Muchołówka jest jedną z tych roślin egzotycznych, które z racji nietypowego sposobu żywienia coraz chętniej hodujemy we własnych domach. Główną cechą tego pięknego kwiatu jest fakt, że odżywia się on mięsożernie! Tym samym, zarówno jego wygląd jak i tryb życia są ściśle ukierunkowane na polowanie. Coś, czego w domowych doniczkach dotąd jeszcze nie widzieliśmy!
Muchołówka w domu – jak hodować?
Zanim jednak zdecydujemy się nabyć tę niezwykłą, mięsożerną bylinę, dobrze jest wiedzieć nieco więcej o tym, jak ją hodować i jak zapewnić jej optymalne warunki rozwoju. Tu kluczem będzie dowiedzenie się tego, jak roślina żyje w naturalnym środowisku (Ameryka Północna, a dokładniej stan Karolina Północna oraz Południowa) i jakie warunki sprzyjają zarówno jej wyglądowi, jak i rozrastaniu się. Jak na podstawie tej wiedzy hodować muchołówka w domu?
- Stanowisko: w miejscu, w którym powietrze jest wilgotne (im bardziej przyrównywalne do szklarniowego – tym lepiej). Latem dobrze sprawdzi się oświetlony punkt przy południowym oknie, wystawianie na balkon lub taras, a zimą miejsce chłodniejsze (od 5 do 10 stopni Celsjusza), również jasne.
- Podłoże: kwaśny torf z dodatkiem piasku gruboziarnistego, najlepiej w stosunku 2:1
- Podlewanie: wyłącznie z użyciem destylowanej, miękkiej wody albo popularnej deszczówki. Muchołówka lubi stałą wilgotność podłoża, ale bez niepotrzebnego przemaczania. Zimą ograniczamy podlewanie do minimum!
- Zraszanie: w okresie wegetacji
Ważne: Ozdobne włoski czuciowe, które stanowią też „więzienie” dla wpadających do wnętrza muchołówki owadów są bardzo wrażliwe, dlatego nie zaleca się ich dotykania.
Co lubi muchołówka?
Żywienie muchołówki, szczególnie w okresie od wiosny do jesieni, nie jest wymagające, ponieważ pokarm praktycznie organizuje sobie ona sama. Zjada wpadające w jej listne pułapki muchy, komary, mrówki i pająki, dlatego dobrze jest ją umieścić w pomieszczeniu, w którym często z takimi owadami walczymy. Wiele osób kupuje ją właśnie z myślą o tym, żeby raz na zawsze pożegnać się z packami na muchy i kryjącymi się w domowych zakamarkach pająkami. Muchołówka wykształciła specjalny system polowania, w którym wabi owady zarówno swoim kolorem, jak i przyciągającym je zapachem. Wystarczy, że „ofiara” usiądzie na liściu, a pułapka zamknie się, skutecznie uniemożliwiając ucieczkę. W tym momencie do gry wchodzą enzymy trawienne, a roślina pochłania z owada białko i związki odżywcze.
Ciekawostka: jeden liść muchołówki jest w stanie otworzyć się i zamknąć nawet trzy razy, zanim obumrze, robiąc miejsce na nowy, dlatego zwykle pojedyncza roślina nie jest w stanie wyeliminować absolutnie wszystkich owadów. Posiadając kilka muchołówek np. po jednej w pomieszczeniu, jesteśmy już w stanie zapewnić sobie w prawie stuprocentową ochronę przed owadami. Roślina lubi jeść, więc chętnie je za nas wyłapie.
Co je muchołówka w zimę?
Zima to szczególny czas, który dla muchołówki jest okresem odpoczynku. W tych miesiącach należy ją trzymać w chłodnym pomieszczenie, w temperaturze od 5 do 10 stopni. Zimą nie nawozimy rośliny i nie pielęgnujemy jej zanadto, tak by niepotrzebne jej nie budzić – ten czas wykorzystuj na odpoczynek i regenerację. Co je muchołówka w zimę? Można ją odrobinę dokarmiać, bo zimą ciężko o muchy czy drobne pajączki, które mogłaby sama złapać. Do kwiecistych pułapek podajemy wtedy np. małe owady, albo rozmoczoną wcześniej karmę dla rybek – dobrze sprawdza się ta dla bojowników. Co ważne jednak, dokarmianie zimą wcale nie jest konieczne i nie robi się tego systematycznie. Wystarczy raz w miesiącu do dwóch czy max trzech pułapek podać pokarm i to wszystko. Roślina ta bez problemu przetrwa zimę.
Jest odporna na wahania temperatur i nawet jeśli zdarzy się, że w pomieszczeniu zimowania spadną one do około 3 stopni Celsjusza, to o ile wcześniej była zadbana, przetrwa.
Jak długo rośnie muchołówka?
Pełną dojrzałość ta mięsożerna bylina osiąga w wieku pięciu lat. Kupując ją zupełnie młodą, dopiero do kiełkującą, musimy się więc liczyć z dłuższym czasem rozrostu i uważać na jej odpowiednie zimowanie o wiele mocniej, niż w przypadku rośliny dorosłej. Jej rozetki będące zarazem pułapkami ma muchy mogą w wieku dojrzałym osiągnąć od 10 do nawet 20 cm długości. Całościowo roślina nie przekroczy siedmiu liści, z których część będzie pułapkami na owady, a część tradycyjnymi liśćmi asymilacyjnymi. Uwaga: pierwsze kwiaty na młodej muchołówce nie pojawiają się wcześniej niż po trzech, czterech latach!