Pamiętamy chyba wszyscy doskonale czasy, gdy wybierając preparat do prania, zastanawialiśmy się tylko nad tym, czy proszek ma być do białego, czy do kolorów. Współcześnie mamy do wyboru dużo więcej detergentów przeznaczonych do prania tkanin. Oprócz tradycyjnych proszków możemy kupić żele do prania lub płyny. Obie formy detergentu piorącego są dość popularne i równie skutecznie, czym więc się od siebie różnią? W tym artykule spróbujemy odpowiedzieć na to pytanie.

Żel i płyn: podobieństwa i różnice 

Oba preparaty dostępne są w formie płynnej i mają postać lejącą. Żele do prania wyróżniają się gęstą konsystencją podobną nieco do galaretki. Z kolei płyn do prania ma bardziej wodnistą konsystencję, jest zdecydowanie rzadszy od żelu. Ze względu na płynną formułę zarówno żel, jak i płyn doskonale rozpuszczają się w wodzie, dzięki są bardzo efektywne i pozwalają na skuteczne pranie nawet w niskich temperaturach.

Żele do prania i płyny są zdecydowanie delikatniejsze i łagodniejsze dla materiałów niż większość proszków do prania, co sprawia, że będą lepszym wyborem do prania ubrań wykonanych z delikatnych tkanin takich jak jedwab, wełna, kaszmir i materiały syntetyczne. Piorąc za pomocą żeli, nie tylko skutecznie usuniesz zabrudzenia, ale także zadbasz o strukturę materiału, ponieważ preparaty płynne, w przeciwieństwie do proszków, nie osadzają się na włóknach.

Zachowaj kolor ulubionych ubrań 

Częste pranie może doprowadzić do tego, że twoje ulubione ubrania czasem zaczną blaknąć i tracić kolor. Jednak decydując się na żele do prania, zamiast proszku czy płynu możesz zadbać także o opony kolorów. Gęsta konsystencja sprawia, że żele do prania lepiej zabezpieczają kolory przed blaknięciem. Podczas prania usuwany jest brud oraz plamy, natomiast barwniki zostają na miejscu. Właśnie dlatego żel jest najlepszym detergentem do prania tkanin kolorowych. Sprawdza się świetnie także w przypadku jasnych tkanin, ponieważ nie tylko chroni kolory, ale także zabezpiecza ubrania przed szarzeniem

Żele do prania działają równie dobrze w niskich temperaturach, dlatego nadają się do prania ręcznego. Można je wykorzystać z powodzeniem do prania tkanin białych, do prania kolorowych ubrań, a nawet do prania wełny. Dlatego możemy powiedzieć, że żel do prania to detergent uniwersalny.

Żel do prania to wygodne rozwiązanie i rozsądny wybór 

Jeżeli zastanawiasz się jak wybrać odpowiedni detergent do prania, to koniecznie przyjrzyj się żelom do prania. Łączą one w sobie zalety proszku do prania i płynu do prania, a dodatkowo są wygodniejsze od nich do używania i bardziej ekonomiczne. Żel równie dobrze można umieścić w szufladce pralki, jak i wlać go na ubrania bezpośrednio do bębna pralki. Skoncentrowana forma żelu charakteryzuje się wysoką wydajnością bez konieczności wlewania dużej ilości preparatu. To także wysoka skuteczność zarówno na mniejsze zabrudzenia, jak i na całkiem solidne plamy.

Warto podkreślić, że spośród dostępnych na rynku detergentów żel stanowi bardzo ekonomiczne rozwiązanie. Na jedno pranie stosuje się niewielką ilość produktu, nie ma potrzeby wlewania większej ilości żelu, niż napisano to na etykiecie produktu umieszczonej z tyłu opakowania – jest to podstawowa zasada, której warto przestrzegać podczas prania. Producenci rekomendują sprawdzony i optymalny sposób dawkowania.

Żele vs płyny do prania – co wybrać?

Żele i płyny należą do popularnych form dostępnych na rynku detergentów do prania. Nie wskażemy ci tutaj na to, jak wybrać najlepszy środek do prania, ponieważ ostatecznie zależy to od twoich indywidualnych preferencji. Oba preparaty pozwolą ci skutecznie pozbyć się zabrudzeń i plam z odzieży i innych domowych tekstyliów. Niewątpliwą zaletą zarówno żelu, jak i płynu jest to, że szybko się rozpuszcza w wodzie i doskonale wypłukuje, nie pozostawiając na ubraniach osadu.

Żel jest gęstszy niż płyn do prania, dlatego zwykle używa się go i nieco mniej, w związku z czym można uznać to za bardziej ekonomiczne rozwiązanie. Dzięki swojej konsystencji żel nie spływa z materiału, można więc polać nim plamę na ubraniu przed umieszczeniem go w bębnie pralki. Świeży zapach prania uzyskamy zarówno w przypadku stosowania żeli, jak i płynów, dlatego ostateczny wybór zależy od twoich indywidualnych preferencji.