Scenariuszy użycia płyt GK jest sporo. Czasami można i warto przyklejać je za pomocą odpowiednich mas, jednakże bardziej profesjonalny i dający więcej możliwości jest ich montaż za pomocą specjalnych stelaży. Sposób ich osadzania bywa odmienny, jednakże dość często wykorzystuje się wówczas wkręty do mocowania płyt GK. Stanowią one odrębną kategorię wśród wkrętów.

Wśród materiałów i komponentów, bez których trudno wyobrazić sobie współczesne budownictwo, z pewnością wskazać trzeba płyty gipsowo-kartonowe. Są one powszechnie określane mianem płyt GK, a ich ogromna popularność wynika z konkretnych przesłanek. Jest to kompozyt relatywnie lekki, dość tani, a jednocześnie wytrzymały i uniwersalny. Obrabianie płyt w czasie prac nie rodzi problemów. Da się je łatwo docinać do pożądanych gabarytów, wykonywać w nich otworowania czy osadzać kołki montażowe. Stanowią idealny surowiec do przygotowania w pełni funkcjonalnych ścian działowych w pomieszczeniach mieszkalnych, biurowych i dowolnych innych. Są nieocenione przy realizacjach zabudowy łazienkowej, gdy konsumentom zależy na zamaskowaniu układu rur. Bez żadnych problemów można na płytach GK układać kafelki ceramiczne. Opcji jest wiele, a to wciąż tylko część z nich.

Skuteczne mocowanie płyt gipsowo-kartonowych w realiach budowlanych

Scenariuszy użycia płyt GK jest sporo. Czasami można i warto przyklejać je za pomocą odpowiednich mas, jednakże bardziej profesjonalny i dający więcej możliwości jest ich montaż za pomocą specjalnych stelaży. Sposób ich osadzania bywa odmienny, jednakże dość często wykorzystuje się wówczas wkręty do mocowania płyt GK. Stanowią one odrębną kategorię wśród wkrętów jako takich. Osiągalne są w dwóch podstawowych wariantach – z funkcją samowiercenia lub bez niej. Pierwsza opcja ma niewątpliwe zalety, ponieważ wkręt łatwiej osadza się w materiale bez konieczności wcześniejszego nawiercania. To dobre rozwiązanie w przypadku mniej skomplikowanych prac, przy których pula używanych narzędzi może być mniejsza.

Wkręty do mocowania płyt GK – specyfikacja techniczna

Możliwość wwiercania się w materiał wraz z dokręcaniem to tylko jedna ze specyficznych cech tej kategorii wkrętów. Nie brakuje także innych aspektów, na które warto zwrócić uwagę. Bardzo często wkręty tego rodzaju mają czarny kolor. Wynika on z faktu, że elementy te zostały poddane procesowi fosforanowania. Potocznie mówi się o nich, że są fosfatowane. Powłoka fosforowa rzeczywiście nadaje elementom czarny lub szary kolor, a jej zadaniem jest ochrona metalu przed procesami korodowania. Stanowi zatem alternatywę dla ocynku galwanicznego. Dzięki temu wkręty mogą być osadzane w materiałach bez żadnej obawy o to, że wkrótce zaczną ulegać degradacji.

Gdzie kupować wkręty do płyt gipsowo-kartonowych, aby być pewnym jakości?

Polski rynek materiałów budowlanych i wszelkich akcesoriów stosowanych w ramach prac jest rozbudowany, a odpowiednie sklepy i hurtownie mają naprawdę wiele do zaproponowania. Fachowcy oraz pasjonaci mogą robić zakupy stacjonarnie, ale także online. Obie możliwości zapewnia im poznańska hurtownia e-Armet.pl, jaka z myślą o nabywcach z całej Polski oferuje swój asortyment w sieci. – Klienci znajdą u nas zasadniczo wszystkie rodzaje wkrętów używanych w budownictwie i ciesielstwie. Te przeznaczone do płyt GK także posiadamy – wyjaśnia pan Przemysław, zajmujący się na co dzień ofertą produktową. – Bez trudu da się u nas zamówić wkręty z powłoką fosfatowaną, odpowiednie do mocowania płyt w podłożu metalowym oraz drewnianym – dodaje ekspert.