Dobrze dobrana pompa ciepła może stanowić skuteczny sposób na obniżenie kosztów ogrzewania, co zyskuje coraz większe zainteresowanie w obliczu rosnącej świadomości ekologicznej i efektywności energetycznej. Według prognoz Międzynarodowej Agencji Energetycznej (IEA), sprzedaż pomp ciepła może wzrosnąć o ponad 10 procent do końca 2024 roku.

Badania przeprowadzone przez Stiebel Eltron wskazują, że jednym z najczęstszych powodów obaw potencjalnych nabywców w Polsce jest strach przed wysokimi kosztami eksploatacji tych systemów. Niemniej jednak eksperci podkreślają, że dobrze zaprojektowana instalacja pompy ciepła może przyczynić się do obniżenia kosztów ogrzewania.

Specyfikacja urządzenia to jedynie jeden z elementów. W aktualnych warunkach pogodowych, gdzie potrzeba ogrzewania jest intensywna, eksploatacja urządzeń grzewczych jest szczególnie istotna. Polska Organizacja Rozwoju Technologii Pomp Ciepła zaznacza, że eksploatacja pomp ciepła nie powinna generować wyższych kosztów ogrzewania, lecz wręcz przeciwnie – powinna wiązać się z ich obniżaniem.

Z naszych badań wynika, że dla Polaków w kontekście pomp ciepła kluczowymi aspektami są ich niezawodność, moc grzewcza i efektywność energetyczna. Takie podejście jest słuszne. Warto zaznaczyć, że najlepiej pod tym względem wypadają producenci renomowani, których know-how i doświadczenie jest gwarancją rzetelności wykonania oferowanych urządzeń – Adam Koniszewski, dyrektor ds. inwestycji Stiebel Eltron, producenta pomp ciepła i systemów wentylacyjnych.

Eksperci zauważają, że Polacy coraz bardziej preferują pompy ciepła jako alternatywę, zwłaszcza w połączeniu z fotowoltaiką, widząc je jako ekonomiczne i przyjazne dla środowiska rozwiązanie. Adam Koniszewski, dyrektor ds. inwestycji w Stiebel Eltron, podkreśla, że kluczowymi aspektami dla Polaków są niezawodność, moc grzewcza i efektywność energetyczna pomp ciepła.

Postęp technologiczny w dziedzinie pomp ciepła obejmuje wprowadzanie nowych innowacji, dzięki którym stają się one bardziej efektywne nawet w trudnych warunkach. Niemniej jednak, sukces inwestycji zależy nie tylko od parametrów technicznych urządzenia, ale również od starannego planowania, w tym uwzględnienia indywidualnych potrzeb danego budynku, fachowego montażu, obsługi i serwisu urządzenia.

Istotnym czynnikiem decydującym o powodzeniu inwestycji jest kompleksowość rozwiązań, czyli oferowanie wsparcia na każdym jej etapie, co mogą zaoferować jedynie doświadczeni wytwórcy. Począwszy od możliwości zapoznania się z urządzeniami w nowoczesnych showroomach, przez zaprojektowanie instalacji i montaż urządzeń przez certyfikowane firmy, którego jakość jest dodatkowo kontrolowana przez producenta. Z perspektywy nabywcy ważny jest także aspekt obsługi posprzedażowej oraz serwis zapewniający bezawaryjną pracę instalacji przez wiele lat – dodaje Adam Koniszewski.