Na rynku mamy dostępnych wiele sadzonek oraz nasion odmian jaskrów. Jaskier bowiem stanowi przepiękne kwiaty o niezwykłych estetycznych walorach, których uprawa oraz także rozmnażanie z dużym powodzeniem się udaje w ogrodach oraz jako doniczkowe kwiaty. Kiedy jaskry kwitną, to nasz ogród przybiera barwy różnokolorowe oraz także kształty. Jaskry w doniczkach są świetną ozdobą balkonów czy też tarasów. Jednak są również prezentem imieninowym bądź urodzinowym.

Jak poprawnie uprawiać jaskry na tarasie bądź balkonie

Jaskier najczęściej uprawiamy na balkonach bądź tarasach w doniczkach. Oczywiście możemy także się pokusić o jaskry w ogrodzie. Na rynku pojawiają się bardzo wcześnie. Bowiem możemy je spotkać w lutym oraz marcu. Jeśli zdecydujemy się na zakup doniczkowych roślin, to powinniśmy im obowiązkowo zapewnić widne oraz nie za ciepłe stanowisko.

Jaskier nie toleruje mrozów. W związku z tym musimy kontrolować cały czas temperaturę na zewnątrz. Szczególnie gdy zapowiadane są przymrozki. W takiej sytuacji przenosimy rośliny na korytarz bądź werandę. Tam na pewno przeczekają dosyć niekorzystną pogodę.

Bardzo ważne jest podlewanie

Poza odpowiednim stanowiskiem musimy zapewnić także roślinom tym wilgotne podłoże. Każdy powinien sobie zdawać sprawę, że nie tolerują one ani zalania, ani też przesuszenia. W przypadku doniczkowych roślin bardzo ważne jest utrzymanie stałej wilgotności podłoża. Może to być niestety trudne do osiągnięcia. Co w takiej sytuacji można zaradzić? Powinniśmy codziennie sprawdzać jego wilgotność. Rośliny podlewamy umiarkowanie gdy pojawi się potrzeba. Korzystnie także jest przesadzić roślinę do skrzynki balkonowej.

Jak uprawiać jaskry w ogrodzie?

Inaczej wygląda uprawa w ogrodzie jaskrów. Ponieważ wiemy już, że nie tolerują mrozów. W związku z tym nie mogą być w gruncie pozostawione przez cały rok. Ich pazurkowane oraz niewielki bulwy po kilkugodzinnym, wcześniejszym namaczaniu w letniej wodzie wysadzić należy do ziemi wiosną. Musimy wybrać dla jaskrów ciepłe, słoneczne oraz zaciszne stanowiska. Jeśli chodzi o glebę, to musi ona być żyzna, umiarkowanie wilgotna, przepuszczalna oraz o odczynie pH lekko kwaśnym bądź też obojętnym.

Jeśli dana wiosna jest sucha wyjątkowo, to bulwy dodatkowo należy nawadniać. Musimy mieć świadomość, że złośliwe i mocne deszcze mogą spowodować nadmiar wody, a co za tym idzie gnicie bulw. Na naszych roślinach mogą się pojawić pierwsze objawy choroby grzybowej.

Jak widzimy uprawa jest trochę wymagająca, ale na pewno poradzimy sobie z nią bez problemu.