Praca biurowa wymaga spędzania wielu godzin na siedząco – zwykle większość z nas spędza pełne 8 godzin przy biurku i przed komputerem.

To z kolei stwarza ryzyko powstawania wielu problemów zdrowotnych, takich jak bóle pleców oraz szyi, czy nawet drętwienie rąk i nóg, co powodowane jest przez nieprawidłową postawę. Aby zminimalizować te problemy i zapewnić sobie wygodę i komfort podczas pracy, warto zainwestować w dobrej jakości krzesło biurowe!

Jeśli właśnie stoisz przed wyzwaniem urządzenia swojego domowego biura, świetnie się składa! Musisz wiedzieć o tym, że powinieneś zwrócić szczególną uwagę na wybór takiego fotela biurowego, który będzie wygodny i zdrowy dla twoich pleców. W końcu jeśli pracujesz zdalnie, będziesz spędzać na nim ⅓ doby! Zapraszamy do lektury naszego artykułu.

Ergonomiczne krzesło biurowe i jego korzyści

W ostatnich latach zdecydowanie rośnie świadomość na temat tego, jak ważne jest odpowiednio dopasowane krzesło biurowe i prawidłowa postawa. Odpowiedzią na upowszechnienie tej wiedzy jest coraz większa oferta takich siedzisk, które są projektowane z myślą o naszym zdrowiu. 

Ergonomiczne krzesła biurowe mają za zadanie zapewnić użytkownikom jak największą wygodę i komfort. Są one wykonane z materiałów o wysokiej jakości, takich jak skóra lub ekoskóra, oddychająca siatka lub trwała tkanina z właściwościami plamoodpornymi, co zapewnia nie tylko komfort, ale także trwałość i odporność na uszkodzenia. Jakie więc korzyści daje nam zakup takiego ergonomicznego fotela biurowego?

Poprawna postawa podczas siedzenia

To co najważniejsze przy takim wielogodzinnym siedzeniu, to prawidłowa postawa. Aby móc ją utrzymać przez cały dzień, potrzebne jest nam wsparcie krzesła biurowego, które będzie idealnie dopasowane do naszego ciała. Dlatego najlepiej postawić na krzesła z możliwościami dostosowania i personalizacji różnych elementów. W przypadku krzeseł z regulowanymi podłokietnikami, zagłówkami i mechanizmami regulacji kąta nachylenia siedziska, użytkownicy mogą dopasować swoje krzesło do indywidualnych potrzeb, co zapewnia optymalne ułożenie ciała.

Redukcja bólu pleców

Kolejną zaletą ergonomicznych krzeseł biurowych jest to, że dzięki temu, że poprawiają one postawę, tym samym zmniejszają też napięcie mięśni. Chyba każda z osób, która ma siedzący tryb pracy, kiedyś doświadczyła tego nieprzyjemnego bólu i silnego napięcia. Często siedząc nie zdajemy sobie sprawy, że nasza postawa jest krzywa, że siedzimy lekko przygarbieni, a do tego z nogą na nodze czy, co gorsza, z podkurczoną jedną nogą. Wszystkie takie zmiany i zaniedbania w postawie od razu przekładają się na napięcie mięśniowe i bóle kręgosłupa. Powrót do rozluźnienia mięśni może wymagać serii masaży czy też rehabilitacji, dlatego zdecydowanie lepiej zapobiegać, niż leczyć!

Aby temu zapobiec, wystarczy zainwestować w porządne, ergonomiczne krzesło biurowe. Krzesła te są zaprojektowane tak, aby wspierać naturalne krzywizny kręgosłupa i zachęcać użytkowników do utrzymywania właściwej postawy.

Większy komfort i wydajność pracy

Warto również wspomnieć o wydajności pracy!  W przypadku, gdy pracownik czuje się wygodnie i komfortowo, jego poziom stresu jest niższy, co wpływa na zwiększenie wydajności i produktywności w pracy. W końcu jeśli jest nam niewygodnie, zaczynamy się kręcić i wiercić na krześle, częściej czujemy potrzebę żeby wstać i pochodzić po mieszkaniu, przez co łatwiej będziemy się rozpraszać. Odpowiednio dobrane krzesło biurowe może zatem mieć znaczący wpływ na jakość naszej pracy wykonanej w ciągu dnia.