Mycie i malowanie elewacji to działania niezbędne, do utrzymania pokrycia budynku w jak najlepszym stanie wizualnym. Wyczyszczenie elewacji odświeża bowiem wygląd domu, oraz pozwala usunąć siedliska bakterii i grzybów. Przeprowadzając oba procesy za jednym razem łatwo również wykluczyć zamalowanie brudnego podłoża i wystąpienie przebarwień. Przedstawiamy więc krok po kroku, jak powinno wyglądać mycie i malowanie elewacji budynku.

1. Wybór specjalisty od mycia i malowania elewacji

Regeneracja pokrycia budynku może wydawać się zadaniem prostym, ale do osiągnięcia najlepszych wyników, konieczna może okazać się pomoc fachowców. Profesjonalne mycie i malowanie elewacji oferuje firma umyjemto.pl, która dysponuje specjalistycznymi narzędziami i maszynami, takimi jak agregaty do malowania oraz zwyżki.

W przypadku mniejszych budynków działanie we własnym zakresie również jest możliwe. Skorzystanie z pomocy fachowców może okazać się jednak korzystne, ponieważ zazwyczaj mają oni większe doświadczenie, co zmniejsza prawdopodobieństwo wypadku czy trwałego uszkodzenia elewacji.

2. Ekspertyza przed myciem i malowaniem elewacji

Aby prowadzone prace były jak najbardziej skuteczne, dobrze jest wcześniej przeprowadzić oględziny lub profesjonalną ekspertyzę. Może się to okazać konieczne, ponieważ różne rodzaje zabrudzeń wymagają innego podejścia, aby mycie elewacji było skuteczne. Dobrym przykładem może być tu czyszczenie zacieków na elewacji po deszczu oraz usuwanie graffiti.

Czyszczenie zacieków często wymaga użycia myjek ciśnieniowych, ale nie oznacza większej ingerencji we wierzchnią warstwę budynku. Usuwanie graffiti z elewacji może natomiast oznaczać zerwanie warstwy elewacji przed malowaniem. Widać więc, że każdy przypadek wymaga użycia specjalistycznych technik i narzędzi.

3. Przygotowanie sprzętu do mycia i malowania 

Po określeniu głównych potrzeb oraz planu pracy należy przygotować odpowiednie narzędzia i maszyny. Jest to szczególnie istotne, podczas mycia i malowania elewacji większych budynków. Brudne bloki mieszkalne są o wiele wyższe, niż domki jednorodzinne, przez co konieczne może okazać się dostarczenie na miejsce zwyżki i przedłużenie węży do dysz myjących. Warto pamiętać, że wcześniejsze przygotowanie odpowiedniego sprzętu może zaowocować tym, że cała praca pójdzie o wiele sprawniej i szybciej się zakończy.

4. Mycie elewacji budynku

Po przygotowaniu zaplecza technicznego możliwe jest przystąpienie do czyszczenia budynku. Proces mycia elewacji przeważnie opiera się, na wykorzystaniu myjek ciśnieniowych, które wypłukują wszelkie zabrudzenia z porowatej powierzchni budynku.

5. Malowanie elewacji budynku

Po dokładnym oczyszczeniu ścian zewnętrznych można przystąpić do malowania elewacji budynku. Najczęściej wykonywane jest to, przy użyciu metody natryskowej, z użyciem agregatów malarskich. Jest to skuteczny sposób, na szybkie pokrycie farbą większych powierzchni. Dobrze jednak pamiętać, że przed samym malowaniem, konieczne jest również dokładne zabezpieczenie okien i balkonów, ponieważ nawet lekki podmuch wiatru, może przekierować strumień farby.

Jak więc widać, mycie i malowanie elewacji budynków nie jest aż tak skomplikowaną procedurą, ale dobrze jest zlecić to zadanie specjalistom. Będą oni bowiem w stanie dobrze oszacować, jakie konkretnie działania należy podjąć, a przede wszystkim posiadają oni odpowiedni sprzęt i doświadczenie.