Wanna czy kabina prysznicowa – to odwieczny dylemat przy projektowaniu łazienki. Decyzja co wybrać musi być podyktowana zarówno preferencjami użytkowników, jak i możliwościami przestrzennymi. W każdym razie spór pomiędzy zwolennikami szybkiego prysznica a wielbicielami długich kąpieli w wannie jest wciąż nierozstrzygnięty.

Źródło www.in360.pl


Wanna w łazience – zalety

Posiadanie wanny ma szereg zalet, od wizualnych i estetycznych po funkcjonalne i praktyczne. Oprócz oczywistych funkcji użytkowych, może pełnić również rolę ozdobną, poprawiając optyczny odbiór łazienki. Podkreśla jej kąpielowo-relaksujący charakter. Dzięki szerokiemu wyborowi modeli, bez trudu znajdziemy odpowiedni do naszego wnętrza. Ze względu na idealną gładkość powierzchni oraz opływowe kształty, pozbawione spojeń i zagięć dużo łatwiej niż kabinę prysznicową utrzymać ją w czystości. Po długim i ciężkim dniu odprężająca kąpiel w wannie jest bezcenna. Każdy, kto ceni sobie wygodę i wyciszenie, wyposaży swoją łazienkę właśnie w wannę. Posiadanie wanny zapewnia nam przyjemny odpoczynek wśród pachnącej piany, jak również umożliwia zażywanie kąpieli leczniczych – solankowych czy borowinowych. W wannie możemy wykonywać różne zabiegi pielęgnacyjne lub urządzać aromatyczne kąpiele z olejkami. Może posiadać funkcje wzmacniające relaks podczas kąpieli, mianowicie może być wyposażona w hydromasaż. Wanna jest szczególnie przydatna dla rodzin z dziećmi, ułatwia bowiem ich pielęgnację. Nasze pociechy uwielbiają kąpiele w kolorowej pianie czy soli, pluskanie w wodzie oraz nurkowanie. Dla rodzica taka kąpiel jest łatwiejsza i wygodniejsza, dla dziecka jest okazją do zabawy, dla obojga to wspólne i cenne spędzenie czasu.

Montaż wanny w małej łazience – czy to możliwe?

Decyzja o wannie jest uzależniona od ilości dostępnego metrażu. Na rynku jest wiele wanien o różnych rozmiarach i kształtach. Możemy wybierać spośród prostokątnych, owalnych, asymetrycznych i narożnych. Najbardziej popularne wanny prostokątne mają długość od 100 do 200 cm, przy szerokości 70 – 100 cm. Oprócz tego, że sama wanna zajmuje dużą część łazienki, to aby korzystać z niej wygodnie, potrzebujemy około 1 metra kwadratowego przestrzeni przed nią na swobodne wejście i wyjście. Dlatego ważne jest nie tylko wygospodarowanie na nią miejsca, ale także zapewnienie komfortu kąpieli i użytkowania. Wanna to nasze prywatna strefa odpoczynku, własna przestrzeń służąca rekreacji i wytchnieniu, dlatego zadbajmy by było to miejsce idealne. W małych łazienkach najczęściej wykorzystywane są wanny narożne krótkie, do 140 cm długości i maksymalnie 75 cm szerokości. Na małym metrażu dobrze sprawdzi się wanna asymetryczna. Jej kształt sprawia, że ma większą pojemność kąpielową i jest wygodna. Niektóre modele wanien, głównie narożne są wyposażone w siedzisko, co jest udogodnieniem dla osób starszych lub z niepełnosprawnością ruchową.

Źródło www.in360.pl


Prysznic i wanna w jednym?

W łazience najlepiej mieć oba rozwiązania, prysznic i wannę. Lecz jeśli przestrzeń, którą dysponujemy daje nam ograniczone możliwości i rozmiar łazienki wymusza wybór, a wanna jest dla nas łazienkowym must-have, możemy wybrać model przyścienny z odpowiednim zestawem baterii wannowo – prysznicowej. Dodatkowo możemy dobrać funkcjonalny parawan nawannowy, którego zaletą jest to, że jest na ogół wykonany z przezroczystego szkła, więc jego obecność na wannie jest prawie niezauważalna. To genialne rozwiązanie sprawia, że wanna jest najlepszym rozwiązaniem, ponieważ zadowoli wszystkich użytkowników, umożliwiając zarówno szybkie odświeżenie, jak i długą kąpiel.