Plakaty to obecnie bardzo popularne formy dekoracji, które znacząco wpływają na charakter całego wnętrza. Szeroki wybór rozmiarów, motywów i tematyki pozwala na dobór idealnego elementu, który doskonale wpasuje się do wystroju w zależności od jego przeznaczenia. Aby plakat mógł odpowiednio podnosić estetykę danej przestrzeni, należy zadbać przede wszystkim o właściwy wybór jego rozmiaru.

Jak wybrać rozmiar plakatu?

Plakaty to obecnie bardzo popularne formy dekoracji, które znacząco wpływają na charakter całego wnętrza. Szeroki wybór rozmiarów, motywów i tematyki pozwala na dobór idealnego elementu, który doskonale wpasuje się do wystroju w zależności od jego przeznaczenia. Aby plakat mógł odpowiednio podnosić estetykę danej przestrzeni, należy zadbać przede wszystkim o właściwy wybór jego rozmiaru.

Wymiary plakatów

Wymiary plakatów często podaje się w postaci formatów A i B – wydruk może mieć dobrze znaną nam wielkość A2, A3 czy B1, ale może także różnić się od standardowych rozmiarów i przybierać rozmaite kształty, na przykład kwadratu. Podane na plakatach wymiary określają szerokość ramy górnej i długość ramy dolnej i są wyrażone w centymetrach. 

Co wziąć pod uwagę, wybierając rozmiar plakatu?

Rozmiar plakatu powinien być proporcjonalny do ściany, na której będzie wisieć oraz innych elementów w pomieszczeniu. Przed zakupem i zawieszeniem plakatu warto uprzednio wybrać miejsce i powierzchnię docelową, na której będzie umieszczony, oraz dokładnie ją zmierzyć.

Umożliwi to uzyskanie odpowiedniego oglądu na ten rodzaj dekoracji i stworzenie najlepszej wizji – plakat może w danym miejscu wyglądać najatrakcyjniej jako duże, samodzielne dzieło lub mniejszy element kompozycji składającej się z kilku ozdób. Przemyślany wybór pozwoli także na określenie orientacji dekoracji – pionowej lub poziomej – która najlepiej wkomponuje się w zaplanowaną aranżację. Decyzja o rozmiarze i oprawie plakatu może znacznie poprawić jego wygląd i korzystnie wpłynąć na całą przestrzeń.

Mały czy duży plakat?

Podczas wyboru rozmiaru plakatu należy pamiętać, że zbyt mały element może zginąć na dużej ścianie, natomiast zbyt duży – przytłaczać i odbierać urok innym dekoracjom. Czasami, aby uatrakcyjnić wnętrze, warto zestawić ze sobą plakaty o różnych rozmiarach i dopasować je do siebie, tworząc wyjątkową galerię ścienną.

Ciekawym układem może być na przykład centralny punkt z dużym plakatem pośrodku i mniejsze elementy zawieszone wokół niego. Taka galeria ścienna doskonale sprawdzi się w większych przestrzeniach. Jeśli szukasz wyjątkowych dekoracji to koniecznie zobacz nasze plakaty polskich ilustratorów dostępne pod tym linkiem https://www.pakamera.pl/plakaty-0-1827.htm 

Co jeszcze warto wziąć pod uwagę podczas wyboru rozmiaru plakatu?

Aby uzyskać pożądany efekt wizualny, podczas wyboru rozmiaru plakatu warto uwzględnić także takie czynniki jak:

  • cel – określenie przeznaczenia plakatu może istotnie pomóc w doborze jego wymiarów. Inny rozmiar może pasować do domowej przestrzeni, w której wystrój zależy od preferencji i upodobań domowników, a inny do biura, w którym niekiedy warto zdecydować się na mniej dominujące i przyciągające uwagę dekoracje, 
  • treść – w przypadku, gdy plakat zawiera treść lub pełni funkcje informacyjne, należy zadbać o to, aby tekst zachowywał czytelność. Zbyt małe rozmiary mogą znacznie utrudniać rozszyfrowanie przekazu, jaki niesie plakat,
  • walory estetyczne – dla osób, które doceniają minimalizm, świetnie sprawdzą się mniejsze, bardziej dyskretne rozmiary plakatów, podczas gdy inni mogą preferować odważny i wyróżniający się charakter ozdoby,
  • cena – nie należy zapominać, że rozmiar plakatu może warunkować cenę, dlatego podczas wyboru warto uwzględnić swój budżet. 

Jesteśmy pewni, że w naszym sklepie Pakmera.pl każdy znajdzie plakat odpowiedni dla siebie i swojego wnętrza. Szeroki wybór rozmiarów pozwoli znaleźć ilustrację odpowiednią zarówno do przestronnego mieszkania jak i małej kawalerki.