Podczas przeprowadzania prac remontowych o dużej lub małej skali wcześniej czy później pojawia się problem w postaci odpadów. Kłopotliwe śmieci takie jak gruz, resztki cegieł i pustaki nie mogą ot tak trafić do kosza na osiedlowym śmietniku. Co zatem zrobić z gruzem i innymi odpadami po remoncie? Jak pozbyć się takich śmieci zgodnie z prawem i w sposób nieszkodliwy dla środowiska?

Gruz w osiedlowym śmietniku lub w lesie, czyli jakie kary grożą za nielegalne wyrzucanie gruzu?

Mimo że worki z gruzem, piaskiem czy innymi resztkami po remoncie są dość częstym widokiem przy osiedlowych pojemnikach na odpady, warto podkreślić, że jest to działanie niezgodne z prawem. Wyrzucanie lub gromadzenie takich rzeczy jak kawałki cegieł, ceramiki i pustaków czy pozostałości po armaturze sanitarnej lub elementów konstrukcji budynku jest zabronione pod karą grzywny w wysokości od 1,5 tysiąca złotych. Dużo wyższe kary grożą za wywożenie gruzu i resztek śmieci poremontowych na tereny leśne – wówczas mandat może wynieść nawet 5000 złotych i znacznie więcej. Tymczasem gruz jest surowcem łatwym do odzyskania w procesie recyklingu, co nie tylko może generować oszczędności, ale także jest bezpieczne dla środowiska. 

Nie tylko PSZOK, czyli kilka legalnych sposobów na pozbycie się gruzu

Wiemy już, że gruzu nie wolno wyrzucać do koszy na osiedlu czy wywozić do lasu. Zatem jakie są inne, legalne sposoby na pozbycie się kilku worków z gruzem po remoncie? Jednym z rozwiązań jest przykładowo PSZOK, czyli gminny Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych. PSZOK za darmo przyjmuje różnego rodzaju śmieci, również te pochodzące z prac budowlanych czy remontowych. Trzeba jednak pamiętać, że odpady należy dostarczyć samodzielnie, więc w przypadku wielu worków z gruzem i innymi resztkami może okazać się to niewykonalne. Co jeszcze można zrobić z workami gruzu? Inne opcje to przykładowo oddanie osobom prywatnym lub też przekazanie gruzu na place budowy.

Kontener na gruz – najlepszy sposób na pozbycie się gruzu po remoncie

Zdecydowanie najkorzystniejszym rozwiązaniem będzie wynajem kontenera od firmy specjalizującej się w takich usługach. Tym lepiej, jeśli firma działa szybko i jest w stanie dostarczyć kontener na dany adres jeszcze tego samego dnia. Przykładem takiego przedsiębiorstwa może być działająca głównie na terenie Dolnego Śląska firma EKO-LOGIS. EKO-LOGIS zajmuje się m.in. wynajmem kontenerów we Wrocławiu, a także sprzedażą kruszyw oraz utylizacją i gospodarką odpadami w prawidłowy sposób. 

Kontenery od EKO-LOGIS mają różne rozmiary (nawet do 36 m3), a dodatkowo można dopasować rodzaj pojemników do typu odpadów, m.in. mieszanych lub czystego gruzu. Ponadto firma działa także w okolicach Wrocławia – możesz tutaj zlecić między innymi wywóz odpadów gruzu w Siechnicach (https://eko-logis.com.pl/kontenery-siechnice/).