W obliczu rosnących kosztów ogrzewania coraz więcej Polaków poszukuje energooszczędnych rozwiązań. Tendencję tę potwierdzają liczby – w ciągu ostatnich dwóch lat ponad 200 tysięcy inwestorów zdecydowało się na zakup i instalację pomp ciepła. Niemniej jednak, okazuje się, że nie zawsze to rozwiązanie przynosi oczekiwane efekty. Coraz częściej na forach internetowych poświęconych budownictwu i instalacjom pojawiają się pytania dotyczące wysokich rachunków za ogrzewanie pomimo inwestycji w pompę ciepła. O przyczyny i możliwe rozwiązania zapytaliśmy ekspertów firmy Purmo – lidera w zakresie energooszczędnych rozwiązań grzewczych na rynku polskim.

Jak się okazuje, inwestycja w pompę ciepła nie zawsze przynosi oczekiwane oszczędności i komfort cieplny. Dlatego użytkownicy coraz częściej poszukują odpowiedzi na pytanie, co zrobić w sytuacji, gdy ponoszą wysokie koszty modernizacji lub instalacji pompy ciepła, a rachunki za ogrzewanie pozostają nadal wysokie.

Przyczyn może być co najmniej kilka i każda sytuacja wymaga indywidualnej analizy. Zaczynając od tego, że dom może być źle ocieplony lub nie posiada odpowiedniej izolacji, co niestety generuje bardzo duże straty ciepła, przez nieodpowiednio dobraną moc pompy, po sytuację kiedy stara instalacja grzewcza nie pracuje odpowiednio z nowym źródłem ciepła. O ile w pierwszym przypadku nie da się zrobić nic poza dociepleniem domu (problemem jest  „dziurawy” dom, a nie źródło ciepła), o tyle w pozostałych istnieją rozwiązania pomagające rozwiązywać problem i zwiększyć komfort cieplny lub zmniejszać koszty ogrzewania” – mówi Piotr Krzemiński, menedżer technicznego wsparcia sprzedaży w firmie Purmo.  

Rozwiązania dla oszczędności i komfortu cieplnego użytkowników

Jeżeli mamy do czynienia z sytuacją kiedy zainstalowaliśmy pompę ciepła i mamy nieoczekiwanie wysokie rachunki za ogrzewanie i/lub nieodpowiedni komfort cieplny to musimy znaleźć przyczynę, a może być ich kilka. Podstawową kwestią w tej sytuacji będzie ocena przez doświadczonego, fachowego instalatora, np. poleconego przez niezależnego producenta rozwiązań grzewczych. Nie rozwiąże on problemu nie działającego urządzenia – np. zastosowanego klimatyzatora przerobionego na pompę ciepła, czy dwukrotnie za małego urządzenia. Pomoże jednak w sytuacji gdy problem leży w obrębie instalacji grzewczej czy regulacji urządzenia.” – mówi Piotr Krzemiński

Eksperci firmy Purmo zalecają kilka rozwiązań, które mogą przynieść oszczędności i poprawić komfort cieplny:

  1. Prawidłowe wyregulowanie urządzenia i parametrów współpracy z instalacją grzewczą – to kluczowe, aby zapewnić optymalną i energooszczędną pracę całego systemu.
  2. Docieplenie domu, jeśli straty ciepła są wysokie – to konieczne działanie, aby wyeliminować nadmierne zużycie energii.
  3. Poprawa systemu grzewczego, jeśli pompa ciepła jest niewłaściwie dobranej mocy – może to obejmować wymianę grzejników na modele o większej wydajności lub instalację klimakonwektorów.
  4. Stosowanie niskotemperaturowych emiterów ciepła, takich jak niskotemperaturowe grzejniki płytowe czy klimakonwektory, które najlepiej współpracują z pompami ciepła.

W przypadku problemów związanych z pompą ciepła, zawsze warto skonsultować się z doświadczonym fachowcem, aby dokładnie zdiagnozować sytuację i zaproponować optymalne rozwiązania.

Więcej porad i artykułów na temat marki Purmo oraz energooszczędnych rozwiązań i produktów dostępnych jest na stronie: www.purmo.pl w zakładce „Wnętrza”.