Okna pełnią w każdym pomieszczeniu szczególną rolę: wpuszczają do środka naturalne światło wpływające na klimat panujący w domu i samopoczucie domowników, izolują od chłodu z zewnątrz, tłumią dźwięki otoczenia, zatrzymują ogrzane powietrze wewnątrz budynku, stanowią ozdobę wnętrz i fasady. Utrzymanie przeszkleń w nienagannej kondycji wymaga odrobiny wysiłku. Obowiązkiem każdego gospodarza jest konserwacja okien oraz ich regularne mycie. Jakie ściereczki do mycia okien ułatwią Ci czyszczenie szyb? Sprawdź nasze rady i przekonaj się, że mycie okien nie musi być uciążliwe i czasochłonne!

Niezawodne szmatki do mycia okien: poznaj innowacyjną mikrofibrę

Pożegnaj gazety, ręczniki papierowe i bawełniane szmatki. Ścierka do mycia okien uszyta z mikrofibry zapewni Ci komfort i efekty, jakich nie są w stanie zapewnić Ci żadne inne akcesoria.

Mikrofibra (mikrofaza) jest innowacyjną tkaniną wykorzystywaną do produkcji odzieży (zwłaszcza szybkoschnących kompletów sportowych oraz rajstop), ręczników, pościeli oraz akcesoriów do sprzątania. Tkanina składa się z bardzo cienkich włókien poliestrowych i poliamidowych. Charakteryzuje się nieprzeciętną odpornością na rozdarcie, mechacenie i inne uszkodzenia mechaniczne. Na tle innych materiałów wyróżnia się zaskakującą chłonnością.

W sklepach znajdziesz ściereczki z mikrofibry o zróżnicowanym splocie i wykończeniu. Do mycia okien szczególnie polecane są modele o gąbczastej strukturze. Tego typu ścierka do mycia okien jak magnes przyciąga nawet najdrobniejsze zabrudzenia. Cząsteczki zatrzymywane są wewnątrz włókien i nie wzbijają się w powietrze. Miękka szmatka jest łagodna dla najbardziej delikatnych powierzchni. Zapomnij o dwuetapowej pielęgnacji okien: szkło umyte ściereczką z mikrofibry będzie krystalicznie czyste i lśniące. Po zakończonych porządkach szmatkę należy dokładnie wypłukać albo wyprać w pralce (w niskiej temperaturze, bez dodatku środków zmiękczających, wybielaczy i innych silnych proszków). Po zakończeniu procesu warto dodatkowo przepłukać materiał w zimnej wodzie. Prosty zabieg zapobiegnie odkształcaniu się szmatki.

Rozwiązania przyjazne planecie

Mówiąc o zaletach ściereczek do mycia okien z mikrofibry, nie sposób nie wspomnieć o ich neutralności dla środowiska naturalnego. Aby przywrócić oknom nienaganny wygląd, nie musisz używać żadnych chemicznych detergentów. Przed rozpoczęciem pracy wystarczy jedynie zmoczyć szmatkę w wodzie. Ponadto mocne włókna są trwalsze od struktury bawełny czy innych tkanin wykorzystywanych do produkcji ścierek. Szmatki do mycia okien z mikrofibry, prane zgodnie z zaleceniami producenta, będą w nienagannym stanie służyć przez długi czas.

Szmatki z nanosrebrem: ścierka do mycia okien i polerowania naczyń

Materiały wytwarzane według nowoczesnych standardów na dobre zadomowiły się w naszych domach. Kolejnym przykładem zaawansowanego produktu, dzięki któremu codzienne obowiązki stają się prostsze i przyjemniejsze, są ścierki do mycia okien z nanosrebrem. Miękkie ściereczki działają potrójnie: czyszczą gładkie powierzchnie, nadają im piękny połysk oraz dezynfekują. Srebro o działaniu antybakteryjnym skutecznie hamuje rozwój drobnoustrojów na szklanych powierzchniach i minimalizuje ich rozprzestrzenianie się. Szmatki dobrych producentów są wytrzymałe. Prane w 40 stopni zachowują swoje właściwości do 50 cykli. Podobnie jak ścierki z mikrofibry, szmatki z nanosrebrem mogą być stosowane zarówno na sucho, jak i na mokro. Możesz użyć je do umycia okien albo jedynie ich polerowania. Właściwości szmatek antybakteryjnych szczególnie docenią alergicy i właściciele małych dzieci.

Antybakteryjne szmatki do mycia okien znajdują szerokie zastosowanie w każdym gospodarstwie domowym. Dzięki nim bez uciążliwego polerowania i czyszczenia przywrócisz blask kieliszkom, szklankom i innym naczyniom, pozbędziesz się nieestetycznych śladów z ekranów LCD, wyczyścisz płytę indukcyjną, wypolerujesz lustra i okulary.

Warto wiedzieć!

Pamiętaj o tym, że na efekt prac porządkowych wpływa nie tylko jakość szmatek. Jeśli chcesz, aby mycie okien było efektywne i nie przysparzało Ci większych trudności, pamiętaj o kilku zasadach. Wydaje Ci się, że gorący, słoneczny dzień stwarza idealne warunki do wielkich porządków? Nic bardziej mylnego! Pod wpływem intensywnych promieni płyn czy woda aplikowane na szyby bardzo szybko wysychają, czego skutkiem są nieestetyczne zacieki i smugi. Okna zaleca się myć w ciepły i suchy, ale pochmurny dzień.

Kolejny trik pozwoli Ci zatrzymać krystaliczną czystość na dłużej. Aby zabezpieczyć szyby przed czynnikami zewnętrznymi, przetrzyj je wodą z dodatkiem kilku kropel gliceryny farmaceutycznej. Substancja stworzy na tafli filtr ochronny zapobiegający osadzaniu się wody, kurzu, pyłu i innych zanieczyszczeń. Glicerynę możesz zastąpić płynem do zmiękczania tkanin. W tym przypadku będziesz mógł dodatkowo cieszyć się pięknym zapachem rozchodzącym się po pomieszczeniu.