Małe, duże, owalne, kwadratowe, szklane, plastikowe, gliniane — wybór doniczek jest ogromny. Wystarczy wejść do dowolnego sklepu ogrodniczego lub budowlanego, aby się o tym przekonać. Jednak podczas wyboru odpowiedniej oprawy dla swoich roślin, nie musisz kierować się wyłącznie ofertą producentów. Oryginalne doniczki możesz stworzyć samodzielnie, wykorzystując do tego celu np. metalowe puszki lub stare naczynia. Ciekawie wyglądają również doniczki z palet. Sprawdź, jak je wykonać.

Doniczki z palet ozdobą ogrodów, tarasów i balkonów

Moda na meble z palet trwa niezmiennie od kilku sezonów. Nic w tym dziwnego – to tani i prosty sposób na wykonanie oryginalnych dodatków. Palety najczęściej wykorzystuje się do tworzenia stolików, łózek oraz ław, które wykorzystuje się zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz domu.

To jednak nie koniec możliwości. Z palet można wykonać również ciekawe dekoracje, np. doniczki, które sprawdzą się zarówno w ogrodzie, jak i na tarasie czy na balkonie. Twoje rośliny będą wyglądać w nich niezwykle oryginalnie, a dzięki temu, że wykonasz je samodzielnie, dokładnie dopasujesz ich wymiar do możliwości swojego metrażu.

Doniczki z palet – instrukcja krok po kroku

Do wykonania doniczki z palet potrzebna Ci będzie: folia, nożyczki, taker ze zszywkami, śrubokręt, klej do drewna, papier ścierny, wkrętarka, piła do drewna, impregnat do drewna, pędzel, ziemię oraz materiał na drenaż. Następnie:

  • Dokładnie oczyść i przygotuj drewno. Przy pomocy papieru ściernego pozbądź się wszystkich nierówności i wystających drzazg. Powierzchnię szlifuj do momentu, w którym stanie się gładka.
  • Paletę przytnij na odpowiedni wymiar. Potrzebujesz dwóch dłuższych i dwóch krótszych boków oraz elementu na podstawę. Docięte kawałki połącz ze sobą śrubami, w ten sposób nadasz kształt donicy. By mieć pewność co do trwałości konstrukcji, możesz ją dodatkowo wzmocnić klejem do drewna.
  • Zaimpregnuj drewno odpowiednim środkiem zabezpieczającym, możesz również dodatkowo wzmocnić ochronę drewna, m.in. przed grzybami czy sinizną.
  • Teraz zabezpiecz donice środka. Weź folię i dotnij ją na wymiar skrzyni, tak, aby powstała swego rodzaju kieszeń, którą włożysz w środek konstrukcji. Folię przytwierdź do drewna takerem. Następnie zrób w jej spodzie kilka dziurek, aby nadmiar wody miał jak odpłynąć.
  • Oryginalna i funkcjonalna doniczka z palet jest już w zasadzie gotowa. Jeszcze tylko wsyp do niej materiał na drenaż, następnie ziemię i posadź ulubione rośliny.

Jak zrobić warzywniak z palet?

W skrzyniach z palet można także zrobić ogródek warzywny. Jest to doskonałe rozwiązanie dla osób, które nie mają możliwości sadzenia warzyw wokół domu. Taki warzywniak można bowiem zrobić praktycznie wszędzie, nawet na kostce brukowej.

Kolejną zaletą tego pomysłu jest możliwość ulokowania skrzyni na każdej wysokości — paleta nie musi znajdować się na podłożu, ale można umiejscowić ją na podwyższeniu. W ten sposób unikniemy męczącego schylania się przy pracy w ogrodzie. Dlatego dobre rozwiązanie dla osób, które mają problemy z kręgosłupem i schylaniem się.

Ponadto ziemia w palecie szybciej się nagrzewa, dzięki czemu można szybciej uzyskać duże plony. Warzywniak z palet można także malować na dowolny, pasujący nam kolor.

Warzywniak z palet — krok po kroku

Do wykonania warzywniaka z palet będziesz potrzebować: folię, gwoździe, taker oraz ziemię ogrodową.

  • Przed podjęciem jakichkolwiek czynności wyszlifuj paletę papierem ściernym i zabezpiecz drewno odpowiednim specyfikiem przed czynnikami zewnętrznymi.
  • Następnie wyłóż folią wnętrza skrzynek i przymocuj ją gwoździami za pomocą takera.
  • Wsyp ziemię.
  • Na koniec pozostaje sianie i sadzenie roślinek.

Decydując się na warzywniak z palet, należy pamiętać, że ziemia w donicach wysycha szybciej. Z tego też powodu warzywa należy podlewać częściej.

Co sadzić w palecie?

W palecie świetnie będą rosnąć warzywa, takie jak sałata, koper, fasolka szparagowa karłowa, pomidorki koktajlowe, szczypiorek, cebulka dymka.

Z kwiatów najlepiej sprawdzą się nagietek lekarski, aksamitka, smagliczka.

W ogrodzie z palety posadzić można także zioła: bazylia, mięta, rozmaryn, tymianek i wiele innych.