Wyobraź sobie uporządkowane, przestronne wnętrze, zachwycające niewymuszonym pięknem. Co wysuwa się na pierwszy plan? Bez wątpienia jasna, świetlista tonacja. Paleta waniliowych i srebrnych odcieni oraz ponadczasowa biel mają to do siebie, że wizualnie rozjaśniają przestrzeń. Rozkładany stół w białym kolorze doskonale sprawdzi się zarówno w jadalni, jak i niewielkim salonie oraz pozwoli zaoszczędzić przestrzeń na co dzień. Sprawdź, jaki biały stół wybrać, aby pasował do Twojej wyjątkowej aranżacji.

Biały stół z możliwością rozłożenia – jaki kształt wybrać?

Funkcja rozkładanego blatu jest tak popularna na rynku, że jest przez producentów adaptowana zarówno do okrągłych stołów, jak i prostokątnych. To, jaki kształt będzie odpowiedni do danego wnętrza, zależy m.in. od ilości wolnej przestrzeni, a także efektu wizualnego, jaki chce się osiągnąć. Każdy biały stół z krzesłami powinien stanąć w takim miejscu, by zarówno przed rozłożeniem, jak i po nim, nie utrudniał użytkowania. Krzesła nie powinny uderzać o inne meble czy ścianę w trakcie przesuwania i muszą był łatwo dostępne.

Stoły kwadratowe i prostokątne są bardzo ustawne, ponieważ na co dzień można dosunąć je do ściany i zaoszczędzić miejsce w małej przestrzeni. Pierwszy wariant sprawdzi się dla mniejszej liczby osób, z kolei przy prostokątnym białym stole o większym rozmiarze z powodzeniem zmieści się nawet 8 czy 10 osób. Taki model zapewni wystarczającą ilość miejsca dla gości podczas uroczystych obiadów lub domowych przyjęć. Okrągły biały stół z możliwością rozłożenia to lekki wizualnie mebel, którego obła forma i jasny odcień wprowadzają pierwiastek przytulności.

Stelaż, blat i nóżki, czyli kluczowe elementy białego stołu

Na ostateczny efekt wizualny białego stołu wpływają nie tylko elementy konstrukcyjne, ale i wykończeniowe detale. Stelaż może przypominać nawet elegancką podstawę postumentu. Jednak w małych wnętrzach takie rozwiązania mogą przytłoczyć przestrzeń. Subtelniej prezentują się tzw. stoły patyczaki, czyli z nóżkami skierowanymi ku zewnętrznej stronie. Jeśli nie zależy Ci na masywnej konstrukcji, zrezygnuj z grubych blatów na rzecz wąskich i niewysokich, które świetnie sprawdzą się nawet w kawalerkach. Dobrze wyglądają również stelaże zaprojektowane na kształt litery „X”, które sprawiają wrażenie lżejszych. Wśród stołów z takimi podstawami także znajdziesz warianty z możliwością rozłożenia. Funkcjonalne i zarazem atrakcyjne wizualnie są np. białe stoły z Agaty.

Jakie białe stoły rozkładane są obecnie modne?

W wielu wnętrzach sprawdzi się ponadczasowy biały stół wykonany np. z płyty MDF lub laminowanej. Dzięki specjalnym systemom rozkłada się i składa w bardzo prosty sposób. Tego typu modele najczęściej mają klasyczne nóżki o prostokątnym lub okrągłym przekroju.

Rozkładany biały stół nie musi być wykończony w jednym kolorze. Od wielu lat w trendach utrzymują się projekty, w których jasne nóżki tworzą duet z drewnianym blatem i odwrotnie. Takie meble łatwo dopasować do różnych aranżacji, zarówno skandynawskich, jak i japandi czy rustykalnych lub boho. Z kolei we wnętrzach glamour królują połyskujące powierzchnie – lakierowane blaty pięknie odbijają światło i zapewniają luksusowy efekt.

Blat białego stołu może być również imitacją prawdziwego kamienia – z efektem lustrzanego połysku lub z wykończeniem strukturą przypominającą charakterystyczne pęknięcia.