Wyposażenie okna w funkcjonalne akcesoria może pozwolić zapewnić większą prywatność, ale i estetykę. Dodatkowo akcesoria takie jak markizy czy rolety gwarantują zaciemnienie, które jest przydatne w wyjątkowo słoneczne dni, ale i zimą, gdy chce się uzyskać jeszcze lepszą izolację. Jakie akcesoria do okien dachowych możemy wybrać?

Markizy zewnętrzne manualne lub rolety zewnętrzne solarne – co wybrać?

Zaczniemy od tych elementów, które bezpośrednio wpływają na zaciemnienie, ale i termoizolację okna dachowego, a więc markiz zewnętrznych i rolet zewnętrznych. Mogą one być sterowane manualnie, to znaczy zaczepiane na haczykach umieszczonych w dolnej części ramy okna albo sterowane przy użyciu akumulatora solarnego. Oczywiście drugie rozwiązanie jest nie tylko energooszczędne, ekologiczne, ale i niezwykle wygodne. Jednak trzeba podkreślić, że markizy sterowane manualnie także sprawnie działają. Istotną kwestią jest także wyposażenie okien na zewnątrz w kasety, w których owe markizy, czy rolety mogą być schowane. Dzięki temu np. w przypadku przymrozków struktura materiału nie jest narażona na niszczenie na skutek niskiej temperatury. Zarówno markizy, jak i rolety zewnętrzne mogą gwarantować zaciemnienie okna dachowego na poziomie 80%. Takie świetne rozwiązanie możecie znaleźć w ofercie na stronie: https://roofliteplus.pl/produkty/rolety-i-markizy-zewnetrzne/.  

Czy warto zdecydować się na rolety i markizy wewnętrzne?

Także do wnętrza można wybrać rolety lub markizy, w końcu pełnią one nie tylko funkcję zaciemniającą, ale i dekoracyjną. Szczególnie dobrze sprawdzają się rolety rzymskie, które nie tylko efektownie się prezentują, ale są łatwe do utrzymania w czystości. Materiał można bowiem zdjąć ze stelaża i wyprać w pralce, co nie jest możliwe w przypadku innego typu rolet. Roletą rzymską można przesłonić całe okno dachowe, ale i tylko jego część, aby jednak zapewnić sobie odrobinę naturalnego światła. Markizy wewnętrzne zapewniają nie tylko estetyczny wygląd okna, ale i izolację akustyczną w czasie deszczu. Dzięki temu dźwięk spadających kropel nie jest tak bardzo słyszalny. Warto podkreślić, że nic nie stoi na przeszkodzie, by na jednym oknie dachowym zastosować zarówno roletę czy markizę wewnętrzną, jak i zewnętrzną. Dzięki temu zyskuje się atrakcyjny wygląd i zaciemnienie, a od zewnątrz także lepszą termoizolację zarówno latem, jak i zimą. To wybór dla najbardziej wymagających.