Uzyskanie pięknego trawnika wcale nie musi być trudnym zadaniem. To, czy trawnik będzie wysiewany, czy skorzystamy z gotowej darniowej rolki, nie ma większego znaczenia. Kluczowe w zakładaniu trawnika jest odpowiednie przygotowanie gleby, która zapewnia idealne warunki do wzrostu darni. Oto krótki poradnik, jak założyć trawnik krok po kroku.

Zakładanie trawnika – kiedy zacząć?

Termin zakładania trawnika jest uzależniony od tego, czy trawa pochodzi z nasion czy z rolki. Wysiew trawnika powinien odbywać się wiosną, kiedy gleba obeschnie już po zimie, a temperatura osiągnie co najmniej 10℃ – zazwyczaj jest to kwiecień. Trawnik można również zakładać pod koniec lata, kiedy nadal jest ciepło, a gleba nabiera wilgoci. Jeśli wykorzystamy gotowe rolki, trawnik można zakładać wiosną, późnym latem, a nawet jesienią.

Przygotowanie podłoża pod trawnik

Odpowiednie przygotowanie podłoża to już połowa sukcesu. Idealnie sprawdzi się tutaj glebogryzarka ogrodowa, która znacznie usprawnia przygotowanie podłoża nawet na dużym obszarze. Etapy przygotowania gleby pod trawnik to:

  • oczyszczenie terenu – należy usunąć chwasty, gruz, kamienie, gałęzie oraz korzenie pozostałych roślin,
  • przekopanie podłoża – gleba powinna być przekopana na głębokość łopaty, czyli ok. 20-30 cm; jeśli mamy do czynienia z mało urodzajną glebą, warto wyłożyć na nią warstwę kompostu,
  • dostosowanie gleby – w celu uzyskania przepuszczalnego podłoża do gleby można dodać żwir lub torf; jeśli gleba ma mocno kwaśny odczyn, konieczne będzie wapnowanie,
  • wyrównywanie terenu – małym trawnikom warto dodać niewielki spadek w celu ułatwienia odpływu wody, przy większych połaciach nachylenie nie powinno być większe niż 3%,
  • odchwaszczanie – przy silnie zachwaszczonych glebach podłoże należy zostawić na kilka tygodni odłogiem,
  • nawożenie – najlepiej przeprowadzić je na tydzień przed zakładaniem trawnika przy użyciu nawozu wieloskładnikowego.

Trawnik z siewu czy z rolki – jaki wybrać?

Dobór metody zakładania trawnika determinuje przede wszystkim wygoda, ale powinna o niej decydować także funkcja trawnika oraz warunki jego wzrostu.

Trawnik wysiewany

Trawę można siać na różnych stanowiskach – nasłonecznionych lub zacienionych. W sprzedaży dostępne są mieszanki traw o różnym zastosowaniu, np. rekreacyjne lub ozdobne. Florovit mieszanka traw szybko wschodząca (https://florovit.pl/hobby/produkty/florovit-mieszanka-traw-szybko-wschodzaca) zapewnia efekt gęstej darni. To doskonałe rozwiązanie, jeśli chcemy uzyskać gęsty trawnik w krótkim czasie. Skład mieszanki opiera się na specjalnej kompozycji najwyższej jakości traw gazonowych o krótszym czasie kiełkowania. W rezultacie powstaje trawnik o sportowym charakterze, który wyróżnia mocna darń, odporna na deptanie i intensywne użytkowanie. Produkt doskonale sprawdza się w każdych warunkach. Zaleca się jej stosowanie zarówno do zakładania nowych trawników, jak i do uzupełniania ubytków w już istniejących.

Trawnik z rolki

Trawnik z rolki można założyć w dobrze nasłonecznionych i umiarkowanie wilgotnych miejscach. Za największą zaletę rolek trawy uznawane jest uzyskanie szybszego efektu końcowego – trawnik ukorzenia się w ok. 10 dni. Trawa z rolki wykazuje jednak większą wrażliwość na przesuszanie. Ilość potrzebnych rolek determinuje ostateczna wielkość trawnika, ale przy zakupie warto zachować przynajmniej 10% zapasu.