Przygotowanie terenu pod budowę domu wymaga przede wszystkim wyznaczenia granicy działki. Aby to zrobić, należy skorzystać z usług geodety. Wyznaczy słupki graniczne będące obrzeżami posesji. Następnym krokiem jest wykonanie ogrodzenia będącego zabezpieczeniem terenu, jak i składowanych materiałów budowlanych przed złodziejami. Można zdecydować się na zakup lub wynajem ogrodzeń. Druga opcja jest znacznie korzystniejsza z ekonomicznego punktu widzenia.

Ogrodzenia budowlane tymczasowe – co mówi prawo?

Od lipca 2015 roku nie ma obowiązku zgłaszania ani wnioskowania o pozwolenie na stworzenie ogrodzenia tymczasowego, którego wysokość nie przekracza 2,2 m. Opcja ta jest udostępniona dla wszystkich, niezależnie czy teren działki biegnie przy drodze publicznej, torach kolejowych czy placach. 

Standardowo przyjmuje się, że ogrodzenie tymczasowe powinno mieć wysokość minimum 1,5 m, musi znajdować się na terenie działki, nie w linii granicy. Jeżeli teren budowy jest bardzo rozległy, ogrodzenie budowlane można zastosować na ograniczonym obszarze. Ważne, aby znajdowało się w strefach niebezpiecznych, czyli tam, gdzie jest ryzyko spadania ciężkich przedmiotów oraz w miejscu składowania materiałów budowlanych. Wymogiem jest, aby ogrodzenie znajdowało się w odległości nie mniejszej niż 1/10 wysokości budowanego budynku.

Pamiętać należy o zainwestowaniu w konstrukcje nienaganne pod względem technicznym, a takie oferuje strona wynajemogrodzen.eu. Można tu zdecydować się na wynajem ogrodzeń dopasowanych do specyfiki terenu, na którym powstaje nieruchomość.

Z jakich materiałów warto wykonać ogrodzenie działki budowlanej?

Ogrodzenia tymczasowe najczęściej wykonuje się ze słupków drewnianych oraz siatki leśnej. Jeżeli docelowe ogrodzenie ma być metalowe, można od razu kupić słupki wykonane z takiego właśnie materiału. Dobrą inwestycją jest siatka metalowa, którą rozciąga się szybko i jest niezwykle lekka. Trwalszym produktem polecanym przy długoletnich inwestycjach jest siatka ocynkowana lub powlekana, która nie poddaje się korozji i jest bardzo trwała. Istotne jest jednak, aby średnica drutu wykorzystana do jej produkcji nie była cieńsza niż 3 mm.

Ciekawą propozycją dla najbardziej wymagających inwestorów jest ogrodzenie panelowe. Przęsła mogą być wykonane z ażurowej siatki lub paneli z blachy trapezowej. Szczególnie ostatnia wersja skuteczne zabezpiecza teren i zniechęca osoby postronne do nieuprawnionego wejścia.   

Jak dobrze wiadomo, wykonanie ogrodzenia jest niemałą inwestycją. W celu ograniczenia kosztów warto przejrzeć ogrodzenia budowane na portalu wynajemogrodzen.eu. W ofercie znajdują się konstrukcje na wynajem na każdą kieszeń. Czasem znacznie opłacalniejsze jest wynajęcie ogrodzenia niż jego zakup od podstaw, szczególnie, że jest to tymczasowa potrzeba.

Ogrodzenia budowlane tymczasowe – jak je przygotować?

Decydując się na ogrodzenie ze słupków drewnianych, należy umieścić je w ziemi w 3-metrowych odstępach, na głębokości 40-50 cm. Siatkę do nich przymocowuje się przy użyciu zaginanych gwoździ.

Jeżeli podstawą konstrukcji są słupki metalowe, należy zalać je betonem, z uwagi na szybkie korodowanie, jeżeli są umieszczone bezpośrednio w ziemi. Potrzebne będą również  rozpórki do słupków narożnych i przy bramie, napinacze drutu, pręty lub płaskowniki naciągowe oraz uchwyty mocujące. 

O właściwym przygotowaniu ogrodzenia nie trzeba myśleć decydując się na wynajem ogrodzenia w Katowicach. Jest to opcja, z której warto skorzystać, aby skutecznie zabezpieczyć teren budowy nieruchomości.