Fotel Chierowskiego 366 — historia powstania kultowego mebla

Według większości źródeł projekt fotela 366 postał w 1962 roku na potrzeby Dolnośląskiej Fabryki Mebli w Świebodzicach. Zapotrzebowanie wynikało z pożaru w zakładzie, który strawił znaczną część hal produkcyjnych i maszyn. Dyrekcja fabryki zgłosiła zapotrzebowanie na szybką i tanią produkcję w celu nadrobienia strat. Jeden z jej pracowników, Józef Chierowski, zaproponował mebel o prostej, nowoczesnej konstrukcji, całkowicie odmienny od ciężkich mebli w przedwojennym stylu, które wytwarzano dotychczas na terenie fabryki.

Fotel Chierowski stał się prawdziwym bestsellerem. Produkcja tego modelu trwała do lat 80., a na rynku pojawiło się aż pół miliona egzemplarzy. Skąd tak ogromne powodzenie fotela 366? To mebel doskonale zaprojektowany. Jego lekka, dynamiczna forma, a także kompaktowy rozmiar sprawdzał się w małych mieszkaniach, które są tak charakterystyczne dla tamtych lat. Równocześnie okazał się wygodny i wyjątkowo solidny. Do produkcji foteli 366 używano wyłącznie naturalnego drewna bukowego, jesionowego lub dębowego, dzięki czemu wiele egzemplarzy przetrwało do naszych czasów w niemal nienaruszonym stanie.

Józef Chierowski — kto stworzył kultowe fotele?

Mimo ogromnej popularności fotela 366 jego twórca przez długi czas pozostawał w cieniu. Za czasów PRL z założenia ignorowano bowiem projektantów mebli, stawiając na promocję działalności całego zakładu.

Wprawdzie Józef Chierowski (1927-2007) uniknął losu innych anonimowych twórców, ale na jego temat nie wiadomo zbyt wiele. W 1952 roku projektant ukończył studia na Wydziale Architektury Wnętrz PWSSP we Wrocławiu, a swoją przyszłość związał z uczelnią, gdzie pracował jako wykładowca i kierownik Katedry Projektowania Form Przemysłowych.

Równocześnie Chierowski projektował meble dla fabryki w Świebodzicach, wnętrza (między innymi Biblioteki Publicznej we Wrocławiu i w Kaliszu), a także fortepiany. Niestety trudno ustalić, czy do życia powołał jeszcze jakieś meble, poza fotelem 366. Niektórzy przypisują mu fotel bunny (typu 300-177) z podłokietnikami w kształcie zajęczych uszu. Nie jest to jednak informacja potwierdzona.

Fotele Chierowskiego — konstrukcja

Fotel 366 J. Chierowski, Polska, lata 60. | Patyna.pl
Fotele Chierowskiego

Znakiem rozpoznawczym foteli 366 są rozchylone, zwężane ku dołowi nogi, trapezowe siedzisko i oparcie połączone w monolityczną całość, a także duże śruby, które spajają konstrukcję (oryginalnie przeznaczone do montażu sedesów). Tapicerkę wykonywano z grubych, dobrej jakości tkanin obiciowych o jednolitym wybarwieniu.

Fotel Chierowskiego jako jeden z pierwszych powstał na pasach tapicerskich i był wypełniony syntetycznym tworzywem silikonowym. Konstrukcja mebla najczęściej wykonana była z drewna bukowego, dębowego lub jesionowego.

Niewielkie wymiary fotela Chierowskiego do dziś uchodzą za ogromny atut. Oryginalne modele mają ok. 71 cm wysokości i 62 cm szerokości. Siedzisko fotela jest zawieszone nisko nad ziemią, na wysokości 42 cm, a jego głębokość wynosi jedynie 62 cm

Fotele Chierowskiego — cena

Cena fotela Chierowskiego z drugiej ręki wynosi 100-150 zł. Wartość mebla wzrasta do 500-1000 zł, jeśli został poddany renowacji przez sprzedającego. Na ostateczną cenę ma wpływ kilka czynników, m.in. rodzaj wybranej tkaniny obiciowej, zakres prac oraz miejsce zamieszkania. Prawdopodobne jest, że tapicer z małego miasteczka wykona swoją pracę nieco taniej niż wzięty specjalista ze stolicy. Dlatego fotel warto odrestaurować samodzielnie. Koszt całej inwestycji ograniczy się jedynie do zakupu niezbędnych materiałów (ok. 100-200 zł).

Najdroższym, a zarazem najwygodniejszym rozwiązaniem jest zakup nowego fotela. W zależności od wybranej tkaniny, za oryginalny mebel trzeba zapłacić 1700-1800 zł.

Dlaczego fotel Chierowskiego 366 stał się tak popularny?

W latach PRL-u fotel Chierowskiego stał się prawdziwym bestsellerem, a jego produkcję nieprzerwanie kontynuowano do lat 80. Co stoi za sukcesem tego mebla?

Przede wszystkim fotel 366 dzięki kompaktowym rozmiarom idealnie nadawał się do małych mieszkań i kawalerek. Ponadto był bardzo wygodny, gdyż został zaprojektowany zgodnie z zasadami ergonomii, i wyjątkowo solidny. Do jego produkcji używano wyłącznie naturalnego drewna bukowego, jesionowego lub dębowego, dlatego tak wiele egzemplarzy przetrwało do naszych czasów w niemal nienaruszonym stanie.

Fotele Chierowskiego, dzięki swojej niemasywnej, dynamicznej forma idealnie wpisały się także w nowy styl życia i potrzeb, które się wysublimowały w społeczeństwie jak oefekt powojennych przemian.

Do jakich wnętrz pasują fotele Chierowski?

Moda na styl vinted, która zapanowała w ostatnich latach, sprawiła, że fotel Chierowskiego stał się jednym z najbardziej pożądanych mebli z czasów PRL-u.

Dzis. można zobaczyć go w aranżacjach nowoczesnych salonów, ponieważ jego minimalistyczny design doskonale współgra z aktualnymi trendami. Fotel 366 doskonale wygląda zarówno w ciasnym M2, w paryskim lofcie, jak i w nowojorskiej kawiarni. Właściwie częściej się go spotyka, niż bijący rekordy popularności fotel uszak, a fotele Chierowskiego w pepitkę są ozdobami najbardziej eleganckich salonów glamour. Najłatwiej jednak wkomponować go można w pomieszczenia w stylu loftowym, skandynawskim, vintage.