Chcesz zamienić salon w domowe centrum rozrywki? Zacznij od zakupu odpowiedniego telewizora, a potem zaopatrz się w kolejne sprzęty, które pomogą ci cieszyć się wyjątkowymi chwilami przed ekranem. Czym się kierować, by skompletowany zestaw posłużył ci jak najdłużej? Zobacz ten poradnik!

Jak wybrać telewizor do salonu? Najważniejsze kwestie

Wybór telewizorów na rynku jest bardzo duży. Żeby móc porównywać poszczególne modele, dobrze określić pułap cenowy, którego chcesz się trzymać. Od czego zależy cena urządzenia? Parametrem, który najmocniej na nią wpływa, jest rodzaj matrycy. Najwięcej dostępnych sprzętów ma matrycę LED – pamiętaj jednak, że i one różnią się konstrukcją. Jeśli myślisz o zakupie tego rodzaju telewizora, rozejrzyj się za tzw. Full Array LED. Diody podświetlające matrycę są wówczas rozmieszczone za całą powierzchnią ekranu, przez co łatwiej sterować podświetleniem, otrzymując naturalny obraz i dobrze odwzorowane detale.

Producenci szukali jednak sposobów, by udoskonalić LED – stąd telewizory QLED, jeszcze do niedawna zarezerwowane dla marki Samsung. Tego typu urządzenia zapewniają czyste, żywe kolory i wyróżniają się wysoką jasnością panelu. Cenowo plasują się między sprzętami LED a OLED. Te ostatnie to bowiem prawdziwa rewolucja i najbardziej zaawansowana technologia. W telewizorach OLED matryca składa się z samoświecących pikseli, co przekłada się na nieskończony kontrast, dokładne odwzorowanie szczegółów i doskonałe kąty widzenia. Możesz cieszyć się nieprzeniknioną czernią i przejrzystą bielą – ale ma to swoją cenę, zwłaszcza jeśli planujesz kupić sprzęt o dużej przekątnej.

Jakim innym elementom specyfikacji warto bliżej się przyjrzeć, wybierając telewizor? Zwróć uwagę na:

  • procesor;
  • technologie optymalizacji obrazu i dźwięku;
  • system smart TV;
  • łatwe sterowanie;
  • atrakcyjny design;
  • rozmieszczenie złączy.

Z jakim wydatkiem trzeba się liczyć, kupując nowy telewizor do salonu? Najtańsze smart TV LED kupisz za ok. 2000 zł, a nawet mniej. Najbardziej zaawansowane – bez trudu przekroczą 10000 zł. Modele OLED zaczynają się od ok. 5000 zł.

Polecane telewizory do domowego centrum rozrywki

Jakie telewizory sprawdzą się w domowym centrum rozrywki? Zobacz polecane urządzenia!

  • LG OLED65C31LA – 65-calowy OLED za ok. 6500 zł to bardzo dobra propozycja! Docenisz smukły design i świetnie oceniany system TV webOS. Procesor α7 Gen6 AIna bieżąco analizuje to treści wyświetlane na ekranie i optymalizuje je. Funkcja AI Upscaling pozwala skalować wideo do jakości zbliżonej do 4K. Jeśli jesteś miłośnikiem gier, spodoba ci się Game Dashboard, czyli zebrane w jednym miejscu najważniejsze ustawienia.
  • SAMSUNG QE85Q70CAT – 85-calowy QLED to sprzęt dla wymagających! Zapłacisz za niego ponad 9000 zł, ale warto! Procesor AI Quantum 4K optymalizuje obraz do jakości zbliżonej do 4K, wykorzystując do tego sztuczną inteligencję. Docenisz też doskonałe odwzorowanie kolorów i ich wiernie oddane zniuansowanie. Spędzasz długie godziny, oglądając seriale lub grając? Spodoba ci się Tryb Komfort dla Oczu. Do minimalistycznie urządzonego salonu będzie pasować smukły design tego telewizora.
  • PHILIPS 50PUS8118/12 – 50-calowy model za mniej niż 3000 zł, który robi wrażenie! To zasługa trójstronnego podświetlenia LED wzdłuż krawędzi. Kolorowa poświata, czyli Ambilight, to sposób na uwypuklenie tego, co dzieje się na ekranie i przeniesienia odbiorcy w sam środek akcji. Wydajny procesor P5 gwarantuje doskonałe odwzorowanie szczegółów i płynność obrazu.

Czy to koniec zakupów? Niekoniecznie! Jeśli chcesz przenieść swoją rozrywkę na nowy poziom, zastanów się, jakich innych sprzętów potrzebujesz. Na pierwszy ogień – soundbar. Taki zakupy pomoże ci zachwycić się wrażeniami dźwiękowymi. Grasz do późnych godzin w nocy? Zaopatrz się w słuchawki, by nie obudzić domowników, a jednocześnie – móc w pełni oddać się rozgrywce. Spodobają ci się zwłaszcza modele bezprzewodowe.

W domu przyda ci się również przenośny głośnik Bluetooth. To najprostszy sposób, by móc rozkoszować się ulubioną muzyką w gronie przyjaciół.

Poznaj wszystkie dostępne urządzenia, sprawdź opinie i skompletuj własny zestaw. Odkryj sprzęty RTV i telewizory w sklepie MediaMarkt!