Sansewieria gwinejska, inaczej wężownica gwinejska, to domowa roślina ozdobna, która charakteryzuje się długimi, mięsistymi liśćmi przypominającymi szable. Warto mieć ja w domu, ponieważ oczyszcza powietrze z toksyn oraz zanieczyszczeń, oprócz tego jest bardzo łatwa w uprawie.

Sansewieria gwinejska — charakterystyka

Sansewieria gwinejska pochodzi z Afryki i należy do grupy roślin nazywanych sukulentami liściowymi. Ma strzelisty pokrój i wolno rośnie (po kilku latach dorasta maksymalnie do 120 cm wysokości). Roślina tworzy rozetę ozdobnych, mięsistych i długich liści, które przypominają szable. Liście są koloru ciemnozielonego z charakterystycznym pręgowanym jaśniejszym wzorkiem oraz jasnozielonymi brzegami. Niepozorne kwiaty w kolorze zielonkawo-żółtym rozwijają się zwykle na początku lata. Są zebrane na pędzie kwiatostanowym i wytwarzają słodkie krople. Sansewieria posiada grube kłącza oraz rozłogi.

Sansewieria gwinejska — wymagania i uprawa

Sansewieria gwinejska należy też do tzw. „żelaznych roślin”. Oznacza to, że jest bardzo wytrzymała i przeżywa nawet w bardzo niekorzystnych warunkach.

Roślina lubi stanowiska słoneczne, znosi również miejsca półcieniste. Dobrze rośnie w temperaturze pokojowej, przy czym zimą temperatura nie może spaść poniżej 13oC. Sansewieria gwinejska nie lubi przelania. Należy również pamiętać, aby w trakcie podlewania nie nalać wody do środka rozety liściowej – będzie to powodować jej gnicie. Pomiędzy podlewaniami należy pozwolić przeschnąć górnej (2,5 cm) warstwie podłoża w doniczce. Sansewierię można nawozić (od wiosny do jesieni) raz na miesiąc nawozem do roślin o zielonych liściach.

Sansewieria gwinejska — najpopularniejsze odmiany

  • Sansewieria Laurentii – ciemnozielone liście z ciemnożółtymi brzegami liści.
  • Sansewieria Hahnii – ma niskorosnące, zwarte, rozesłane rozety liściowe, szerokie liście do 15 cm.
  • Sansewieria Golden Hahnii – ma szerokie liście z żółtymi brzegami i pasami.

Sansewieria gwinejska Laurentii

Sansewieria gwinejska 'Laurentii' Sansevieria trifasciata | Zielony-parapet
Sansewieria gwinejska Laurentii

Jeśli zaczynasz swoją przygodę z sansewierią, polecamy gatunek Laurentii. Roślina świetnie znosi warunki mieszkaniowe, jest niewymagająca i łatwa w uprawie. Posadzona w ładnej doniczce będzie doskonale się prezentowała i stanowiła elegancką ozdobę każdego wnętrza.

Gatunek Laurentii pochodzi z Afryki równikowej, stąd jego egzotyczna uroda oraz niewielkie wymagania i duża odporność. Sansewieria gwinejska Laurentil dorasta do około 100-150 cm wysokości, wytwarza grube, sztywne, wzniesione, mieczowate liście, które dość ściśle do siebie przylegają. Ciemnozielona powierzchnia blaszki liściowej o złotym obrzeżeniu zdobiona jest dodatkowo nieregularnymi, poprzecznymi, szaro-zielonymi pasami. Roślina kwitnie na początku lata. Wówczas pojawiają się niewielkie, biało-kremowe kwiaty, osadzone na długim pędzie. Nie są one zbyt ozdobne, jednak wydzielają przyjemny, mocny, słodkawy zapach.

Sansewieria gwinejska Laurentii — walory

  • wyprostowany pokrój;
  • mieczowate liście o złocistych brzegach;
  • prążkowane zdobienia na blaszkach liściowych;
  • powolny wzrost;
  • bezproblemowa uprawa;
  • bardzo duża tolerancja na suche powietrze i niedobór światła.

Sansewieria gwinejska Laurentii — wymagania

Sansewieria gwinejska jest łatwa w uprawie, świetnie zniesie niedobór wody, nawozu, światła oraz zbyt ciasną donicę nawet przez długie tygodnie. Najodpowiedniejsze będzie dla niej stanowisko jasne z rozproszonym światłem lub półcieniste. Roślina nie toleruje nadmiaru wody, dlatego najlepiej zapewnić jej odpowiedni drenaż. Podłoże powinno być dość żyzne, próchnicze, przepuszczalne. Sansewierię podlewamy dopiero w momencie, gdy ziemia jest zupełnie przesuszona. Zasilamy płynnym nawozem wieloskładnikowym co 3-4 tygodnie.