Patera na ciasto to naczynie wykorzystywane nie tylko w cukierniach, ale i w wielu gospodarstwach domowych. Służy przede wszystkim do serwowania i eksponowania wypieków różnego rodzaju. Nie wszyscy wiedzą o tym, że wybór pater na rynku jest całkiem spory. Wcale nie trzeba się decydować tylko na klasyczne, płaskie modele.

Popularne rodzaje pater na ciasto

Przeglądając ofertę sklepu internetowego https://www.cake-land.pl/pl/c/PATERY-STOJAKI/187, można zauważyć, że jest dostępnych całkiem sporo różnych rodzajów pater na ciasto. 

Do serwowania tortów mimo wszystko najlepiej nadają się klasyczne patery jednopoziomowe – mogą być obrotowe. Często mają formę talerzy z wysoką nóżką. Niektóre modele sprzedawane są w zestawie z kloszem. Sprawdzają się doskonale w czasie różnego rodzaju przyjęć okolicznościowych. 

Kolejną propozycją są patery wielopoziomowe, które jak sama nazwa wskazuje, składają się z większej liczby poziomów. Są więc idealne do podawania gościom różnych rodzajów ciast. Trudno o lepszy wybór w czasie przygotowywania tzw. szwedzkiego stołu. Takie naczynia nie zajmują wiele miejsca i ułatwiają organizację przestrzeni na stole. Jednocześnie prezentują się naprawdę elegancko. 

Na rynku cały czas pojawiają się też nowe naczynia cukiernicze. Mowa tutaj np. o oryginalnych paterach na muffinki czy makaroniki. Niekiedy mają one oryginalne kształty. Mogą np. przypominać diabelski młyn. 

Na jaką paterę na ciasto się zdecydować?

Podstawowym czynnikiem przy wyborze patery na ciasto powinna być przede wszystkim jej funkcjonalność. Musi być ona wygodna w użytkowaniu i niezbyt trudna do utrzymania w czystości. Prym wiodą w tym przypadku naczynia metalowe i akrylowe. Cechują się bowiem wysoką odpornością na uszkodzenia mechaniczne i prezentują się całkiem nieźle.

Dla wielu osób dość duże znaczenie przy zakupie patery na ciasto ma jej design. Trudno się temu dziwić. W końcu tort czy inne wypieki na przyjęciu pełnią też funkcję dekoracyjną i powinny ładnie się prezentować. 

Bardzo elegancko wyglądają wbrew pozorom patery metalowe, które malowane są na różne kolory np. biały czy różowy. Poza tym przyjmować mogą bardzo różne formy – zarówno proste, jak i niestandardowe. Wielu zwolenników mają też transparentne patery akrylowe. Są mimo wszystko dość eleganckie i uniwersalne. Pasują do wielu różnych aranżacji. To propozycja skierowana do tych osób, które poszukują produktów niezawodnych, przeznaczonych do wielokrotnego użytku.