Nie od dziś wiemy, że różnego rodzaju dekoracje określają charakter wnętrza domu i świadczą o guście i zainteresowaniach właścicieli. Ozdoby we wnętrzach typu obrazy, wianki, lampy, świece, zdjęcia, poduszki i inne tekstylia nadają wnętrzom klimatu i przytulności. Zdarza się, że wystarczy niewielka dekoracja aby ożywić nasz dom. Dekoracje powinny korespondować ze stylem wnętrza. Kompatybilne ze sobą dodatki dopełniają całość aranżacji, a ich właściwy dobór jest niezwykle istotny. Niezależnie od pomieszczenia niewielkie detale i dekoracje odgrywają znaczącą rolę w wystroju oraz nadają wnętrzu wyrazu, charakteru.

Dobór właściwych ozdób w wielu przypadkach nie jest oczywisty i czasem wymaga pomocy specjalisty. W ostatnich latach zagospodarowanie przestrzeni domów i mieszkań nie rzadko zleca się profesjonalnym doradcom ,którzy kompleksowo zadbają aby nasze wnętrze było funkcjonalne i estetyczne. Wiąże się to oczywiście z dodatkowymi kosztami. Taka forma nie wyklucza osób kreatywnych, samodzielnie dekorujących własne mieszkania. Estetyczne wnętrza wpływają na nasz nastrój i zadowolenie. Wiele dekoracji znajdujących się w naszych domach posiada również walory użytkowe, np. poduszki. Oryginalne dekoracje tworzą końcowy klimat domu, dopełniają go, uatrakcyjniają i stanowią jego wykończenie.

Należy pamiętać , aby nie przesadzać z ilością dodatków i zachować umiar by nie uzyskać zupełnie odwrotnego efektu od zamierzonego. Przesadne eksponowanie ozdób nie upiększy mieszkania lecz je oszpeci i zabałagani różnego rodzaju bibelotami. Dekoracje powinny wpisywać się we wnętrze i tworzyć z nim harmonijną całość.

  • W doborze dekoracji kierujmy się zdrowym rozsądkiem, a nie sezonową modą.
  • Nie zagracajmy naszych wnętrz dużą ilością ozdób.
  • Dobierajmy dekoracje spójne ze sobą.

Dekoracje w naszych domach są kluczowym elementem aranżacji wnętrz, naszych codziennych przestrzeni. Dom bez dekoracji wydaje się pusty, nudny i nieokreślony.