Fotele 366, znane również pod nazwą fotele Chierowskiego, to ikona polskiego designu. Za czasów PRL-u królowały w polskich domach, dzisiaj robią furorę również za granicami kraju. Jak narodził się kultowy mebel i kim był człowiek, który go zaprojektował?

Fotele Chierowskiego — historia powstania kultowego mebla

Według większości źródeł projekt fotela 366 postał w 1962 roku na potrzeby Dolnośląskiej Fabryki Mebli w Świebodzicach. Zapotrzebowanie wynikało z pożaru w zakładzie, który strawił znaczną część hal produkcyjnych i maszyn. Dyrekcja fabryki zgłosiła zapotrzebowanie na szybką i tanią produkcję w celu nadrobienia strat. Jeden z jej pracowników, Józef Chierowski, zaproponował mebel o prostej, nowoczesnej konstrukcji, całkowicie odmienny od ciężkich mebli w przedwojennym stylu, które wytwarzano dotychczas na terenie fabryki.

Fotele Chierowskiego stały się prawdziwym bestsellerem. Ich produkcja trwała do lat 80., a na rynku pojawiło się aż pół miliona egzemplarzy. Skąd tak ogromne powodzenie fotela 366? To mebel doskonale zaprojektowany. Jego lekka, dynamiczna forma, a także kompaktowy rozmiar sprawdzał się w małych mieszkaniach, które są tak charakterystyczne dla tamtych lat. Równocześnie okazał się wygodny i wyjątkowo solidny. Do produkcji foteli 366 używano wyłącznie naturalnego drewna bukowego, jesionowego lub dębowego, dzięki czemu wiele egzemplarzy przetrwało do naszych czasów w niemal nienaruszonym stanie.

Fotele Chierowskiego — konstrukcja

Fotel 366 J. Chierowski, Polska, lata 60. | Patyna.pl
Fotele Chierowskiego

Znakiem rozpoznawczym foteli 366 są rozchylone, zwężane ku dołowi nogi, trapezowe siedzisko i oparcie połączone w monolityczną całość, a także duże śruby, które spajają konstrukcję (oryginalnie przeznaczone do montażu sedesów). Tapicerkę wykonywano z grubych, dobrej jakości tkanin obiciowych o jednolitym wybarwieniu.

Niewielkie wymiary fotela Chierowskiego do dziś uchodzą za ogromny atut. Oryginalne modele mają ok. 71 cm wysokości i 62 cm szerokości. Siedzisko fotela jest zawieszone nisko nad ziemią, na wysokości 42 cm, a jego głębokość wynosi jedynie 62 cm

Fotele Chierowskiego — cena

Cena fotela Chierowskiego z drugiej ręki wynosi 100-150 zł. Wartość mebla wzrasta do 500-1000 zł, jeśli został poddany renowacji przez sprzedającego. Na ostateczną cenę ma wpływ kilka czynników, m.in. rodzaj wybranej tkaniny obiciowej, zakres prac oraz miejsce zamieszkania. Prawdopodobne jest, że tapicer z małego miasteczka wykona swoją pracę nieco taniej niż wzięty specjalista ze stolicy. Dlatego fotel warto odrestaurować samodzielnie. Koszt całej inwestycji ograniczy się jedynie do zakupu niezbędnych materiałów (ok. 100-200 zł).

Najdroższym, a zarazem najwygodniejszym rozwiązaniem jest zakup nowego fotela. W zależności od wybranej tkaniny, za oryginalny mebel trzeba zapłacić 1700-1800 zł.