Jedną z największych obaw inwestorów, którzy rozważają budowę domu drewnianego z prefabrykatów, jest komfort cieplny. Zwykło się twierdzić, że budynki murowane zapewniają lepszą izolację termiczną i są solidniejsze od obiektów szkieletowych. To duży błąd! Elementy, wykonane z dobrej jakości, certyfikowanych materiałów, dają gwarancję, że dom drewniany będzie ciepły i przytulny.

Jak wyglądają prefabrykaty ścian zewnętrznych?

Podstawowym parametrem definiującym ściany zewnętrzne jest współczynnik przenikania ciepła, który mówi o izolacji cieplnej ściany – im niższy, tym lepiej. Aby uzyskać wymagane właściwości, prefabrykaty z drewna mają budowę wielowarstwową.

W jaki sposób zbudowana jest taka ściana? Pod tynkiem znajdują się następujące warstwy:

  • wełna mineralna elewacyjna,
  • płyta konstrukcyjna o podwyższonej wytrzymałości,
  • wełna mineralna,
  • folia paroizolacyjna,
  • ruszt instalacyjny,
  • konstrukcja z drewna C24,
  • płyta karton-gips o podwyższonej wytrzymałości.

A czym jest wspomniane drewno C24? Drewno w tej klasie to najlepsze drewno konstrukcyjne ze świerku. Można je zdefiniować jako drewno konstrukcyjne strugane czterostronnie oraz suszone komorowo.

Warto przy tym zaznaczyć, że domy drewniane, powstałe w technologii prefabrykacji szkieletowej, zachowują te same parametry cieplne co ściany zewnętrzne w budynkach murowanych. Co więcej, są cieńsze niż ściany murowane, przez co inwestor uzyskuje większą przestrzeń mieszkalną. Jeżeli planujesz budowę mniejszego domu prefabrykowanego z drewna, ten aspekt może okazać się kluczowy. Po co tracić cenną powierzchnię, jeżeli masz możliwość wykorzystania nowoczesnych rozwiązań i zmniejszenia grubości ścian?

Prefabrykaty zamknięte — czym się charakteryzują?

Domy drewniane z prefabrykatów powstają szybko, ponieważ większa część prac odbywa się w fabryce, a na placu budowy jedynie instaluje się gotowe elementy. Jak zatem wygląda produkcja takich materiałów? Między słupkami i belkami szkieletu wprowadza się izolację termiczną o działaniu ogniochronnym. Po stronie zewnętrznej stosuje się membranę wiatroizolacyjną, a po wewnętrznej — folię paroizolacyjną. Usztywnienie stanowią płyty drewnopochodne, chociaż zdarzają się konstrukcje z płytami gipsowo-włóknowymi. Po zastosowaniu wszystkich wymaganych rozwiązań grubość ścian zewnętrznych wynosi co najmniej 25 cm. W przypadku domów drewnianych energooszczędnych nie powinna być jednak mniejsza niż 35 cm.

Czy opłaca się budować dom drewniany prefabrykowany?

Zakłady produkujące prefabrykaty z drewna zamknięte wykonują lwią część pracy, co przyczynia się do skrócenia czasu inwestycji, a także daje gwarancję, że wszystkie elementy są dobrze spasowane i zgodne z pierwotnym projektem. W ścianach domów prefabrykowanych z drewna od razu osadzane są okna i drzwi ani kiedy nawet zewnętrzne rolety. Aby usprawnić przebieg prac, instalatorzy rozprowadzają także przewody wewnątrz ściany. Na plac budowy trafiają również gotowe wiązary dachowe wykonane z belek drewnianych. Aby uzyskać wymagane parametry izolacyjne, umieszcza się w nich wełnę mineralną. Warto przy tym zaznaczyć, że wełna zapewnia nie tylko wymaganą izolację termiczną, ale też akustyczną.

Panele szkieletowe zamiast ścian?

Biorąc pod uwagę, że całe ściany mogą być trudne w transporcie, wielu producentów domów prefabrykowanych z drewna oferuje panele, nazywane także modułami. To pionowe elementy o szerokości nieprzekraczającej jednego metra, które można swobodnie załadować na naczepę i przewieźć na plac budowy. Konstrukcyjnie nie różnią się od dużych prefabrykatów i mają tożsame parametry techniczne. Montaż paneli trwa wprawdzie nieco dłużej, ponieważ kolejne elementy wymagają uszczelnienia, niemniej końcowy efekt nie różni się niczym od wielkogabarytowych ścian wychodzących od razu z fabryki i przeznaczonych do natychmiastowego montażu.

Jeżeli szukasz ekonomicznej, a jednocześnie ekologicznej, alternatywy dla tradycyjnego budownictwa, domy prefabrykowane z pewnością spełnią Twoje oczekiwania. Niższa cena może iść w parze z wysoką jakością.

Więcej informacji nt budowy domów drewnianych z prefabrykatów oraz gotowe projekty domów prefabrykowanych (w tym również domów na zgłoszenie) znajdziesz na stronie https://www.domyexpert.com/domy-drewniane