Właściciele domów jednorodzinnych bardzo często zastanawiają się nad tym, czy warto mieć w nich saunę i z czym się to wiąże? Jakie codzienne koszty generuje sauna, która przecież poza korzyściami czysto relaksującymi i zdrowotnymi, musi być również odpowiednio zasilana. Co warto o tym wiedzieć przed zakupem?

Ile kosztuje sauna w domu?

Pierwszym, bardzo trafnym pytaniem jest to, ile kosztuje sauna w domu? Na jakie wydatki trzeba się nastawić i jak to dokładnie wygląda?

  • Uniwersalna, dwuosobowa sauna infrared to koszt między 4 a 7 000 zł. Różnice wynikają tu ze sposobu i materiału wykonania (typ drewna, wykończenie) oraz z dodatkowych „atrakcji”, jakie będą się znajdowały w takim pomieszczeniu.
  • Czteroosobowa kabina do tego samego typu sauny to koszt powyżej 10 tysięcy złotych, ale to modele całkowicie podstawowe. Standard na pewno będzie kosztował min. kilkanaście tysięcy
  • Im większa sauna, tym większe koszty! Sześcioosobowe to wydatek od 35 000 do nawet 40 000 zł

Kabiny prefabrykowane, czyli tzw. gotowce produkowane poza domem i montowane w jego wnętrzu na gotowe elementy to koszt od 5000 zł (standard) po nawet 150 tys. zł!

Czy warto mieć saunę w domu?

Oczywiście! Pytanie o to, czy warto mieć saunę w domu, ma tylko jedną odpowiedź! Szereg powodów zdrowotnych plus sam fakt, że można po nie sięgnąć w zaciszu własnego mieszkania i bez uciążliwych dojazdów do centrów odnowy biologicznej, mówią same za siebie.

  • Wybitna redukcja stresu i zmęczenia – po wyjściu z sauny odczuwa się przyjemną lekkość, a wszelkie napięcia pryskają niczym bańka mydlana
  • Podniesienie wydolności organizmu
  • Złagodzenie nieprzyjemnych dolegliwości bólowych w obrębie przemęczonych stawów
  • Sauna poprawi odporność organizmu i przyspieszy jego metabolizm
  • Gorące powietrze wpłynie na ujędrnienie skóry i polepszy jej koloryt

Ile prądu zużywa domowa sauna?

Zużycie prądu w domowej saunie zależy od tego, o jakim modelu sauny mówimy i ile mieści ona osób. Im większa sauna w domu, tym automatycznie większe koszty zużycia energii elektrycznej. Średnio można przyjąć, że sauna o wielkości około 200 x 160 cm, zasilana piecem elektrycznym, będzie zużywać ok 3,9 kWh. To zużycie uwzględnia i czas nagrzewania i samą kąpiel. Żeby przeliczyć koszt całkowity wystarczy dane porównać do posiadanej wielkości sauny, a następnie przemnożyć za cenę za 1 kWh, jaką aktualnie płacimy za prąd.

Ile prądu zużywa sauna na podczerwień?

Popularna sauna w domu na podczerwień, zwana też sauną infrared zużywa około 2200 wat na godzinę, przy założeniu, że mówimy tu o pomieszczeniu dwuosobowym. Niewielkie zużycie energii elektrycznej w przypadku tych modeli jest więc bardzo kuszące dla osób, które cenią walory sauny i zastanawiają się nad tym, jaką wybrać, by było to ekonomiczne. Tu dodajmy, że jedna sesja w saunach na podczerwień nie trwa dłużej niż 30-35 minut, więc zużycie to jest jeszcze nieco niższe niż w/w 2200 wat.

Sauna w domu jak zrobić?

Osoby, które mają umiejętności zarówno budowlane, majsterkowe, jak i wiedzę co do konieczności bezpiecznego przeprowadzenia całego procesu budowy sauny, mogą skusić się na jej samodzielne zrobienie. Oczywiście, fachowiec to gwarancja pełnego bezpieczeństwa sauny, więc jeśli boimy się ryzykować na własną rękę – nie róbmy tego!

Sauna w domu jak zrobić? Najpierw należy zacząć od wybrania najlepszego miejsca pod domową saunę. Tu uwzględniamy wentylację, odpowiednie przyłącza, bliskość do łazienki i natrysku do schłodzenia ciała po sesji oraz wielkość powierzchni, tak, żeby z nią nie przesadzić!

  • Dobieramy typ sauny do panujących w domu warunków temperatury i wilgotności powietrza (sauna sucha, mokra, parowo-ziołowa czy infrared)
  • Pamiętamy o tym, że sauna musi być kabiną odizolowaną od innych pomieszczeń
  • Budujemy ją z materiałów odpornych na działanie wysokich temperatur (właściwe gatunki drzew!) i od grubości min. 12 mm
  • Piec umieszczamy na ścianie wejściowej do kabiny, a drzwi musza być otwierane na zewnątrz
  • Podłoga: optymalnie z terakoty
  • Zasilanie: prąd trójfazowy
  • Oświetlenie: najlepiej oprawki na ścianach, tak żeby żarówka była zasłonięta szczelnym kloszem!

Sauna w domu wymagania

Podstawowe wymagania do zbudowania w domu sauny to: powierzchnia min 1,5 m2, wysokość pomieszczenia 2m, posiadanie przyłącza energetycznego (piec zasila się na prąd). I to wszystko! Oczywiście do tego od 4 do kilkunasty tysięcy złotych za budowę i domową saunę mamy w zasięgu ręki.

Sauna w domu opinie

Najlepsze rekomendacje w temacie sauna w domu – opinie, znajdziemy bezpośrednio w internecie. To właśnie na blogach i portalach społecznościowych posiadacze saun dzielą się wrażeniami z ich użytkowania, wrzucają filmiki i… kuszą! Przy dobrym wykonaniu i montażu sauny domowej, jest to urządzenie, z którego po prostu nie można być niezadowolonym.