Praca zdalna na stałe zagościła w większości polskich domów. Dlatego warto przemyśleć aranżację przestrzeni biurowej, która sprzyja kreatywności i wykonywaniu obowiązków, a jednocześnie nie wpływa na odpoczynek i relaks po godzinach pracy.

Miejsce do pracy w domu: gdzie je urządzić?

Na miejsce do pracy zdalnej najlepiej jest wyodrębnić osobne pomieszczenie w domu. Jeśli dysponujemy dwoma piętrami, w tym celu najkorzystniej jest oddelegować na biuro niewielki pokój na wyższej kondygnacji. W mieszkaniach o mniejszym metrażu przestrzeń biurową można wygospodarować w dowolnym pomieszczeniu. Należy jednak pamiętać, aby ustalić stałe miejsce pracy i zadbać o taki metraż, aby zmieścić w nim profesjonalny sprzęt biurowy. Dlaczego to ważne?

Profesjonalne meble biurowe a meble codzienne

Praca przy kuchennym blacie czy stole jadalnym, a tym bardziej w łóżku negatywnie odbija się na naszym stanie zdrowia. Po pierwsze, zagrożona jest przede wszystkim kondycja kręgosłupa. Siedzenie w niewygodnej pozycji sprawia, że nasz kręgosłup przyjmuje niefizjologiczne krzywizny, co może prowadzić nie tylko do bólu pleców, ale także głowy i obręczy barkowej. 

Praca w pozycji leżącej lub siedzącej, ale na łóżku, odbija się również na naszej zdolności zasypiania. Mózg zaczyna kojarzyć sypialnię nie tylko z wypoczynkiem i relaksem, ale również z pracą, co jest zaburzeniem podstawowych zasad higieny snu. 

Zwykłe meble, sprawdzające się na co dzień, jak np. krzesła jadalniane czy stołki barowe umieszczane coraz częściej przy podwyższanych blatach w kuchni nie tylko nie zapewniają odpowiedniego podparcia dla pleców i stóp osoby pracującej przy komputerze, ale dodatkowo wymuszają przyjmowanie nieodpowiednich pozycji. 

Tymczasem profesjonalne krzesła biurowe zapewniają komfort i wygodę. Umożliwiają zachowanie prawidłowej, zalecanej przez fizjoterapeutów pozycji do pracy. Posiadają odpowiednio wyprofilowane siedziska i oparcie, które dają wsparcie przez wiele godzin pracy. Warto mieć także na uwadze, że nawet najlepsze fotele biurowe nie pomogą, jeśli nie zadbamy o odpowiednie biurko. Niekoniecznie musi to być profesjonalny mebel (jeśli nie mamy na niego miejsca), może to być konsola czy nawet toaletka. Ważne jest jednak, aby posiadał odpowiednio duży blat roboczy umieszczony na wysokości pozwalającej na oparcie na nim dłoni ze zgiętymi łokciami pod kątem 90 stopni.

Czego nie może zabraknąć w domowej przestrzeni biurowej?

Przestrzeń wyodrębniona na gabinet, niezależnie od tego, czy jest to pokój czy jedynie jego fragment, powinna sprawiać, że czujemy się w niej dobrze. Dlatego dobrze jest wybierać miejsca oświetlone jak najdłużej naturalnym światłem, w pobliżu okna. Idealnie, jeśli będzie to stanowisko z widokiem na zieleń. W miarę możliwości dobrze jest zadbać o to, aby miejsce to było zaciszne i z dala od typowych szlaków, po których przemieszczają się domownicy. W domowym biurze nie powinno zabraknąć wygodnego miejsca do przechowywania potrzebnego sprzętu czy dokumentów. Dobrze jest także poświęcić parę chwil na to, aby rozmieścić sprzęt elektroniczny wraz z jego okablowaniem w taki sposób, aby prezentował się estetycznie i był funkcjonalny.

Reasumując, jakkolwiek niewielką przestrzenią byśmy nie dysponowali, przy pomocy profesjonalnych mebli jesteśmy w stanie stworzyć sprzyjającą kreatywności, wygodną przestrzeń do pracy w każdym domu. W razie problemów z doborem mebli ze względu na wzrost czy indywidualne wymagania związane z wadami kręgosłupa, dobrze jest posiłkować się wiedzą profesjonalistów: w sklepach z profesjonalnym sprzętem biurowym takich jak Geret uzyskamy wszelkie niezbędne informacje i wsparcie w zakupach.