W sklepach znaleźć możemy bardzo szeroki wybór różnych rodzajów kołder. Niektóre z nich wykonane są z tworzyw naturalnych, a inne ze sztucznych, co pozwala nam na dokonanie wyboru idealnie dopasowanego do naszych potrzeb. Jakie zalety i wady posiadają oba rozwiązania i kiedy warto po nie sięgnąć? Przeczytaj nasz poradnik i poznaj odpowiedź!

Kołdra naturalna – jakie są jej zalety i wady oraz kiedy warto na nią postawić?

Kołdry naturalne nadal cieszą się bardzo dużą popularnością. Wśród głównych zalet wymieniane jest to, że wspomniany rodzaj kołder odznacza się doskonałymi właściwościami izolacyjnymi, dzięki czemu skutecznie utrzymuje ciepło w chłodniejszych warunkach. Kołdry naturalne są również lekkie i puszyste, co zapewnia uczucie miękkości podczas snu, a także dobrze odprowadzają wilgoć z ciała.

Jednak to, co jest zaletą, bywa czasem również i wadą. Kołdry naturalne mają tendencję do gromadzenia wilgoci, a gdy stają się mokre, tracą swoje właściwości izolacyjne. Mogą one również wywoływać różne reakcje alergiczne ze względu na obecność pierza i puchu, co może stanowić poważny problem dla alergików.

Kiedy jednak warto zdecydować się na kołdrę wykonaną z naturalnych materiałów? Będzie ona dobrym wyborem, jeżeli w naszym domu często bywa zimno. Jej właściwości utrzymywania ciepła powinny zapewnić nam wtedy komfortowy sen. Kołdra naturalna będzie również doskonałym wyborem dla osób z tendencją do pocenia się, dzięki właściwościom odprowadzania wilgoci przez naturalne materiały.

Kołdra syntetyczna – jakie ma zalety i wady? Kiedy opłaca się na nią zdecydować?

A co ma do zaoferowania kołdra syntetyczna? W przeciwieństwie do swoich naturalnych odpowiedników charakteryzuje się skutecznym odprowadzaniem wilgoci i szybkim schnięciem. Jest także o wiele łatwiejsza w pielęgnacji i może być prana w pralce, co ułatwia utrzymanie jej w czystości. Jest ona również mniej podatna na wywoływanie reakcji alergicznych.

Jej dużą wadą jest jednak mniejsza oddychalność. W porównaniu z kołdrami naturalnymi, wersje syntetyczne mogą mieć mniejszą zdolność do przepuszczania powietrza, co może powodować większe gromadzenie się ciepła. Warto również zwrócić uwagę, że takie kołdry mają zazwyczaj krótszą żywotność. Włókna syntetyczne mogą się stopniowo ścierać i tracić puszystość po dłuższym czasie użytkowania.

W jakich sytuacjach warto nabyć kołdrę syntetyczną? Będzie ona świetnym wyborem dla osób o skłonnościach do alergii, ponieważ minimalizuje ryzyko wystąpienia reakcji alergicznej. Na ten rodzaj kołdry warto także postawić, kiedy zależy nam na łatwym utrzymywaniu materiału w czystości oraz gdy preferujemy unikanie produktów pochodzenia zwierzęcego.