Prezentowane dziś mieszkanie znajduje się w Łodzi na 6. piętrze nowego budynku mieszkalnego. Z balkonu rozpościera się widok na znajdujący tuż obok park. Wnętrze, zaprojektowane z myślą o harmonii z otaczającą naturą, łączy w sobie drewno, strukturalne materiały i spokojne kolory ziemi z akcentami żywej pomarańczy. Autorką projektu jest Magda Szczepaniak z pracowni Gusta.

Układ funkcjonalny

Mieszkanie składa się ze strefy dziennej, w której połączono ze sobą przestrzeń wypoczynkową, kuchenną oraz biurową, a także ze strefy prywatnej, czyli sypialni i łazienki.

Projekt mieszkania został przygotowany dla jednej osoby, która miała dość jasno sprecyzowane wymagania co do jego funkcjonalności. Inwestor swoją pracę wykonuje hybrydowo, zatem potrzebował wygodnego i dobrze zaplanowanego miejsca pracy. Dodatkowo miało być ono łatwe w utrzymaniu porządku, co wiązało się z potrzebą dużej ilości zamkniętych przestrzeni do przechowywania – opowiada architektka.

W związku z tym zdecydowano się na rozbudowę salonu, ograniczając przestrzeń kuchenną przeznaczoną wyłącznie do przygotowywania prostych, szybkich posiłków. Na etapie projektu aranżacji wnętrz podjęto decyzję o wyburzeniu ściany działowej pomiędzy planowanym pokojem dziennym, a gabinetem i połączeniu ich w całość. Dzięki temu udało się uzyskać większą, otwartą przestrzeń. Aby wizualnie oddzielić przestrzeń pracy, wykorzystano przegrodę z ażurowej ścianki wykonanej z czarnego forniru oraz obrotowy mebel RTV. To rozwiązanie pozwala na zastosowanie telewizora zarówno podczas pracy, jak i w momentach odpoczynku. Przy pozbyciu się ściany podjęto też decyzję o przeniesieniu wejścia do gabinetu, co dało przestrzeń na zorganizowanie pojemnych szaf.

Mimo że Inwestor nie spędza zbyt wiele czasu w kuchni, została ona wyposażona we wszystkie niezbędne elementy. Posiada między innymi specjalną wnękę na ekspres do kawy, głębokie szuflady na sprzęty kuchenne, szafki cargo oraz piekarnik z funkcją mikrofali. Akcentem, który dopełnia tę przestrzeń, jest drewniany stół, zaprojektowany i wykonany na indywidualne zamówienie, który pełni funkcję pogranicza między przestronnym salonem a kuchnią. Wzrok przyciągają jego nogi o rzeźbiarskiej formie.

Kolory ziemi

Inspiracją do projektu była żywa zieleń widoczna w pobliskim parku, na który Inwestor ma widok z dużego balkonu. Kojący wpływ natury wprowadzono do wnętrza, wykorzystując naturalne faktury, takie jak drewno, kamień, oraz strukturalne tkaniny. Paleta barw opiera się na klasycznych, ziemistych odcieniach – ciepłych szarościach, beżach, a także głębokim graficie i zieleni. Całość urozmaica żywiołowy akcent pomarańczowy, który dodaje energii i podkreśla charakter aranżacji.

W mieszkaniu dominują także łagodne zaokrąglenia oraz rytmy pionowe i poziome, co sprawia, że projekt łączy harmonię z dynamiką i elementami zaskoczenia

Ciemna łazienka i sypialnia

Intymne pomieszczenia, takie jak sypialnia i łazienka, utrzymane są w ciemniejszej kolorystyce niż pozostała część mieszkania, co tworzy wyjątkowy klimat sprzyjający wyciszeniu. Sypialnia charakteryzuje się wykorzystaniem naturalnych materiałów, w tym drewnianej podłogi, lnianych zasłon oraz kamiennego forniru łupkowego za zagłówkiem łóżka. Aby wizualnie rozszerzyć przestrzeń, na drzwiach szaf zastosowano lustra w odcieniu grafitu.

Klimatyczna łazienka w ciemniejszych tonach to przestrzeń, w której można się zrelaksować. Znajdziemy tam duży, wygodny prysznic, zamkniętą pralkę w zabudowie meblowej i dużo miejsca do przechowywania – podkreśla Magda Szczepaniak.

Projekt: Pracownia Gusta | gusta-pracownia.com
Zdjęcia: Mood Authors | moodauthors.com
Stylizacja: Marta Kołodziejczyk

O pracowni Gusta:

Magda Kołodziejczak, która prowadzi autorską pracownię projektową Gusta, z wykształcenia jest architektem, studia ukończyła na Politechnice Wrocławskiej.

We wnętrzach lubię kolor, lubię łączyć ze sobą różne faktury, lubię rozwiązania unikatowe z pięknym detalem. Lubię też mieszać stylistykę, przemycać retro dodatki i meble z duszą. Nie boję się nowych wyzwań, wręcz przeciwnie – nowe projekty bardzo mnie cieszą.​ Najważniejsze w mojej pracy jest to, aby każdy projekt był unikalny i skrojony pod Ciebie. Każdy z nas jest inny i każdy ma inne potrzeby, co jest wspaniałym wzmocnieniem mojej kreatywności oraz Twojej unikalności. Spełnienie tych oczekiwań gwarantuje nie tylko świetny projekt, ale też udane doświadczenie – pisze projektantka na swojej stronie.