Dobry sen ma nieocenione znaczenie dla naszego zdrowia fizycznego i psychicznego. Kluczową rolę odgrywa wybór właściwego materaca i pościeli, lecz to zaledwie początek listy ważnych aspektów, na które należy zwrócić uwagę przy aranżacji sypialni. Jakie są inne ważne elementy? Na to pytanie odpowiadają specjaliści z warszawskiego Centrum Designu Domoteka – architekci wnętrz Agnieszka Lesiuk, Marta Iglewska oraz Radosław Wójcik z pracowni Interiorsy, dzieląc się swoją fachową wiedzą.

Czym jest Światowy Dzień Snu i dlaczego o nim mówimy?

Światowy Dzień Snu jest obchodzony co roku jako wydarzenie o zasięgu globalnym, za którego powstanie odpowiada World Sleep Society. Jego głównym celem jest edukacja społeczności międzynarodowej o znaczeniu wysokiej jakości, regenerującego snu dla zdrowia.

Statystycznie, dorosły człowiek potrzebuje od 7 do 9 godzin snu na dobę, ale równie istotne są warunki, w których odpoczywamy. Dr Joanna Jurga, ekspertka ds. projektowania przestrzeni oraz wykładowczyni, w swoim raporcie „Dobranoc” podkreśla, jak ważna jest odpowiednia wilgotność powietrza (w zakresie 40-60%), utrzymanie temperatury w sypialni na poziomie 16-18 stopni Celsjusza oraz utrzymanie porządku.

Kluczowym aspektem aranżacji sypialni jest również wybór właściwego oświetlenia. – Wybierajmy najdelikatniejsze w całym domu żarówki o świetle skrajnie ciepłym i średniej mocy, aby stymulować wytwarzanie melatoniny – radzi dr Joanna Jurga. Projekt samego źródła światła może także przyczynić się do atmosfery spokoju – np. naturalne materiały, stonowana paleta barw oraz organiczne formy lamp. Przykładem kreatywnego podejścia projektantów jest lampa wisząca Tense od New Works, której kształt przypomina unoszące się w powietrzu lekkie chmury, dostępna w salonie NAP w Domotece w Warszawie.

Jak zapewnić sobie zdrowy sen? Materac to podstawa

Eksperci zgodnie wskazują, że klucz do zdrowego snu leży w odpowiednim doborze materaca, poduszki oraz pościeli. Inwestycja w produkty wysokiej jakości jest tu niezbędna. Wybór materaca powinien być dopasowany indywidualnie, z uwzględnieniem sylwetki, masy ciała oraz preferencji życiowych każdej osoby.

Kluczowym jest tu materiał. Najwyższej jakości materace wykonane z naturalnych komponentów – końskiego włosia, wełny czy bawełny” – mówią architekci Marta Iglewska i Radosław Wójcik z pracowni Interiorsy. – Na rynku odnajdziemy wiele modeli, które dedykowane są różnym sylwetkom, ważne więc by dopasować go pod tym kątem. Dobrze dobrany materac będzie nam gwarantował odpowiedni podpór, korygował wady postawy oraz zwalczał mikro napięcia mięśni.

Przykładowo, materace lateksowe są zalecane dla osób o wyższej masie ciała z powodu ich odporności na nacisk. Modele z pianki termoaktywnej poprawiają krążenie, podczas gdy sprężynowe są cenione za wsparcie, jakie oferują kręgosłupowi. Osoby lżejsze mogą optować za materacami miękkimi, natomiast seniorzy znajdą korzyść w modelach z pianą wysokoelastyczną i lateksową, oferujących maksymalne wsparcie.

Po wyborze materaca, ważna jest również odpowiednia poduszka. – Dobierzmy poduszkę do pozycji, w której zazwyczaj śpimy – radzi Joanna Jurga.Uniwersalnym rozwiązaniem może być poduszka Tempur® Original, dostępna w Senpo, zaprojektowana z myślą o wsparciu dla głowy i szyi.

Nie można także zapominać o kołdrze i pościeli, które powinny być dostosowane do sezonu – lekkie na lato, ciepłe na zimę, aby zapewnić optymalny komfort termiczny w trakcie snu.

Łóżko w centrum uwagi

Łóżko stanowi kluczowy element sypialni, wpływając na jej estetykę oraz komfort naszego wypoczynku. Dlatego ważne jest, aby jego wygląd harmonizował z naszymi preferencjami oraz ogólnym designem pomieszczenia.

Łóżko, jako serce sypialni, powinno przyciągać uwagę swoim wzornictwem. Designerskie modele podkreślą charakter wnętrza, wpisując je w przyjętą stylistykę – zauważaarchitektka Agnieszka Lesiuk. – Od lat wśród modnych wykończeń pozostają modele tapicerowane dostępne w wielu kolorach, ze zdobnymi przeszyciami i dekoracyjnymi zagłówkami. Jednocześnie łóżka wykonane z innych materiałów, na przykład z drewna czy forniru, mogą prezentować się równie efektownie – dodaje ekspertka.

Z okazji Światowego Dnia Snu pragniemy życzyć, by każdy dokonał przemyślanych decyzji dotyczących aranżacji sypialni, gwarantujących optymalny wypoczynek każdej nocy.

Centrum Designu Domoteka w Warszawie oferuje szeroki wybór mebli i akcesoriów wnętrzarskich, łącząc w sobie oferty znanych polskich i międzynarodowych marek. Dzięki temu klienci – zarówno indywidualni, jak i profesjonaliści z branży wnętrzarskiej – mają dostęp do ekskluzywnych projektów i najwyższej jakości produktów. W ramach oferty sypialnianej w Domotece znajdują się renomowane salony z łóżkami i materacami, jak NAP, Hastens, Senpo, Selene, Azardi, Blest, Dreams Design, czy JMB Design, a także platforma marketplace z ponad 40 tys. produktów.