Jeśli szukasz pomysłu na niebanalną stylizację kuchni lub łazienki to rozważ płytki marokańskie. Niezwykła barwność, egzotyczne wzornictwo, wspaniałe wykonanie oraz wytrzymałość sprawią, że wnętrze nimi ozdobione nabierze nie tylko ekspresji i fantazji, ale także klasy.

Jak wyglądają płytki marokańskie?

Płytki marokańskie to efektowne połączenie geometrycznych i roślinnych wzorów, z których każdy wydaje się jedyny w swoim rodzaju. Sąsiadujące ze sobą płytki różnią się nieznacznie wzornictwem, ale zachowana jest pewna powtarzalność, dzięki której wszystkie się ze sobą komponują. Taki zamierzony miszmasz zarówno na ścianie, jak i na podłodze, wygląda niezwykle oryginalnie i atrakcyjnie.

Producenci płytek marokańskich prześcigają się w najróżniejszych wzorach: od nieco bardziej stonowanych po prawdziwą feerię barw. Podstawowe typy płytek marokańskich to:

  • płytki marokańskie czarno-białe, które idealnie pasują do nowoczesnych wnętrz i szczególnie pięknie prezentują się w białej kuchni oraz łazience;
  • płytki marokańskie utrzymane w szarej tonacji, które najłatwiej wkomponować w stylizację wnętrza, ponieważ szara tonacja jest uniwersalna i można ją połączyć z każdą barwą;
  • płytki marokańskie wielokolorowe lub niebieskie, z którymi stworzyć można naprawdę niebanalną aranżację;
  • płytki marokańskie tzw. koniczyna, których motywem przewodnim jest właśnie charakterystyczna koniczyna. Szczególnie efektowne są płytki o kształcie koniczyny i jednolitej powierzchni — wyglądają bardzo ciekawie, a jednocześnie nie dominują w stylizacji wnętrza.

Dzięki dużej ilości wzorów, płytki marokańskie można dopasować do wielu wnętrz.

Płytki marokańskie — kuchnia

Płytki marokańskie wyglądają znakomicie zamontowane na płaszczyźnie ponad blatem kuchennym, a ich wzorzysta powierzchnia sprawia, że zabrudzenia są mniej widoczne, niż na innych kaflach. Idealnym dopełnieniem takich płytek są białe lub czarne fronty, które będą dobrą przeciwwagą dla efektownych wzorów. Dzięki temu cała kompozycja będzie spójna.

Płytki w marokańskich stylu pasują także do drewna. Drewniana podłoga lub blat kuchenny w połączeniu z orientalnymi deseniami, lub egzotyczną koniczyną prezentuje się niezwykle stylowo.

Jeśli chodzi o dodatki, to marokańskie płytki świetnie komponują się z ludowym wzornictwem. Rustykalne dodatki, jak wiklinowe koszyki, drewniane skrzynki czy też drewniane dzbanki nadadzą wnętrzu będą pięknie prezentować się na ich tle.

Płytki marokańskie — łazienka

Marokańskie płytki w łazience zwykle montuje się na jedynie podłodze lub tyko na ścianie: nad wanną, w prysznicu lub tuż przy nim, nad umywalką itp. Zestawienie kafli tego typu na obu tych płaszczyznach mogłoby nieco przytłoczyć stylizację. Ponadto zamierzona skromność i prostota wpłyną pozytywnie na efekt wizualny.

Podobnie jak w kuchni, najlepszym dopełnieniem aranżacji z mozaiką marokańską w roli głównej są jednolite dodatki kolory (np. biała lub złota armatura), najlepiej nawiązujące do barwy płytek, a także rustykalne drewno o wyraźnie zarysowanym usłojeniu. Drewniany blat, parkiet, szafki czy też kosz na pranie będą pięknie z kontrastować z płytkami z Maroka.

Płytki marokańskie — cena

Oryginalne płytki sprowadzane z Maroka to połączenie cementu z marmurem, piaskiem i pigmentami nieorganicznymi. Jest to materiał bardzo trwały, ale jednocześnie bardzo ciężki i drogi.

Cena za metr kwadratowy oryginalnych marokańskich płytek waha się od 150 do nawet 400zł. Można kupić tańsze zamienniki jak np. płytki ceramiczne, gresowe lub wykonane z terakoty, które również są odporne na zabrudzenia oraz zarysowania. Jednak zależy Ci na stuprocentowej wytrzymałości i naprawdę luksusowym wyglądzie przemyśl zakupem prawdziwych kafli z Maroka.

Płytki marokańskie w niższej cenie możesz także kupić w sklepie Castorama oraz Obi.