach Opolskich?

Jakie normy powinno spełniać obuwie robocze?

Pierwszym aspektem, który należy wziąć pod uwagę przy wyborze butów roboczych jest to, czy spełniają one przewidziane dla nich normy jakości. Polskie prawo dzieli buty do pracy na trzy grupy, z których każda powinna spełniać wymagania zawarta w innej normie:

  • obuwie bezpieczne (norma PN-EN ISO 20345) – powinno zapewniać ochronę przed uderzeniami o sile do 200 dżuli;
  • obuwie ochronne (norma PN-EN ISO 20346) – ze wzmocnieniami testowanymi na uderzeniach o sile 100 dżuli;
  • obuwie zawodowe tzw. robocze (PN-EN ISO 20347) – przeznaczone do stosowania w miejscach, w których nie zachodzi ryzyko urazów stóp.

Niezależnie od tego, do jakiego rodzaju obuwia zalicza się dany model, producent powinien w sposób trwały (np. poprzez wytłoczenie) nanieść na buty informacje na ich temat: rozmiar, znak firmowy pozwalający na identyfikację producenta i kraju pochodzenia, datę produkcji, symbol kategorii ochronnej wraz z numerem normy i symbole odpowiednie dla zastosowanych parametrów ochronnych.

Jak wybrać odpowiedni rozmiar butów roboczych?

W butach roboczych pracownicy spędzają kilka, a czasem nawet kilkanaście godzin dziennie. Ich sztywność spowodowana zastosowaniem podnosków i wzmocnień utrudnia zaś ich ułożenie na stopie. Dlatego tak ważne jest, by dobrać odpowiedni rozmiar obuwia i zapewnić pracownikom komfort noszenia. Przy wyborze konkretnego modelu należy kierować się przede wszystkim informacjami producenta o długości i szerokości stopy rekomendowanej dla danego rozmiaru. Należy też pamiętać, że rozmiarówki poszczególnych marek mogą znacznie różnić się między sobą.

Jeśli producent podaje jedynie długość wkładki, warto pamiętać o zachowaniu ok. 5-milimetrowego zapasu. Zapewni on wygodne użytkowanie i zapobiegnie uciskowi podnosków na palce.

Jak dobrać buty robocze? Na co zwrócić uwagę?

Ważnym aspektem doboru obuwia roboczego jest jego dopasowanie do specyficznych warunków pracy na danym stanowisku. W zależności od występującego na nim ryzyka, odpowiednim wyborem mogą być:

  • buty chroniące przed czynnikami chemicznymi
  • buty chroniące przed czynnikami biologicznymi;
  • buty chroniące przed czynnikami mechanicznymi;
  • buty chroniące przed temperaturami;
  • buty chroniące przed porażeniem prądem elektrycznym;
  • buty chroniące przed czynnikami atmosferycznymi (np. wodoodporne, ocieplane lub z elementami zapewniającymi przewiewność);
  • buty do pracy w atmosferze zagrożonej wybuchem;
  • buty antystatyczne.

Warto też zapoznać się z dodatkowymi oznaczeniami zastosowanymi przez producenta. Oznaczają one kolejno:

  • SB – niski poziom bezpieczeństwo, podnosek wytrzymały na uderzenia z energią 200 dżuli i zgniecenia do 15 kiloniutonów;
  • S1 – wzmocniona pięta, właściwości antyelektrostatyczne, absorpcja energii w pięcie;
  • S2 – zgodne z charakterystyką S1 oraz wodoodporne;
  • S3 – zgodne z charakterystyką S2, wyposażone dodatkowo w podeszwy odporne na przebicie.

Na trwałość, bezpieczeństwo i wygodę danego modelu duży wpływ mają ponadto użyte do jego produkcji materiały. Wysokiej jakości buty robocze mają cholewy wykonane ze skóry naturalnej, tekstyliów (np. softshell) oraz materiałów syntetycznych. Podeszwy mogą zaś być wyprodukowane z:

  • poliuretanu (PU);
  • poliuretanu o podwójnej gęstości (PU 2D) dla większej odporności mechanicznej, termicznej i chemicznej;
  • kauczuku nitrylowego stosowanego jako zewnętrzna warstwa podeszwy zwiększająca jej wytrzymałość na działanie substancji agresywnych i wysokich temperatur.

Obuwie robocze. Które marki są godne zaufania?

By uniknąć problemów związanych z eksploatacją butów roboczych, warto wybierać produkty renomowanych marek. Mogą to być np. buty robocze Urgent, Uvex, Base, Beta, Cofra, Delta Plus, Demar, Fagum-Stomil, Heckel, Lemigo, Medibut, Ogrifox, Portwest, Pros, Reebok, Reis czy Równość. Wszystkie z nich dostępne są Pol Paw ze Strzelec Opolskich i online na jego stronie internetowej.

Inwestycja w odpowiednio dobrane buty robocze Uvex lub innego z wymienionych wyżej producentów przyniesie pozytywne skutki w wielu aspektach działania firmy. Podniesie poziom bezpieczeństwa, zapewni komfort noszenia i pozwoli pracownikom pracować z maksymalną efektywnością.