Studio Norm Architects zostało założone w 2008 roku w Kopenhadze przez Jonasa Bjerre-Poulsena i Kaspera Rønna. Od tamtej pory stało się jednym z najbardziej cenionych biur projektowych w Danii, znanych ze swojej znakomitej architektury, projektów wnętrz i wzornictwa przemysłowego, które opierają się na zasadach prostoty, jakości i ponadczasowości. Współpracując z DUXIANA, firmą znakomitych skandynawskich projektantów, Norm Architects miało okazję przeszukać archiwum DUX w poszukiwaniu inspiracji do stworzenia nowej kolekcji. W tym procesie studio skoncentrowało się na krzesłach Domus, które oryginalnie zostały zaprojektowane przez Alfa Svenssona i zadebiutowały na międzynarodowej wystawie H55 w Helsinkach w 1955 roku.

Współpraca między marką DUXIANA a Norm Architects rozpoczęła się podczas Stockholm Fashion Week w 2019 roku, kiedy to obie strony wspólnie stworzyły wystawę „Into the Light”. To wydarzenie zainspirowało ich do stworzenia minimalistycznego i wszechstronnego zagłówka Anna, który został nominowany do nagrody Design Awards w kategorii „Mebel Roku” przyznawanej przez Bolig Magasinet.

Kiedy DUXIANA poprosiła Norm Architects o wybór klasyków mebli DUX, które doskonale wpisują się w nowoczesne wnętrza prywatne i komercyjne, architekci szybko zdecydowali się na kolekcję Domus. Jonas Bjerre-Poulsen, założyciel i menedżer kreatywny, wyjaśnił: „Zdecydowaliśmy się na Domus, ponieważ chcieliśmy stworzyć mebel doskonale wpisujący się w estetykę Norm Architects. Te krzesła mają niezwykle eleganckie detale estetyczne, które współgrają z istniejącą kolekcją DUX i zapewniają użytkownikom najwyższy komfort. Można je umieścić w dowolnej sypialni lub salonie.” W procesie projektowania architekci zachowali pierwotną formę krzeseł, jednocześnie modernizując je. Dodali nowe siedziska, dostosowali wymiary i zmienili użyte materiały. Stworzyli również stół i podnóżek, wykonane z litego dębu z olejowanym woskiem, aby idealnie pasowały do krzeseł. Nawet minimalistyczny zagłówek Anna, wykonany z dębu i materiału tekstylnego, został poddany nowemu projektowi.

Kolekcja, dostępna na zamówienie w krakowskim showroomie DUXIANA, obejmuje drewniane krzesło z obiciem z szarej tkaniny, wersję skórzaną z nogami ze stali oraz nowo zaprojektowany stół Domus z drewna z blatem z trawertynu Romano. Model drewniany ma solidną dębową ramę, zabezpieczoną olejem woskowym. Do krzesła dołączony jest również podnóżek i stół, które są dostępne osobno. Krzesło Domus Steel ma stalową ramę lakierowaną na czarno, a poduszki ze skóry osadzono na klasycznym oplocie z garbowanej skóry. Ze względu na niewielkie wymiary obu krzeseł, można je łatwo umieścić w dowolnym miejscu w pomieszczeniu.

Warto zaznaczyć, że DUXIANA oferuje różne wykończenia swoich foteli, w tym różne rodzaje tkanin i skór DUX, zawsze przy użyciu wysokiej jakości materiałów dostępnych w różnych przedziałach cenowych. Marka dokładnie dobiera materiały, kierując się ich jakością, trwałością, odpornością na zużycie, blaknięcie oraz wpływ światła, a także zrównoważonym rozwojem. Wkrótce portfolio DUXIANA będzie dostępne także w nowym salonie w Warszawie.