Samodzielna aranżacja wnętrz, bez pomocy architekta, może być nie lada wyzwaniem nawet dla osób, które mają dobry gust i zmysł do ich urządzania. Nic dziwnego! Kompleksowe projekty mieszkań, które są tworzone przez architektów, uwzględniają wiele aspektów – nie tylko estetycznych, ale także technicznych. Wiele osób rezygnuje z samodzielnej aranżacji mieszkania w obawie przed technicznymi kwestiami projektu. Jednak nie zawsze diabeł jest tak straszny, jak go malują! Nawet bez wykształcenia w zakresie aranżacji wnętrz można stworzyć całkiem udany projekt wnętrza mieszkania. W naszym artykule znajdziesz 5 porad, dzięki którym stworzysz nie tylko estetyczną, ale także funkcjonalną aranżację mieszkania!

Dopasuj styl mieszkania do mieszkańców

Przede wszystkim, na samym początku warto określić, w jakim stylu chcielibyśmy urządzić mieszkanie. Przystąpienie do projektowania bez podjęcia tej decyzji, zazwyczaj jest z góry skazane na porażkę. Wybór stylistyki nie tylko ułatwi nam dobór kolorów czy mebli, ale będzie miał też wpływ na układ funkcjonalny wnętrza. 

Ważne, aby przy wyborze stylu nie kierować się jedynie tym, która stylistyka podoba nam się wizualnie, ale także zwrócić uwagę na dopasowanie danego kierunku do profilu przyszłych mieszkańców. Na przykład styl francuski, choć zdecydowanie zachwyca swą elegancją i luksusowym charakterem, to jednak jest polecany głównie dla singli bądź par w wieku średnim. Rodzicom z kilkorgiem pociech zdecydowanie trudno będzie funkcjonować na co dzień w mieszkaniu ze stylistyką francuską, czy pokrewnymi kierunkami – stylem klasycznym, barokowym czy angielskim. Duża ilość drogich antyków i jasnych, chłodnych powierzchni może ulec zniszczeniu, jeśli w domu będą małe dzieci. Dla dużej, młodej rodziny polecane są raczej bardziej swobodne stylistyki, takie jak styl skandynawski, boho, rustykalny, retro, japoński, czy połączenie wybranych stylistyk w ramach eklektyzmu. 

Nie bój się kolorów

Kolejnym błędem, który może pojawić się w wyniku strachu przed porażką, jest przesadna ostrożność przy doborze kolorów. W efekcie powstaje mdła, jednokolorowa aranżacja wnętrza, w którym co prawda wszystko do siebie pasuje, ale jednocześnie nie ma żadnego wyrazu. Aby uniknąć tej pułapki, warto podzielić kolorystykę wnętrza na trzy grupy: kolor podstawowy, kolory dopełniające oraz akcenty kolorystyczne. 

Oczywiście kolorystyka musi być także dopasowana do stylu, który wybraliśmy. Na przykład w popularnym stylu skandynawskim kolorem podstawowym zazwyczaj jest biel – to właśnie ona powinna dominować we wnętrzu. Kolorami dopełniającymi mogą być różne odcienie szarości i pasteli, natomiast w roli akcentu kolorystycznego najczęściej występuje czerń, która pojawia się w drobnych elementach, takich jak oświetlenie, armatura bądź uchwyty meblowe. W razie wątpliwości, czy dany kolor będzie pasował do danej bazy, warto posiłkować się wzornikami kolorystycznymi, które pomogą nam wybrać najlepsze zestawienie. Dzięki zastosowaniu takiego podziału kolorystycznego, łatwo stworzymy wystrój wnętrza o ciekawej, niebanalnej kolorystyce, która nada całości aranżacji unikalnego charakteru. 

Ergonomia to podstawa

Estetyka to nie wszystko. Ergonomia i funkcjonalność aranżacji to cecha, która wyróżnia dobre i przemyślane projekty wnętrz. Mieszkania zaprojektowane w zgodzie z zasadami ergonomii to prawdziwe perełki, które codziennie zachwycają swoich mieszkańców komfortem korzystania z każdego pomieszczenia. 

Urządzanie wnętrz z uwzględnieniem zasad ergonomii jest szczególnie ważne przy takich pomieszczeniach jak kuchnia czy łazienka. Przy aranżacji tej pierwszej warto zwrócić uwagę na dwie istotne kwestie: tak zwany trójkąt roboczy oraz wysokość blatów roboczych. Zasada trójkąta roboczego pomoże nam umieścić lodówkę, zlewozmywak oraz kuchenkę w takich miejscach, które zapewnią optymalne korzystanie z kuchni. Natomiast prawidłowa wysokość blatu, dostosowana do wzrostu domowników, pozwala na wygodne korzystanie z kuchni i utrzymanie prawidłowej postawy ciała podczas gotowania czy pieczenia. 

Samodzielna aranżacja mieszkań wymaga z pewnością zaznajomienia się z zasadami ergonomii, jednak ich wprowadzenie w życie nie powinno być szczególnie trudne. 

Dobrze przemyśl oświetlenie w każdym pomieszczeniu

Każdy, kto choć trochę zna się na projektowaniu wnętrz wie, że dokładnie przemyślane i zaplanowane oświetlenie to cecha, która wyróżnia udane aranżacje mieszkania. Podobnie jak przy wyborze kolorystyki, także i przy planowaniu oświetlenia warto wyróżnić trzy główne grupy punktów świetlnych. Są to: oświetlenie ogólne, oświetlenie funkcjonalne oraz oświetlenie dekoracyjne. Oczywiście nie każde pomieszczenie musi zawierać wszystkie rodzaje oświetlenia. W kuchni zazwyczaj skupiamy się na oświetleniu ogólnym i funkcjonalnych, podczas gdy w salonie dużą rolę odgrywać może oświetlenie dekoracyjne, które jest szczególnie trudne do zaplanowania. Aby nie pominąć żadnego punktu świetlnego, na etapie planowania oświetlenia warto przemyśleć też takie rzeczy jak podświetlenie szafek, barków czy telewizora. Funkcjonalna aranżacja mieszkania wymaga także zaplanowania włączników w taki sposób, abyśmy gasili i zapalali światło naturalnie, czyli swobodnie przemieszczając się po całym mieszkaniu. Warto więc zaplanować na przykład łącznik schodowy na początku i końcu korytarza, czy też przemyśleć włącznik światła funkcyjnego w kuchni w ten sposób, aby dało się je zapalać bez konieczności odchodzenia od blatu. 

Postaw na materiały dobrej jakości

Oszczędzanie na materiałach nie jest dobrym pomysłem. Wysokiej jakości materiały nie tylko posłużą nam przez długie lata, ale także nadadzą każdemu pomieszczeniu eleganckiego, dostojnego charakteru. Przy takich kierunkach jak art deco, styl angielski bądź klasyczny, wybór droższych materiałów jest wręcz wymagany. Niemożliwe jest osiągnięcie efektu luksusowego i eleganckiego wnętrza przy użyciu tanich materiałów. Dodatkowym argumentem, który należy zawsze wziąć pod uwagę przy doborze materiałów jest fakt, że lepszej jakości materiały są niejako inwestycją – zarówno finansową, bo najpewniej posłużą nam dłużej, jak i działaniem na rzecz komfortu użytkowania naszego wymarzonego mieszkania. 


Jeśli chcemy zaaranżować mieszkanie – przygotować plan, moodboard, wybrać fachowców, którzy zrealizują wszystkie etapy projektu – to dobrym wyborem będzie Platforma Woodlove.to.

Artykuł sponsorowany.