W obliczu gwałtownych wzrostów cen ogrzewania, wielu właścicieli domów z przestarzałymi systemami grzewczymi decyduje się na modernizację swoich instalacji. W ciągu ostatnich dwóch lat szacuje się, że ponad 200 tysięcy Polaków zainwestowało w pompy ciepła, nawet w starszych budynkach. Te energooszczędne urządzenia mogą znacząco redukować koszty ogrzewania, ale efektywność ich działania zależy od wielu czynników.

Dlaczego pompa ciepła to nie wszystko?

Pompy ciepła są znane z efektywności energetycznej, jednak ich skuteczność w obniżaniu rachunków za ogrzewanie może być ograniczona, jeśli nie zostaną uwzględnione inne aspekty systemu grzewczego. Eksperci z firmy Purmo podkreślają, że kluczowe jest podejście holistyczne do całej instalacji grzewczej. Zanim zdecydujemy się na montaż pompy ciepła, warto rozważyć kilka istotnych kwestii.

W sytuacji kiedy decydujemy się na wymianę źródła ciepła w istniejącym domu podstawą jest analiza obecnego stanu – i to nie tylko pod kątem jak najbardziej energooszczędnego rozwiązania. Na rynku obserwujemy coraz więcej sytuacji kiedy inwestor zdecydował się na pompę ciepła, a rachunki pozostają nadal wysokie. I powstaje pytanie? Ponieważ pompa ciepła jest jak silnik, wymiana na nowy, szybszy model nie zawsze sprawi, że samochód pojedzie szybciej… –  mówi Piotr Krzemiński, menedżer technicznego wsparcia sprzedaży w firmie Purmo.

Jak w takim razie podejść do inwestycji, aby przyniosła oczekiwane rezultaty czyli niższe rachunki za ogrzewanie i komfort cieplny użytkowników? Zakładając, że mamy sytuację wyjściową w której pompa ciepła jest odpowiednio dopasowana do budynku (czyli nie za duża i nie za mała), dom posiada odpowiednią izolację, a ciepło nie ucieka przez ściany, dach czy nieszczelne okna i odpowiednio ustawione przepływy, należy skupić się na modernizacji istniejącej instalacji. Obecne na rynku rozwiązania pozwalają na szybką i ekonomiczną modernizację, bez konieczności przeprowadzenia generalnego remontu domu. Jakie?

Nowa pompa i stara instalacja – od czego zacząć?

Zdaniem ekspertów Purmo na rynku utarło się przekonanie, że pompa ciepła najbardziej efektywnie współpracuje z niskotemperaturowymi emiterami ciepła takimi jak popularne w naszym kraju ogrzewanie podłogowe. Ale w przypadku modernizacji, czyli kiedy instalujemy pompę ciepła w istniejącym domu z wykonaną przed laty instalacją grzewczą, nie zawsze jest to najlepsze rozwiązanie.

Przede wszystkim bardzo rzadko zdarza się, że wcześniej w całym domu zamontowane zostało ogrzewanie podłogowe spełniające wymagania nowoczesnej pompy ciepła. Jeśli tak było, to mamy sytuację idealną – wystarczy odpowiednio wyregulować system i zrobić odpowiednie nastawy. Jeśli nie, a chcielibyśmy zainstalować „podłogówkę” w całym domu, inwestora czekają bardzo wysokie koszty związane z remontem – zerwanie starych posadzek, montaż ogrzewania i nowych podłóg oraz czasem jego wykonania, w którym nie można eksploatować pomieszczeń. Dlatego bardzo mało inwestorów decyduje się na takie rozwiązanie, jeśli w grę nie wchodzi remont generalny – mówi Piotr Krzemiński.

Podczas planowania modernizacji systemu grzewczego, kluczowe jest rozpoczęcie od dokładnej analizy „stanu wyjściowego”. Najprostszym i często najtańszym rozwiązaniem może być wykorzystanie i przeniesienie istniejących grzejników wysokiej jakości do innych pomieszczeń oraz zakup nowych. Przy takiej zmianie istotne jest, aby zwrócić uwagę na różnicę w temperaturze zasilania. Na przykład, jeśli obecna temperatura zasilania wynosi 75°C, a planujemy obniżyć ją do 55°C, konieczne będzie zastosowanie grzejników o około dwukrotnie większej powierzchni.

Pierwszym krokiem powinna być inwentaryzacja istniejących grzejników i analiza, gdzie można je przenieść, a gdzie konieczne będzie zakupienie nowych. W starszych domach grzejniki często były dobierane z dużym zapasem mocy, a dodatkowo domy te mogły zostać docieplone w ostatnich latach. W takim przypadku może okazać się, że obecne grzejniki są wystarczające, nawet przy obniżonej temperaturze zasilania.

Do oceny, jakie grzejniki będą potrzebne w poszczególnych pomieszczeniach, przydatna okaże się specjalna aplikacja – Purmo Calculator. Dostępna na systemy Android i iOS, aplikacja ta umożliwia obliczenie wymaganej mocy grzejników na podstawie specyfikacji pomieszczeń.

Nowe modele grzejników, takie jak Delta czy Tinos V z kolekcji Purmo, nie tylko znacząco podnoszą efektywność cieplną budynku, ale także dzięki nowoczesnemu designowi mogą wzbogacić wnętrze, nadając mu unikalny charakter – idealnie komponują się z nowoczesnymi i industrialnymi przestrzeniami.

Dodatkowo, prace nad samą instalacją, takie jak zwiększenie przepływu wody przez grzejniki, mogą przynieść do 11% wzrost wydajności systemu grzewczego. Osiągnięcie takiego wyniku możliwe jest jednak tylko wtedy, gdy średnice rur w istniejącej instalacji na to pozwalają.

Rozwiązania do zadań specjalnych

W sytuacji kiedy potrzebujemy „mocniejszych” rozwiązań warto zastanowić się nad zastosowaniem grzejników ze specjalną konstrukcją z dodatkowym wymuszeniem konwekcji przepływu wewnątrz grzejnika, który pozwoli podnieść moc grzewczą aż o 60%. Takie innowacyjne i dedykowane rozwiązanie wkrótce pojawi się w ofercie lidera rynkowego – firmy Purmo. „Nie mówimy tutaj o dostępnych na rynku osobnych, modułowych „wiatraczkach” montowanych nad lub pod grzejnikami, które z różnych względów są rozwiązaniem doraźnym i niezbyt ergonomicznym. W porównaniu do dedykowanego, specjalnie w tym celu zaprojektowanego urządzenia podnoszą one jedynie minimalnie wydajność grzejnika, bardzo nieznacznie podwyższając temperaturę w pomieszczeniach” – mówi Piotr Krzemiński.  

Jak efektywnie zwiększyć moc grzewczą, gdy brakuje miejsca na duże grzejniki? W takich sytuacjach warto rozważyć alternatywne rozwiązania, jak klimakonwektory, które mogą sprostać tym wyzwaniom bez konieczności rezygnacji z estetyki i komfortu. Klimakonwektory, takie jak model Vido S2 od Purmo, oferują wydajne ogrzewanie i chłodzenie pomieszczeń, będąc idealnym rozwiązaniem w sytuacjach, gdzie tradycyjne grzejniki są zbyt duże lub niewystarczające. Te nowoczesne urządzenia mogą pracować z tą samą niską temperaturą wody, co systemy ogrzewania podłogowego, co czyni je szczególnie atrakcyjnymi w nowoczesnych instalacjach grzewczych.

Dla tych, którzy szukają dodatkowych informacji i porad na temat energooszczędnych rozwiązań, Purmo oferuje szeroki zakres materiałów dostępnych na swojej stronie internetowej w zakładce „Wnętrza” na www.purmo.pl. Warto zasięgnąć tych zasobów, by lepiej zrozumieć, jak nowoczesne technologie mogą poprawić komfort i efektywność ogrzewania w domu.