Ikea sofa to oferta bardzo rozbudowana. Nic dziwnego, że wybór sofy spędza nam sen z powiek. Ta ilość sof w ofercie na pewno nie ułatwia nam wyboru. Musimy zapoznać się z wieloma wskazówkami, które będą pomocne przy samym zakupie.

Przede wszystkim dopasujmy rozmiar

Oferta Ikea sofa to duży wybór. Jednak od razu odrzućmy te, które nie odpowiadają nam pod względem rozmiary. Jeśli mamy do dyspozycji pomieszczenie o przestrzeni ograniczonej, to tym bardziej powinniśmy zachować szczególną ostrożność. Na pewno sofy o pokaźnych rozmiarach kuszą nasz wygodą, ale z drugiej strony mogą przytłoczyć nasze pomieszczenie, a do tego uniemożliwić poruszanie się swobodne po danym pokoju. Kupowanie mebla „na oko” na pewno się nie sprawdza.

Przemyślmy swoje potrzeby

Sofa to mebel, który rzadko kupujemy. Dlatego właśnie musimy tę decyzję przemyśleć dokładnie. Zastanówmy się przede wszystkim czego oczekujemy od danej sofy oraz jak zamierzamy ją wykorzystywać. Czy przyjmujemy często gości? Czy sofa będzie nam służyła do spania? W zasadzie to te dwa pytania są bardzo ważne. W przypadku domu otwartego, do którego zapraszamy często znajomych, odpowiednia będzie sofa raczej sporych rozmiarów. To ona zapewni nam wygodę oraz niesamowity komfort. Jeśli mebel będzie odgrywać także rolę łóżka, to musi mieć funkcję spania. Co więcej jej rozłożenie nie może być zbyt krótkie.

Funkcjonalność oraz wygoda

Sofa tak naprawdę niezależnie od konkretnego modelu, musi być dla nas wygodna oraz funkcjonalna. Przed zakupem upewnijmy się, że materiał, z którego wykonana została, jest w pełni odporny na zabrudzenia oraz czy pokrowiec jest zdejmowany. Jest to na pewno wielkie ułatwieni. Jeśli wybieramy sofę rozkładaną z funkcją spania, to powinniśmy postawić na model, który ma także pojemnik na pościel. Nie zapominajmy o zagłówku oraz podłokietnikach. Ma to ogromny wpływ na komfort użytkowania.

A jak z obiciem?

Jest to jeden z ważniejszych parametrów sofy. W sklepie Ikea znajdziemy naprawdę szeroki wybór wykończenia. Możemy się zdecydować na obicie z naturalnych włókien, na przykład bawełny, wełny czy też jedwabiu, jak i także ze sztucznych materiałów. Wiele osób decyduje się na naturalne włókna z uwagi na to, że są przyjemne w dotyku oraz oddają doskonale wilgoć. Jednak taką sofę będzie się trudniej pielęgnowało. Świetnym wyborem jest model, który pokryty jest materiałem zarówno z włókien sztucznych, jak i także naturalnych. Na pewno znajdziemy idealną sofę dla siebie, z której będziemy korzystać przez wiele, wiele lat.