Gatunek drzewa jakim jest metasekwoja chińska rośnie na Ziemi od milionów lat, ale dla człowieka jest on odkryciem stosunkowo nowym. Pierwszy raz o tym strzelistym drzewie zaczęto mówić dopiero w połowie XIX wieku i to właśnie ten okres datuje się na jego odkrycie.

Czym jest metasekwoja chińska i jak wygląda?

To niezwykłe iglaste drzewo, które wyróżnia się bardzo szybkim wzrostem, strzelistością i zaskakująco prostym pniem, na szczycie którego osadzona jest stożkowa, regularna korona. Co do wyglądu urzeka przede wszystkim korą w kolorze ciepłej czekolady, która charakterystycznie się łuszczy, dodając roślinie egzotycznego wymiaru oraz nietypowymi igłami.

W pierwszych latach dorastania drzewo to nie posiada szyszek, pojawiają się one dopiero na dojrzałych roślinach i są kształtem zbliżone do kuli.

Gdzie rosną Metasekwoje?

Jako jedyny żyjący przedstawiciel swojego rodzaju, metasekwoja chińska należąca do rodziny cyprysowatych zachowała się w oryginalne jedynie w Chinach. To właśnie tam,  na pograniczu prowincji Syczuan, Hunan i Hubei rośnie na tzw. stanowiskach reliktowych i stamtąd szczepiono te drzewa, przenosząc je do innych stref klimatycznych. Sama w sobie jest tzw. żywą skamieniałością, bo istnieje od czasów ery mezozoicznej, ale z biegiem lat zaczęła zanikać, do czego wybitnie przyczyniły się zmiany klimatu. Tylko dzięki zapobiegliwości człowieka, który wykorzystał ostatnie, naturalnie żyjące w Chinach metasekwoje (skupione po kilkadziesiąt drzew na stokach chińskich wzgórz), możemy się dzisiaj nimi cieszyć i to praktycznie na terenie całego świata.

Czy Metasekwoja gubi igły na zimę?

Metasekwoja nie jest, jak większość drzew iglastych gatunkiem zimozielonym. Ma miękkie, jasne igły (zielone), które każdej jesieni zmieniają kolor na pomarańczowobrązowy, a następnie odpadają z drzewa, by na wiosnę wyrosnąć na nowo.

Ciekawostka: na etapie odkrywania tego gatunku, wielu specjalistów myślało, że jest on gatunkiem, który na zimę choruje i umiera, co przypuszczano właśnie na podstawie wybarwienia igieł i ich odpadania, ale już pierwszej wiosny okazało się, że eksperci byli w błędzie! Metasekwoje gubi igły na zimę i jest to w przypadku tego gatunku proces całkowicie naturalny.

Tym samym, można powiedzieć, że jest to drzewo, które będzie zaskakiwało swoją przemianą, zwłaszcza że wciąż jeszcze nie wszyscy mają świadomość tego, że taki iglaki istnieją!

Jak sadzić Metasekwoje? Uprawa

Uprawa tych drzew jest wyjątkowo prosta, dlatego chętnie decydują się na ich zakup osoby o niewielkim doświadczeniu ogrodniczym.

  • Wsadza się je zarówno na stanowiska podmokłe, jak i suche – są bardzo tolerancyjne co do różnych gatunków gleby
  • Stanowisko: najlepsze w słońcu, co nie znaczy, że metasekwoja nie przyjmie się i w cieniu!
  • Mimo pochodzenia z naturalnie ciepłych klimatów, świetnie przyjmują się w polskich warunkach. Jedyna uwaga: podczas silnych przymrozków ich najmłodsze przyrosty mogą zostać uszkodzone, ale wystarczy obciąć martwe końcówki i spokojnie poczekać na to, jak wraz ze wzrostem temperatur, pojawią się nowe. Drzewa dorosłe mają mrozoodporność na poziomie nawet minus trzydziestu stopni Celsjusza!
  • Podlewanie wyłącznie po posadzeniu, przyjęte już drzewo świetnie poradzi sobie samo z pobieraniem wody z gruntu. Atutem prawidłowo rosnącej metasekwoi jest bardzo rozległy system korzeniowy, w którym „trzon” korzeni biegnie tuż pod powierzchnią ziemi, łatwo wychwytując krople deszcze nawet z mniejszych opadów. Dodatkowo drzewa te można podlać w czasie suszy, zwłaszcza jeśli rosną na suchym podłożu.
  • Nie wymaga cięcia, chyba że zdecydowaliśmy się odmianę żywopłotową. W tym przypadku możemy ją ciąć regularnie, tak, jak każdy inny żywopłot.

Odpowiadając na pytanie jak sadzić metasekwoje należy więc podkreślić, że przyjmie się ona doskonale niemal w każdym miejscu i każdych warunkach! Samo sadzenie najlepiej wykonać poprzez zakup gotowych sadzonek. Szczepienie drzewa samodzielnie jest o wiele trudniejsze.

Jak szybko rośnie Metasekwoja?

Chińska metasekwoja będzie rosła w ogrodzie bardzo szybko. Finalnie w ciągu ledwie trzydziestu lat osiągnie wysokość nawet dziesięciu do dwunastu metrów, o ile oczywiście jej wcześniej nie skrócimy. Jeśli sadzi się ją w przydomowych ogrodach – lepiej uniknąć osiągania aż takiej wysokości i zdecydować się na utrzymanie około trzech, czterech metrów wysokości.

Popularne odmiany

Na fali dużego zainteresowania gatunkiem, wyhodowano wiele odmian metasekwoi, dzięki czemu np. ograniczono ich strzelistość, sprawiając, że lepiej przyjmują się one w nasadzeniach ogrodowych, charakterze drzew na żywopłoty oraz w przestrzeniach publicznych (parki miejskie). Różnią się też kolorami igieł, pokrojem i kształtem.

  • National – najstarsza odmiana metasekwoi chińskiej, którą wyselekcjonowano w USA, już w 1958 roku
  • Waasland – wąska, cechująca się kolumnowym kształtem i ciemnobrązowymi pędami. To również ten typ zachwyca oryginalnie łuszczącą się korą
  • Gold Rush – urzekająca niepowtarzalną, złocistą barwą igieł
  • Hamlet’s Broom – posiadająca pstre ubarwienie liści i ciekawy, kulisty pokrój
  • Emerald Feathers – bardzo regularna, ulistniona zielona i stworzona w Wielkiej Brytanii
  • Spring Cream – odmiana opracowana w Australii, charakteryzująca się przyrostami w kremowym kolorze, które dopiero z czasem zmieniają się na zielone
  • Moerheim – holenderska odmiana uzyskana sztucznie w 1967 roku. Ma ciekawy, piramidalny pokrój i jest przy tym bardzo zwarta.
  • White spot – nietypowe drzewo posiadające igły białe lub zielone w białe kropki (prawdziwa rzadkość!)
  • Sheridan Spire – gigant wśród odmian chińskiej metasekwoi. Osiąga do dwudziestu metrów wysokości i jest bardzo wąska.