Wierzby są bardzo popularnymi drzewami. Okazuje się, że mamy do czynienia z około trzystoma gatunkami wierzb. W związku z tym wierzba liście w poszczególnych gatunkach wyglądają całkiem inaczej.

Wierzba płacząca – najbardziej popularna

Nie da się ukryć, że gatunków wierzb jest naprawdę wiele. Wierzba liście to aspekt niezmiernie dla nas ważny. To właśnie po liściach rozpoznajemy konkretny gatunek wierzby. Na pewno bardzo popularną jest wierzba iwa. Jest to krzew bardzo rozłożysty czy też drzewo. Rośnie do maksymalnie piętnastu metrów wysokości. Na grubszych gałęziach czy też na pniu posiada tak zwane romboidalne oraz ciemne pęknięcia, które są ułożone w rzędach. Szerokoeliptyczne liście podwójnej szerokości i długości są zaostrzone bardzo krótko. Sam brzeg liścia jest słabo nieregularnie pikowany lub też całobrzegi, na pędach krótkich przeważnie falisty bądź też gładki. Powierzchnia górna liścia jest żywo zielona. Co więcej możemy być lekko lśniąca, a także matowa. Nerw główny jest lekko owłosiony oraz wystający. Strona dolna liścia posiada wystającą mocno sieć nerwów. Jest w sposób trwały gęsto białawo, a do tego miękka w samym dotyku. Ogonek liściowy owłosiony ma około jednego centymetra.

Musimy także wiedzieć, że wierzba iwa jest rośliną dwupienną. Duże kotki bezpośrednio się ukazują pod liśćmi. Są otoczone białym futerkiem jeszcze przed rozkwitnięciem. Pochodzą one od długobrodych przysadek oraz chronią kwiaty jeszcze młode przed mrozek. Kotki mają naprawdę bardzo krótkie szypuły. Z kolei męskie są nieco jajowate i mają do trzech centymetrów długości. Są także gęsto kwiatowe. Żeńskie z kolei są podłużno-jajowate, do czterech centymetrów długości. U nasady samego kwiatu osadzony jest krótki miodnikowy gruczoł.

Rozmaitości

Na pewno wierzby te należą do najwcześniej kwitnących wierzb w całym naszym kraju. Często jest wykorzystywana do dekoracyjnych celów z uwagi na swoje piękne bazie, a więc kotki podczas procesu kwitnienia. W ziołolecznictwie kora wierzbowa bywa używana jako przeciwbólowy środek oraz jako środek przeciwgorączkowy.

Musimy przyznać, że o wielu tych właściwościach kompletnie nie mieliśmy pojęcia. Jak najbardziej mamy świadomość, że człowiek jednak uczy się całe swoje życie. Nie może być inaczej. Uczymy się wiele i wciąż rozwijamy się w temacie szeroko pojętego ogrodnictwa, które wciąż nas zaskakuje. Zaskakują nas także same wierzby, ich liście, uprawa czy też zastosowanie. Nie mamy co do tego żadnych, nawet najmniejszych wątpliwości. Pamiętajmy o tym.