Inwestorzy coraz częściej stawiają na kominki jako metodę ogrzewania domów. Na rynku znajduje się kilka rodzajów rozwiązań, które pozwolą na wykonanie kompleksowej instalacji. Aby kominek był w stanie ogrzać pomieszczenia domowe, konieczne jest zastosowanie systemu efektywnie rozprowadzającego ciepło.

Kominek powietrzny – kiedy należy rozważyć jego wybór?

Kominek powietrzny może działać niezależnie od alternatywnych źródeł ciepła. Jest często wybierany przez inwestorów z uwagi na niskie koszty ogrzewania powierzchni domu oraz efektywną eksploatację. Z uwagi na wymagania techniczne, znajduje zastosowanie przeważnie w budynkach nowych lub gruntownie zmodernizowanych. Rozwiązanie to wymaga instalacji sieci przewodów, które „rozsyłają” ciepło do innych pomieszczeń. Intensywnością można sterować, wykorzystując przepustnicę we wkładzie, bądź w przewodzie, który doprowadza powietrze.

Zasada działania jest stosunkowo prosta, co pozwala na otrzymanie niezależnego systemu. Otwór znajdujący się na dole obudowy wykorzystywany jest do dopływu powietrza z pomieszczenia. Podlega ono ogrzaniu, a następnie unosi się do okapu. W kolejnych etapach poprzez wyloty przedostaje się do instalacji rozprowadzającej ciepłe powietrze po domu. W przypadku konieczności przesyłu ogrzanego powietrza na odległość większą niż 3 m stosuje się dodatkowo wentylator (zwany również turbiną).

Kiedy wybrać kominek z płaszczem wodnym?

Kominek z płaszczem wodnym jest sposobem na gorące grzejniki. Łączy się go z systemem centralnego ogrzewania, wyróżnia się on wkładem z wymiennikiem ciepła, który podgrzewa wodę. Z praktycznego punktu widzenia rozwiązania te działają jak kotły. W tym zestawieniu kominek może być jedynym źródłem ciepła lub współpracować z innymi urządzeniami, m.in. kolektorami słonecznymi.

W porównaniu do kominka powietrznego tutaj łatwiej reguluje się temperaturę. Zawory na grzejnikach umożliwiają dostosowanie stopni do preferencji domowników. Warto jednak zaznaczyć, że na podniesienie temperatury należy oczekiwać nieco dłużej niż w przypadku systemu powietrznego. To rozwiązanie raczej odradzane przy domkach letniskowych. W przypadku, gdy system nie jest wykorzystywany przez dłuższy czas, woda w rurach może zamarzać.

Przeczytaj też:  Artshow - podsumowanie dwudniowego spotkania ze sztuką

O jakich elementach należy pamiętać?

Przepustnica powietrza do kominka będzie jednym z elementów potrzebnych do odprowadzania powietrza do komory spalania w przypadku kominków z płaszczem wodnym, paleniskach zduńskich czy kominkach powietrznych. Warto również zaznaczyć, że o rodzaju przepustnicy (w tym konieczności uszczelnienia) decyduje producent wkładu, a wszystkie te czynniki zależą od konstrukcji. Dobrze jest skonsultować wcześniej wybór.

Aby jak najlepiej dobrać dane rozwiązanie, należy uwzględnić potrzeby domowników. Eksperci rekomendują wybór kominka z płaszczem wodnym w przypadku alergików. Będzie również lepszym wyborem w nieruchomościach, w których ma stanowić podstawowe źródło ciepła. Kominek powietrzny będzie idealnym wyjściem w mniejszych domach, gdzie nie ma instalacji centralnego ogrzewania.

Artykuł Sponsorowany