Pielęgnacja mebli tapicerowanych może wydawać się skomplikowaną i wymagającą czynnością. W rzeczywistości jednak nie ma powodów do obaw – oto najważniejsze zasady, dzięki którym Twoje meble zachowają świetność na długo.

Podstawowe zasady dbania o meble tapicerowane

Przede wszystkim warto pamiętać, że takie meble lub fotele wymagają regularnego czyszczenia. Dzięki temu zachowają one estetyczny wygląd niewielkim wysiłkiem – co więcej, w ten sposób można uniknąć sytuacji, w której będą one wymagać gruntownego, czasochłonnego czyszczenia. Należy uważać na delikatne obicia: stosuj tylko łagodne środki chemiczne, które są przeznaczone do mebli tego typu. Dodatkowo istotne jest stosowanie łagodnych ruchów, gdyż zbyt mocne pocieranie może uszkodzić materiał.

Jak usunąć plamy z tapicerki?

Zabrudzenia są nieuniknionym efektem użytkowania mebli. Gdy już się pojawią, należy usunąć je jak najszybciej – zanim, jednak to zrobisz, zwróć uwagę na materiał, z którego zrobiona jest tapicerka. Niektóre meble pokryte są specjalną warstwą ochronną, która ułatwia czyszczenie. W takiej sytuacji problem powinna rozwiązać zwykła wilgotna gąbka. Jeżeli meble nie są zaimpregnowane, pozbycie się plam będzie zdecydowanie trudniejsze. Najlepszym wyborem w takim przypadku będzie zastosowanie środka do czyszczenia tapicerki. Pamiętaj, by nie doprowadzić do przebarwień na meblach poprzez wystawienie ich podczas czyszczenia na słońce lub suszenie z użyciem suszarki.

Poważniejsze plamy

Niektóre zabrudzenia mogą stanowić problem nawet po użyciu odpowiedniego proszku do czyszczenia. Poniżej znajduje się kilka porad dotyczących czyszczenia specyficznych rodzajów plam.

Plamy z napojów

Wiele rodzajów napojów – w szczególności kawa i wino – może zostawiać bardzo uciążliwe do usunięcia plamy. Jeżeli środek do czyszczenia tapicerki nie sprosta zadaniu, spróbuj użyć proszku do prania wymieszanego z kwaskiem cytrynowym. Przetrzyj plamę szmatką z roztworem i po prostu poczekaj, aż wyschnie.

Tłuste plamy

Przy takich zabrudzeniach najlepiej wykorzystać specjalne środki do ich usuwania. Jeżeli nie mamy pod ręką takich preparatów, warto spróbować również usunięcia plam mydłem.

Zabrudzenia z tuszu do długopisu

To zaskakująco trudne zabrudzenia do usunięcia. Z pomocą może przyjść pasta do zębów – należy delikatnie nałożyć ją na plamę i przetrzeć gąbką. Pamiętaj, by nie suszyć tapicerki na słońcu lub suszarką, tylko pozwolić jej schnąć samodzielnie.

Jak usunąć kurz z mebli tapicerowanych?

Meble tego typu mają minus w postaci kurzu zbierającego się w trudno dostępnych miejscach. By temu zapobiegać, należy odkurzać fotele i krzesła minimum raz na dwa tygodnie. Dobrym wyborem będzie również zakup specjalnego odkurzacza, który ułatwi tę czynność.

Impregnacja mebli tapicerowanych

Nawet jeśli zakupione meble były już wcześniej impregnowane, warto zakupić odpowiedni środek impregnujący i co najmniej raz w roku nałożyć go na tapicerkę. Dzięki temu można ochronić ją przed wilgocią, a także plamami. Co więcej, regularnie impregnowane meble są również łatwiejsze w czyszczeniu.

Elegancja w Twoim domu

Dzięki zastosowaniu powyższych zasad zakupione przez Ciebie fotele, krzesła lub ławki tapicerowane przez długi czas będą cieszyć oko oraz zapewniać komfort użytkowania. Wybór takiego rodzaju mebli z pewnością nada Twojemu domowi oryginalnego stylu. Produkty tego typu znajdziesz m.in. w sklepie Kludo – https://kludo.pl/19-lawki-tapicerowane.