Na komfort naszego snu wpływa wiele różnych czynników, między innymi materiał, z którego wykonana jest pościel, waga kołdry, temperatura panująca w sypialni, ale także odpowiednia poduszka. Dobór właściwej poduszki jest jedną z najistotniejszych kwestii dla osób, którym zależy na komfortowym wypoczynku i prawidłowej pozycji podczas snu. Obecnie na rynku znajdziemy wiele różnych modeli poduszek, które wykonane są zarówno z puchu, pierza, jak i syntetycznych materiałów, wyróżniających się różną twardością, a także kształtem oraz innymi parametrami. Dzięki temu każdy znajdzie wersję dostosowaną do swoich wymagań. Jak jednak wybrać odpowiednią poduszkę do snu? Podpowiadamy.

Jak dobrać poduszkę do pozycji podczas snu?

Jedną z istotnych kwestii, którą należy wziąć pod uwagę podczas wyboru poduszki, jest pozycją, jaką najczęściej przybieramy podczas snu. W przypadku osób śpiących na boku najlepiej sprawdzają się wyższe modele, które gwarantują prawidłowe wyrównanie szyi i kręgosłupa. Powinny być one dopasowane również do szerokości ramion osoby śpiącej na boku. Z kolei jeżeli najczęściej śpimy na plecach, powinniśmy postawić na średniej wysokości poduszkę, która zapewni odpowiednie wsparcie kręgom szyjnym i będzie podpierała kręgosłup, zwłaszcza w tej części. Wiele osób większość swojego snu spędza w pozycji na brzuchu. Jeżeli należymy do tej grupy, wówczas możemy postawić na poduszki perdormire o niskiej wysokości, które pozwolą nam uniknąć nadmiernego wygięcia szyi i zagwarantują, że głowa oraz szyja nie będą nadmiernie uniesione.

Jakie wypełnienie poduszki wybrać?

Obecnie na rynku dostępnych jest wiele różnych poduszek, które różnią się rodzajem wypełnienia. Wśród najpopularniejszych wymienia się piankę termoplastyczną, lateks, syntetyczne tworzywa, a także puch. Pierwsza opcja wyróżnia się szybkim dopasowaniem do pozycji ciała, a także równomiernym rozłożeniem nacisku. Dlatego wypełnienie z pianki często występuje w poduszkach ortopedycznych. 

Lateks z kolei jest trwalszy, sztywny i odporny na zniekształcenia. Z kolei na przykład poduszki perdormire wykonane są z wysokoelastycznej pianki poliuretanowej, znanej jako leniwa pianka Mindfoam, która charakteryzuje się doskonałym podparciem głowy i karku bez wywierania nacisku zwrotnego. Oznacza to, że takie modele idealnie dopasowują się do kształtu głowy oraz szyi użytkownika, zapewniając optymalne podparcie i pełen relaks mięśni, a jednocześnie nie ograniczają krążenia krwi. Poduszki z pierza z kolei w odróżnieniu od tych z wypełnieniem syntetycznym mogą uczulać. Ich zaletą jest jednak możliwość układania znajdującego się w środku miękkiego wkładu według własnych potrzeb. Są lekkie i dobrze odprowadzają wilgoć. Nie sprawdzą się jednak u alergików.

Jak dobrać poduszkę do materaca?

Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że poduszka powinna być dopasowana również do twardości materaca. Jeżeli wybraliśmy średniej twardości lub twardy materac, wówczas powinniśmy zainwestować w wyższą poduszkę o średniej twardości lub twardą. Dzięki temu podczas snu nie będzie tworzyła się przestrzeń między odcinkiem barkowo-szyjnym, ponieważ wyższa poduszka odpowiednio wypełni tę przestrzeń. Jeżeli jednak nasz materac jest miękki, wówczas lepiej sprawdzi się nam niska lub średniej wysokości poduszka o miękkiej bądź średniej twardości. Będzie ona idealnie współpracowała z materacem, dopasowując się do naszego ciała.

Jaki rozmiar poduszki wybrać?

Wybierając wysokość poduszki, zwracajmy uwagę na to, by była ona na tyle wysoka, aby utrzymywała szyję i kręgosłup w jednej linii, a więc zapewniała nam w tym odcinku odpowiednie podparcie. Dzięki temu będziemy mogli ograniczyć bóle szyi i ramion. Jeżeli jednak śpimy zazwyczaj na boku, powinniśmy postawić na wyższą poduszkę, aby uniknąć skręcania kręgosłupa. Jeśli zaś na plecach, aby uniknąć napięcia mięśni, postawmy na niższy model.

Kolejnym aspektem, który musimy uwzględnić, wybierając poduszkę, są jej wymiary. Z jednej strony powinna być ona na tyle szeroka, aby zapewniła nam wsparcie dla głowy i szyi, jednak również na tyle wąska, by umożliwić nam swobodne poruszanie się po łóżku. Dlatego zazwyczaj wybierane modele to te o wymiarach 70 × 80 cm lub 60 × 70 cm. Jeżeli jednak stawiamy na wersję ortopedyczną, najczęściej polecane poduszki perdormire to te o wymiarach 72 × 42 cm.

Kupując odpowiednią poduszkę, zwróćmy uwagę również na to, z jakiego materiału wykonany jest jej pokrowiec, aby był on zdejmowany i by mógł być prany w standardowej pralce. Alergicy powinni zwrócić uwagę na to, czy jest hipoalergiczny.