Remont mieszkania może być przyjemnym i bezproblemowym przeżyciem, jednak ważne, by był dobrze przemyślany i zaplanowany.

Jeśli chcemy być zadowoleni z nowego wyglądu mieszkania, a także nie przekraczać zaplanowanych kosztów remontu, warto jest zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii.

Jak zaplanować remont – na co zwrócić uwagę?

Przygotowania do remontu warto zacząć od spisania listy poszczególnych prac. Dobry harmonogram zaoszczędzi nam czas oraz pozwoli uniknąć stresu. Planując remont mieszkania, przede wszystkim powinniśmy zastanowić się nad ceną, jaką jesteśmy w stanie zapłacić za usługi wykonawców. W tym celu należy poprosić każdego z nich o kosztorys.

Kolejnym ważnym krokiem będzie również zamówienie wszystkich potrzebnych materiałów z wyprzedzeniem. Może okazać się, że niektóre z nich w momencie remontu będą już niedostępne lub czas ich dostawy mocno się wydłuży. Wpłynie to na przygotowany wcześniej plan remontu oraz na umowy z wykonawcami.

Dobór odpowiednich fachowców również jest niezwykle ważny. Warto poświęcić trochę czasu i znaleźć profesjonalistów, którzy swoimi umiejętnościami odpowiadają naszym oczekiwaniom oraz posiadają referencje.

O czym warto pamiętać, przygotowując się do remontu?

Bardzo ważną kwestią jest spisanie dogodnej zarówno dla nas, jak i dla wykonawcy umowy. W ten sposób zadbamy o bezpieczeństwo obu stron. Fachowiec otrzyma odpowiednie wynagrodzenie, a my dobrze wykonaną pracę. Pozwoli to na uniknięcie niepotrzebnych problemów i niedopowiedzeń.

Podczas ustalania warunków umowy należy określić, kto będzie odpowiedzialny za wywóz odpadów powstałych podczas trwania remontu. Muszą one trafić do specjalnego kontenera lub zostać wywiezione w specjalnych mocnych workach.

Przed przystąpieniem do remontu upewnijmy się także, czy jesteśmy posiadaczami wszystkich niezbędnych pozwoleń. Są one niezbędne, gdy remont wiąże się z ingerencją w ściany zewnętrzne budynku, w którym znajduje się mieszkanie. Także wyburzenie ścian lub ich budowa w innym miejscu może wymagać uzgodnień (np. ze spółdzielnią, jeśli mieszkanie ma taką formę prawną).

Więcej przydatnych informacji na temat tego, jak przygotować się do remontu, znajduje się na stronie https://www.siniat.pl/pl-pl/centrum-wiedzy/instrukcje-montazu/284683/jak-przygotowac-sie-do-remontu-porady-dla-inwestora-i-wykonawcy/.