Stało się duże donice ogrodowe wróciły znów do łask. Mają naprawdę wiele atutów, dzięki którym można je aranżować bardzo łatwo, służyć przez długie lata, a rośliny w nich świetnie rosną. Poznajmy zalety ceramicznych donic.

Duże donice ogrodowe to jest to

Jeszcze kilka dekad wstecz duże donice ogrodowe gliniane przeżywały swój prawdziwy kryzys. Były one wybierane przez produkowane masowo oraz najczęściej słabe jakościowo pojemniki ze sztucznego tworzywa. Donice ceramiczne były uznawane za niemodne oraz stare. Jednak obecnie moda na ceramikę w naszym domu oraz w naszym ogrodzie powraca. Poza tym asortyment ceramicznych produktów jest tak duży, że możemy wybierać zarówno w tradycyjnych, jak i także nowoczesnych formach. Ceramiczne donice mają naprawdę wiele zalet, które wpływają bezpośrednio na rozwój roślin, które posadzimy w nich.

Zalety ceramicznych donic

Donice z ceramiki mają bardzo pozytywny wpływ na nasze rośliny. Przydaje się to zarówno w doniczkowej uprawie, jak i także w uprawie ogrodowej. Na pewno donice te nie powodują przegrzewania się korzeni roślin w nich rosnących oraz także nadmiernego wysychania podłoża podczas upałów. Chronią także nasze rośliny w pewien sposób przed zimnem. Jakby tego było mało wspaniale utrzymują wilgoć oraz także są termicznie stabilne.

Każda ceramiczna donica posiadać powinna w dnie otwory. Jeśli brakuje ich, to pamiętajmy, że możemy wykonać je w sposób samodzielnie. Musimy to zrobić naprawdę ostrożnie, na przykład poprzez nawiercenie. Jeśli to jest dosyć trudne, to donice traktować można jako osłonki. W przypadku ostatnim pomiędzy ceramiczną donicą a doniczką, w które roślinę posadzono można usypać warstwę dodatkową drenażową, na przykład wykonaną ze żwiru.

Donice ceramiczne są także o wiele cięższe od donic wykonanych z tworzywa sztucznego oraz technorattanu, a bardzo często także z metalu (jednak przegrywają z gabionowym materiałem oraz ozdobnym betonem. Jest to zarówno zaleta (w ogrodzie czy też na balkonie jest o wiele mniej narażona na przewracanie, a w domu na strącenie), jak i także wada (sadzenie oraz przenoszenie doniczek może być problemem dla osób słabych czy też dla osób starszych.

Kwestie wyboru konkretnych donic zależy oczywiście od posiadania roślin. Bardzo ważne są wymagania roślin. Co jeszcze jest ważne przy wyborze donic? Niezmiernie ważny jest nasz gust. Oczywiście kupujemy takie donice, które nam się podobają. W donicach walory estetyczne są bardzo ważne. Muszą nam pasować do wnętrza czy też stanowić dopasowanie kontrastowe.