Wśród wielu czynności, które mogą poprawić wygląd betonu oraz w elegancki sposób wyrównać go, podnosząc jego walory estetyczne, wymienić możemy przede wszystkim szlifowanie betonu. Jak to zrobić, o czym pamiętać i jakie są w tej kwestii możliwości?

Jaki jest cel szlifowania betonu?

Głównym celem szlifowania betonu jest wizualna poprawa wyglądu nawierzchni, która została wykonana z jego użyciem. Górna warstwa betonu stanowi często samą posadzkę, a więc na jej wyglądzie i odpowiedniej prezencji zależy nam szczególnie. W przypadku posadzki betonowej celem szlifowania jest więc podniesienie jej estetyki i tym samym bardziej komfortowego z niej korzystania.  Szlifowanie betonu:

  • Wyrównuje posadzki, ściany i inne elementy z niego zrobione
  • Wygładza nawierzchnię
  • Poprawia połysk betonu lub nadaje mu go po raz pierwszy
  • Realnie wpływa na łatwość jego utrzymania w czystości
  • Zwiększa odporność betonu na jego ścieranie się wynikające z codziennego użytkowania
  • Poprawia przyczepność podłoża

W/w cele szlifowania betonu najczęściej osiąga się wykonując ten proces na posadzkach czy betonowych schodach, co sprawia, że nabierają one efektu polerowania, a w wielu przypadkach zaczynają przypominać już nie beton, a niemal naturalny kamień.

Na czym polega szlifowanie betonu?

Samo szlifowanie betonu to zabieg polegający na takim jego obrobieniu, by uzyskać odpowiednią gładkość struktury, wyrównać jej niedoskonałości oraz usunąć stare, często już podniszczone fragmenty powłoki, które psują jej efekt lub utrudniają normalne z niej korzystanie. Proces ten można przeprowadzić z użyciem profesjonalnych maszyn, ale i „domowych” sposobów, które nie wymagają posiadania specjalistycznego sprzętu.

Czym można szlifować beton?

Istnieją dwa ogólne sposoby na to, czym można szlifować beton. Pierwszy z nich to zabieg maszynowy, a drugi – ręczny.

  • Szlifowanie maszynowe – dziś prowadzone na takich urządzeniach jak szlifierki jezdne (do dużych powierzchni szlifowania, jak np. hale magazynowe czy posadzki hal produkcyjnych i handlowych), wysokiej klasy szlifierki do betonu (w opcji zakupu lub wypożyczenia – są bardzo popularne w wypożyczalniach sprzętu budowlanego), zestawy segmentów diamentowych do szlifowania techniką diamentową itd. Ze względu na specyfikę budowy profesjonalnych szlifierek do działań maszynowych wyróżniamy urządzenia: jednogłowicowe (szerokość robocza 25 cm i 40 cm) oraz trójgłowicowe i wielogłowicowe (szerokość robocza od 43,5 do 80 cm), które nazywa się też zamiennie maszynami planetarnymi.

Uwaga: Wybierając maszynę do szlifowania upewnijmy się, czy na placu budowy jest odpowiednie dla niej zasilanie. Jeśli nie, wybierzmy taki sprzęt, który w danych warunkach będzie mógł działać (np. szlifierki zasilane elektrycznie, jednofazowe, trójfazowe czy po prostu spalinowe).

  • Szlifowanie ręczne – z racji pracochłonności tego zajęcia stosowane jest głównie na niewielkich powierzchniach i ma cele czysto renowacyjne. Podstawowe narzędzia do takiego szlifowania – nie myląc ich z bardzo specjalistycznymi maszynami, można bez problemu kupić w większości sklepów budowlanych. Należą do nich np. klasyczne szlifierki, tarcze, ręczne szlifierki kątowe i pady ceramiczne, podstawowe modele mechanicznych frezarek oraz tzw. plastikowe zdziery. O tym, jakie narzędzie do pracy ręcznej wybrać, powinno się zadecydować w oparciu o to, czy szlifowana będzie minimalna powierzchnia betonu, czy jednak nieco większa.

Zarówno w przypadku szlifowania maszynowego, jak i ręcznego, należy wziąć pod uwagę to, że praca ta wykonywana jest w dużym zapyleniu. Samo wietrzenie pomieszczenia czy robienie przerw w pracy może być dla zachowania zdrowia niewystarczające. Każdorazowo natomiast dobrze jest się wyposażyć  w wydajny odkurzacz przemysłowy, który będzie działa jednocześnie z obsługiwaną szlifierką. Ułatwi on pozbycie się kurzu i poprawi warunki do oddychania.

Jak najlepiej szlifować beton?

Do najbardziej dziś popularnych metod należy diamentowa technika szlifowania betonu. Niektórzy jej fani twierdzą, że szukając sposobu na najlepsze oszlifowanie betonowej nawierzchni, od posadzek przez podłogi, sufity, ściany, słupy aż po stropy warto sięgnąć właśnie po nią. Technika diamentowa jest jedną z najbardziej precyzyjnych, co finalnie daje doskonały efekt wygładzenia betonu i pozwala na jego wyrównanie nawet w najtrudniej dostępnych miejscach.

Warto wiedzieć: szlifowanie diamentowe można przeprowadzić na sucho lub mokro. Metoda na mokro jest o wiele bardziej wydajna, ale ma swoje wady. Wśród nich: szybsze zużywanie się narzędzi diamentowych, możliwość pojawienia się głębszych zarysowań (zwłaszcza przy braku umiejętności działania tą techniką) oraz wyjątkowe zabrudzenie i zakurzenie miejsca szlifowania. Z drugiej strony szlifowanie na sucho jest mniej efektywne, a do tego i tu mogą się pojawić zarysowania. Suchy szlif to również konieczność stosowania miękkich spoiw.

Ile kosztuje szlifowanie betonu?

To, ile kosztuje szlifowanie betonu zależy od metody, jaką wybierzemy oraz od typu szlifowanej posadzki. Dodatkową różnicę w koszcie spowoduje dobór konkretnych preparatów i narzędzi do polerowania oraz to, jak wysoki poziom połysku będziemy chcieli uzyskać. Inne będą ceny za szlifowanie przez fachowców, a inne, jeśli chcemy się tego nauczyć sami.

Standardowa cena zamówionej usługi może się tu wahać od minimum 40-50 zł do nawet 200 zł za jeden metr kwadratowy.

Czym szlifować 2 cm betonu?

O szlifowaniu wyjątkowo cienkich warstw betonu zawsze powinien zadecydować specjalista, którego doświadczenie pozwoli i ocenić stan takiej powierzchni i wybrać najlepszą do szlifowania metodę. O tym, czym szlifować 2 cm betonu nie można mówić z góry i ze stu procentową pewnością, bez zobaczenia nawierzchni i sprawdzenia jej wytrzymałości. Cienkie warstwy betonu mogą być na tyle stare, uszkodzone, wyszczerbione czy pełne nierówności, że wykorzystanie tradycyjnych metod szlifowania nie tylko nie poprawi ich wyglądu, ale wręcz może prowadzić do jego zdarcia w całości. Tym samym, eksperci nie zalecają samodzielnych prób wygładzania i równania tak cienkich warstw betonu, każdorazowo wskazując na potrzebę skonsultowania tego z ekipą budowlaną.