Jak osiągnąć harmonijne połączenie współczesności z estetyką vintage? Odpowiedzi na to pytanie można znaleźć w inspirującym projekcie architekta Sebastiana Maracha z pracowni YONO Architecture w Toruniu, który przekształcił 65-metrowe mieszkanie, z myślą o trzyosobowej rodzinie, w niepowtarzalne wnętrze o wyrazistym charakterze. Kluczem do sukcesu tej metamorfozy było zastosowanie oryginalnych elementów vintage, w połączeniu z kontrastującą czernią i bielą.

Projekt mieszkania w Poznaniu Sebastiana Maracha ma dla niego szczególne znaczenie, ponieważ stanowił on jedną z pierwszych realizacji pracowni YONO Architecture. Przestrzeń ta została zaprojektowana z myślą o trzyosobowej rodzinie. Inwestycja rozpoczęła się od gruntownych zmian w układzie mieszkania, a mianowicie od usunięcia czterech z sześciu istniejących ścian. To pozwoliło na powiększenie przestrzeni dziennego salonu (poprzez usunięcie ściany oddzielającej kuchnię od salonu), sypialni oraz pokoju dziecięcego, kosztem trzeciego, niewielkiego pokoju. Te zmiany były konsekwencją priorytetu funkcjonalności przestrzeni, zgodnie z życzeniami inwestorów, którzy pragnęli bardziej otwartej przestrzeni życiowej.

Projekt opierał się na połączeniu nowoczesnego stylu z elementami vintage, gdzie baza kolorystyczna wnętrza skupiała się na bieli i drewnie, urozmaicona ciemnymi akcentami. Już przy wejściu do mieszkania witają nas przestronna i jasna część dzienna, która pomieściła aneks kuchenny, wygodną sofę oraz okrągły stół od jednej z polskich manufaktur. Warto zwrócić uwagę na krzesła z lat 60., znalezione przez właścicieli w małym antykwariacie podczas podróży, które stanowią uroczy kontrast.

Aneks kuchenny został wydzielony niską ścianką, która jednocześnie skrywa dodatkową zabudowę kuchenną i pełni rolę ściany z miejscem na telewizor. Za sofą znajduje się designerski regał, który powstał dzięki zmianom w układzie ścian, umieszczony pod żelbetowym podciągiem. Wnętrze jest dodatkowo oświetlone naturalnym światłem, które wpada przez okna skierowane głównie na południe, przez co wnętrze jest jasne przez większość dnia.

Łazienka kontynuuje kolorystykę pozostałych pomieszczeń, z subtelnym dodatkiem ozdobnych płytek. Przechodząc przez łazienkę, trafiamy do sypialni, która jest oazą spokoju dla mieszkańców, gdzie jedna ze ścian jest całkowicie przeszklona i prowadzi na balkon. Głównym elementem sypialni jest łóżko polskiego producenta Nobonobo, które jest ulubionym meblem właścicieli ze względu na wygodę i zachwycający design modelu Piano Nobonobo. Łóżko charakteryzuje się luźno uszytym pokrowcem, który swobodnie opada na solidnej konstrukcji mebla. W sypialni znajdują się także toaletka oraz eleganckie biurko z miejscem do pracy.

Projekt Sebastiana Maracha to udany przykład połączenia współczesności z estetyką vintage, gdzie nowoczesna funkcjonalność harmonijnie współgra z oryginalnymi, starannie dobranymi elementami retro, tworząc wyjątkową i przytulną przestrzeń do życia.

Więcej informacji na stronie: https://nobonobo.pl/

***

Nobonobo jest polską marką, której siedziba znajduje się w Łodygowicach. Działalność firmy od samego początku koncentruje się na produkcji wysokiej jakości mebli tapicerowanych, głównie sof.

Modele, które tworzy marka dostępne są w wyselekcjonowanych salonach na terenie Polski. Firma stale poszerza również dystrybucję na rynkach zagranicznych.