Wiele osób ma już dość tradycyjnych systemów ogrzewania, które wymagają dużo inicjatywy, bo nie chodzi tylko o rozpalenie pieca i utrzymywanie w nim ognia, ale też na przykład o składowanie opału. Potrzebujemy więc na to zarówno dużo czasu, jak i miejsca. To tym bardziej znaczące w nowo budowanych domach, które nie mają za dużego metrażu, w tym miejsca na kotłownie. To dlatego coraz więcej osób stawia na pompę ciepła, bo to bezobsługowe, a przy tym ekonomiczne i proekologiczne rozwiązanie!

Efektywność energetyczna i oszczędności

Zacznijmy od tego, co najważniejsze dla większości osób, a więc od efektywności energetycznej i oszczędności. Mimo że pompa ciepła powietrze woda – split lub monoblok – to niemała inwestycja, to z czasem się zwraca, redukując bieżące koszty ogrzewania oraz chłodzenia domu. To absolutnie kluczowe, żeby nie martwić się o wysokie rachunki, zwłaszcza że okres jesienno-zimowy jest w naszym kraju dość długi, zaczynając się już nierzadko w październiku, trwając do kwietnia-maja. Mając pewność przyjemnego ciepła i rachunki pod kontrolą, możemy spokojnie odpoczywać we własnym domowym ognisku. 

Wraz z korzyściami finansowymi przychodzi niezwykle wysoka efektywność energetyczna. Chcąc zainwestować w taki sprzęt, powinniśmy sprawdzić, jak przedstawia się ten parametr, jak wypada zależność między pozyskaniem ciepła a zużytą na to energię elektryczną. Aby się o tym przekonać, zerknijmy na COP (Coefficient of Performance). Im wyższa wartość tego parametru, tym lepiej, ponieważ uzyskanie ciepła wymaga mniejszego nakładu w postaci energii elektrycznej, za jaką płacimy. Przykładowo, jeśli COP wynosi 5, to znaczy, że każdą pobraną 1 kWh energii przypada aż 5 kWh oddanego ciepła. Efektywność jest w tym wypadku niezwykle wysoka, wynosząca aż 500%! Wiele oczywiście zależy od rodzaju pompy, więc przed kupnem dowiedzmy się nie tylko o to, jaka jest cena pompy ciepła z montażem, ale również o to, jaką zapewni efektywność!

Korzyści dla środowiska i komfort użytkowania

Współcześnie zmienia się świadomość tego, jak podchodzimy do kwestii ochrony środowiska. W przeszłości, gdy nie było za bardzo alternatywy i praktycznie wszyscy używali tradycyjnych źródeł ogrzewania, mało osób też zaprzątało sobie głowę tymi ważnymi zagadnieniami. Obecnie za sprawą alarmistycznych prognoz dotyczących klimatu i jednocześnie większej dostępności do nowoczesnych technologii, jak właśnie pompy ciepła, wiemy, jak ważne są korzyści dla środowiska. Nie wydzielają one trujących zanieczyszczeń, redukcja CO2 jest bardzo duża, co wpływa pozytywnie na zrównoważony rozwój. Pompa ciepła to efektywne odnawialne źródło energii, gdyż pozyskuje aż 75% energii ze środowiska naturalnego, a tylko 25% z dostępnej energii elektrycznej z sieci lub instalacji fotowoltaicznej. 

A wraz z tymi ogromnymi korzyściami dla klimatu, zyskujemy komfort życia dzięki bezobsługowości pompy i zawsze pewnej, stałej, przyjemnej temperatury w domu. Nie tylko w letnie miesiące, gdy jest gorąco, ale też zimą, ponieważ pompy ciepła mogą też schładzać powietrze. Widzimy więc, że to idealne połączenie przyjemnego z pożytecznym, bo z jednej strony robimy coś dobrego dla środowiska, z drugiej strony zapewniamy sobie prawdziwą wygodę przez cały rok. 

Wsparcie finansowe i łatwość utrzymania

A wraz z tymi wymienionymi powyżej zaletami, zyskujemy dużo więcej – wsparcie finansowe pod postacią dotacji czy ulg podatkowych. Dzięki nim można częściowo pokryć koszty instalacji, co na pewno jest doskonałą informacją dla większości inwestorów. W tym celu przygotowano takie rządowe programy, jak Czyste Powietrze czy Ulga Termomodernizacyjna. 

Jakby tego było mało, warto pamiętać, że pompa ciepła ma naprawdę niskie wymagania konserwacyjne, zapewnia jednocześnie długą żywotność. Nieprzypadkowo jest to inwestycja na długie lata. Pompy ciepła wykonane są z wysokiej jakości materiałów, zaprojektowane tak, żeby służyły przez bardzo długi czas bez żadnych komplikacji. 

Inwestując w pompę ciepła, zyskać można naprawdę wiele. Kluczowe zalety tego rozwiązania przywołane w powyższym artykule to potwierdzają!